Bubite penis

08-01-2008
touareg88
Nu este medic/terapeut
touareg88
de revelion am intretinut un act sexual neprotejat cu actuala mea prietena, totul ok.
a 2-a zii simteam ca o iritare, ma gandeam ca o fi de la faptu ca a fost mai dur probabil, destul de lung acest act, ma rog...
dupa vre-o 2-3 zile mi-au aparut niste bubite, din cate am vazut eu pe internet ar fii herpes genital.nu am prea inteles ce ar fii de facut, sa astept ca trec ele...sa merg la doctor, dar la ce doctor, daca ati putea sa imi recomandati unde sa merg etc.
as vrea sa rezolv singur aceasta problema fara sa fie nevoie sa merg cu mama, in orice caz daca este nevoie o sa merg cu ea.
mentionez, am 19 ani si consider ca pot sa rezolv singur...
niste sfaturi, pareri...orice, va rog.
multumesc
11 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur poti sa mergi singur. Cu buletinul si bilet de trimitere de ;a medicul de familie catre dermato-venerolog. Sau direct, contra cost.
Eu nu pot sa ma pronunt ce poate fi.fiindca bubite sunt de f.multe feluri si trebuesc vazute ca sa dai un diagnostic. Curaj
0
09-01-2008, ora 00:00
evelina
Nu este medic/terapeut
evelina
Buna, am 24 de ani si in decembrie adica acum o luna mi-a aparut o iritatiie puternica in zona genitala la 2-3 zile i-a aparut si prietenului meu o basicuta pe penis, am fost la ginecolog si mi-a spus ca am herpes genital, si mi-a prescris tratament cu zovirax, mie nu mi-ai trecut, de fapt la niciunuia din noi.Ne trec alea si apar altele noi, nu mai stiu ce sa fac sunt disperata, va rog din suflet dati-mi un sfat.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Exista o crem a care se numeste Aciclovir, are aceiasi structura chimica ca Zoviraxul. Incercati tratamentul local cu ung.
0
09-01-2008, ora 00:00
evelina
Nu este medic/terapeut
evelina
Am uitat sa mentionez, dar am folosit si aciclovir, si fara rezultat, acum vreau sa zic ca de la 1 pe care o avea au devenit 4 la el.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi corect sa va vada si un medic dermato-venerolog. Este domeniul lor.
0
09-01-2008, ora 00:00
evelina
Nu este medic/terapeut
evelina
Oare sa nu fie Herpes si sa fie altceva?Din cate am citit herpesu apare si dispare de aprox(3, 4, 5, )ori pe an (de la caz la caz)dar sa apara asa una dupa alta in decurs de aproape o luna?cand eu am fost la ginecolog, nu mi s-au facut analize, doar s-a uitat si a spus diagnosticul, ma gandesc.mai exista alta boala cu simptome asemanatoare?va multumesc ca ma ascultati,
0
09-01-2008, ora 00:00
evelina
Nu este medic/terapeut
evelina
Si inca ceva, aceasta boala se ia NUMAI si NUMAI prin raport sexual?va multumesc anticipat
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Exista mai multe tipuri de herpes. La fel exista si diverse boli de piele care seamana ca manifestare. Tocmai din acest motiv am vorbit despre un dermatolog.
0
09-01-2008, ora 00:00
touareg88
Nu este medic/terapeut
touareg88
eu cred ca e herpes deoarece am cautat pe internet poze, detalii etc.in schimb, am gasit o carte cu "leacuri pentru orice", si acolo scria si de herpes genital.nu trebuie tratate cu unguente etc, trebuie sa se usuce, daca se poate sta la aer rece ar fii perfetc.
ma rog, daca in max o saptamana nu dispar ma duc la medic...(maine probabil o sa fiu panicat si o sa merg chiar mai repede)
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Herpesul geniatl se ia prin contact direct cu zona infectata, in peste 90% din cazuri prin contact sexual. F probabil ca de aceasta afectiune este vb. Manifestarile descrise corespund unei infectii cu HSV-2: multiple leziuni sub forma de vezicule si ulceratii, cu tendinta de extindere. Prima eruptie este cea mai puternica, recidivele fiind, de regula, mai estompate simptomatic. Virusul exista nu numai la nivelul leziuni, ci si in interiorul vaginului, respectiv al uretrei, precum si in urina. Tratamentul local si cel general se fac simultan. Se trateaza mai greu. Acyclovirul este substanta de baza pentru tratamentul standard in lumea intreaga, chiar si ininfectii mai grave decat cele genitale. Va trebui sa repetati tratamentul. Poate dozele nu au fost riguros respectate. Va recomand si repaos sexual, altfel va reinfectati reciproc permanent.
0
08-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  •