Bubite pe piept umeri si spate

09-02-2009
lupurazvan
Nu este medic/terapeut
lupurazvan
De aproximativ 6, 7 luni au aparut in partea de sus a pieptului, pe umeri si in partea din spatea gatului niste bubite rosii gen acnee dar fara sa erupa.In timp se usuca si apar alteleAm fost la dermatolog, mi s-au recomandat diferite creme dar fara rezultat. Nu este ceva din sange??? multumesc
16 comentarii
0
12-02-2009, ora 21:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Oare ce ar putea fi din sange?? Doar sifilis !!! Numai sifilisul se depisteaza facand analiza la sange si poate sa se manifeste cu bubite rosii !
Eu cred, insa ca tot despre acnee este vorba, insa tratamentul numai cu creme nu da rezultate.
Ar trebui sa incerci sa mergi la alt dermatolog.
0
05-03-2009, ora 17:21
iahim1
Nu este medic/terapeut
iahim1
cam de vreo 4 luni mi-au iesit pe piept un fel de cosuri mai mari si purulente stie cineva ce pot fi ? multumesc
0
05-03-2009, ora 18:18
mniscoveanu
Nu este medic/terapeut
mniscoveanu
buna ziua, de aproximativ 3 luni m-iau aparut pe piept niste bube cu capul alb, iar cind le storc dupa ce iese acea zeama alba, iese un singe foarte inchis la culoare, la inceput am avut doar vreo citeva in cosul pieptului, le-am stors s-au uscat dar apar altele linga cele vechisi se extind, tot aceleeasi bube le-am avut si in crestetul capului anul trecut pe tot parcursul anului dar dupa ce au disparut au aparut pe piept. Pote fi o infectie a singelui? am 33 ani si lucrez intr-un mediu toxic
0
07-03-2009, ora 12:59
DIN
Nu este medic/terapeut
DIN
buna ziua, am o fetita de 2ani si 5 luni, si i-au aparut niste bubite rosii (ca de la caldura)pe burtica cam 2saptamani, dupa care apoi s-au uscat si s-a localizat in partile laterale ale corpului(1saptamana).Am crezut ca ii trece dar dupa ultima baie a inceput sa ii apara bubite uscate pe piciore(1-2), pe spate si pe gat.Am fost la dermatolog si mi-a recomandat crema si gel de LA ROCHE-ROSAY , ung.ADVANTAN, dar si PREDNISON.nu este prea puternic PREDNISONUL pt.un copil asa de mic.VA rog ajutati-ma !
0
07-03-2009, ora 23:14
emmasor
Nu este medic/terapeut
emmasor
Buna, am si eu un baietel de 5 ani si jumatate, si ii apar brobonite rosii numai in zona gitului in spate, am urmarit permanent acest fenomen si am observat ca ii apar si dispar in 2-3 zile mai ales cind transpira sau ii dau pe el un tricou, bluza etc. cumparate noi si uit sa le tai eticheta. Credeti ca e mai mult de atit si necesita un control la dermatologie?
0
15-09-2009, ora 21:36
anina123
Nu este medic/terapeut
anina123
buna, de cateva zile mi-au aparut nijte bubite care se extind in partea de la subrat in jos jila genuncchiul drept.am fost la doctor ji a spun ca este vorba de un microb.ce as putea sa fac trebuie sa merg neaaparat la un dermatolog? acestea apar ca niste basicute de apa si in plus ma inteapa rau :) ajutati-ma va roog
0
16-09-2009, ora 12:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la dermatolog!
0
14-01-2010, ora 19:48
iahim1
Nu este medic/terapeut
iahim1
domnu doctor pai si noi stim ca tre sa mergem la dermatolog si fara sa mai intram aici pt ce tre sa mai intrebam aici daca nu dati nici un raspuns???
0
17-01-2010, ora 17:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pai daca v-a vazut deja un doctor care, banuiesc, ca nu era dermatolog si nu v-a spus despre ce microb este vorba sau ce boala aveti, inseamna ca problema nu este asa simpla cum credeti dvs !
Acele "bubite" cum le descrieti dvs. pot avea foarte multe cauze !
Cum as putea sa va pun eu un diagnostic fara sa le examinez ???
In plus, ati intrebat daca trebuie sa mergeti "neaparat la un dermatolog, iar eu am considerat ca trebuie !
Cu ce am gresit ?
0
17-01-2010, ora 20:04
ixuleasca
Nu este medic/terapeut
ixuleasca
Buna, ma confrunt cu problema asta de 2 ani. Am fost la dermatolog, m-a trimis la o clinica sa mi se ia o proba dintr-o pustula, a iesit negativ. Tot ce mi-a prescris e o solutie preparata la farmacie. Miroase f urat solutia, cosurile trec dar reapar. Am incercat cu tetraciclina, la fel. De curand am descoperit ca am ulcer... Poate e vreo legatura... nu stiu. Vara trec, dar nu toate...
0
23-01-2010, ora 17:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa faceti o ecografie de ovare pentru a vedea daca nu aveti ovare polichistice.
0
24-01-2010, ora 16:54
ixuleasca
Nu este medic/terapeut
ixuleasca
Asa voi proceda, numai ca uneori pielea este f iritata si sunt niste bubite mici mici rosii, gen foliculita, iar din unele se formeaza acele cosuri. Celelalte ecografii au relevat existenta unor chisturi dar de dimensiuni neglijabile, cel putin asa mi-a spus medicul la care am fost.
0
24-01-2010, ora 16:56
ixuleasca
Nu este medic/terapeut
ixuleasca
Va rog, daca imi puteti recomanda o clinica sau un medic bun, pentru ca vin desin iasi si as avea mai mare incredere in corectitudinea diagnosticului. Multumesc.
0
29-01-2010, ora 14:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti veni si la cabinetul nostru.
Pentru programari apelati 0742126876.
0
02-07-2010, ora 11:18
daniella01
Nu este medic/terapeut
daniella01
buna, va rog frumos sa imi spuneti de ceva ani vara imi apar besicute in zona pieptului si mai putin pe gat si pe maini ele find albe si cu apa de dimensiuni mici dar neuniforme si care ma mananca...va rog frumos imi puteti spune cu ce as putea sa ma dau? P.S. ele apar mai ales at cand transpir si numai in zona sanilor si pe maini si gat mai putin. va multumesc (am fost la deramatolog dar fiind racoare in cabinet nu lea putut observa )
0
08-07-2010, ora 18:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acele besicute apar din cauza soarelui.
Trebuie sa aplicati dimineata o crema protectoare pentru ultraviolete cu SPF peste 30, iar seara Advantan milk.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •