Bubite pe piele inexplicabile...

21-06-2014
rilancio
Nu este medic/terapeut
rilancio
Buna ziua, ma confrunt cu o problema destul de ciudata, nu am fost pana acum la vreun dermatolog ca nu am avut niciun fel de simptom. De vreo 1 luna de zile asa mi-au aparut pe piele(abdomen, partea de jos a gatului, ceafa, torace) niste bubite, care erau mici circa 1 mm diametru dar care in cateva zile deveneau mai mari, circa 1 cm diametru.Vreau sa subliniez ca nu am avut nici un fel de simptom (mancarime, durere) si ma simt perfect. Tin sa precizez ca petele devin un maroniu mai inchis dupa cateva zile, si la atingere pielea pare putin uscata.
PS:m-am gandit ca poate fi pe baza de stres din cauza unor examene, avand in vedere ca nu prezint niciun fel de simptom, ma simt perfect. daca este nevoie atasez si 2-3 poze ptr mai multe detalii.
5 comentarii
0
22-06-2014, ora 00:19
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Conform descrierii pare a fi o infectie care se numeste pitiriazis, dar pt un diagnostic de certitudine am sa va rog sa puneti si poze.
0
23-06-2014, ora 17:12
rilancio
Nu este medic/terapeut
rilancio
Tin sa precizez ca acum 1 luna inainte sa imi apara din ce in ce mai multe am avut o bubita mai mare aproape de piept vreo 1 saptamana si nu iam dat importanta, iar apoi a urmat aparitia celorlalte..din cate m-am documentat pare sa fie la fel cum ati spus si dumneavoastra(pitiriazis).
Am atasat si imaginea(eram dat cu o crema pe piele).Cele din aceasta poza sunt aparute mai recent, altele care au aparut mai inainte se fac mai maronii
http://imageshack.com/a/img837/8234/s0vnh.jpg
0
23-06-2014, ora 22:13
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Tratamentul se face cu un gel de dus care se cheama Mediket Versi. Aplicati gelul pe corp zilnic in primele 2 saptamani, apoi la 2 zile timp de inca 2 saptamani si masati gelul pentru a produce spuma. Lasati spuma sa actioneze timp de 3 minute, apoi clatiti meticulos.
Pentru urmatoarele 4 saptamani utilizati gelul Mediket Versi 1 data pe saptamana pentru a preveni reaparitia Tinea versicolor.
Daca infectia reapare, incepeti tratamentul imediat.
Ulterior se recomanda folosirea gelului Mediket Versi 1 data pe saptamana pentru profilaxie.
Hainele si asternuturile ar trebui dezinfectate prin calcare.
0
24-06-2014, ora 00:02
rilancio
Nu este medic/terapeut
rilancio
Va multumesc frumos.
0
24-06-2014, ora 00:06
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Cu placere! Daca leziunile nu se amelioreaza dupa prima saptamana de utilizarea si nu dispar de tot in primele 2 saptamani de tratament atunci trebuie sa consultati un medic dermatolog pentru consult de specialitate si investigatii suplimentare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •