Bubite pe pielea capului

24-03-2012
ioanna
Nu este medic/terapeut
ioanna
Buna seara,
Am 23 de ai si de catva ani(7, 8ani) ma confrunt cu urmatoarea problema: imi apar niste bube(umflaturi) de marimea cosurilor pe scalp, frunte si spate (mai rar), sunt foarte dureroase la atingere(ma strafulgera pana in creier daca le ating), sunt rosii si tari la atingere. Nu supureaza, nu iese nimic din ele daca le-as stoarce, doar ca cele de pe frunte, cand le aplic Skinoren, la ceva zile se transforma in cosuri(desi nu este o regula generala, unele dau inapoi, altele nu).Posibil sa ma insel, dar, am impresia ca dupa ce isi duc ciclul de viata la final, se face o cojita in locul bubitei care ulterior cade dar lasa in urma o pata rosiatica. Tin sa spun ca la inceput imi apareau temporar si doar in zona tamplelor, ulterior s-au extins pe tot scalpul, la baza dintre frunte si scalp, in zona perciunilor si mai rar pe spate. Am fost la mai multi dermatologi care m-au diagnosticat(fara niciun fel de analiza sau proba trimisa la laborator, ci doar din ochi) cu eczema seboreica apoi cu foliculita. Am luat tratament cu antibiotice(nu mai stiu exact numele lor, si ceva unguente Ultralan si Fucidin), fara rezultatele asteptate, apoi, am facut tratament 3 luni consecutive cu Sotret, cei drept s-au mai rarit dar nu au disparut de tot. La incheierea tratamentului au reaparut chiar mai grav.Nu stiu ce sa fac in continuare, ma mananca capul, am facut si matreata, cojite, si am mereu bube pe frunte. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cu o indrumare, sa stiu ce sa fac pe mai departe. Multumesc anticipat...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.