Bubite mici care se transforma in basicute, ce poate sa fie?

26-09-2013
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna dimineata, de cateva luni imi tot apar bubite mici pe corp, au inceput cu zona abdomenului unde am de ceva vreme roseata si durere in cute (3 ani), nu stiu daca au legatura cu aceasta problema sau aceasta e o alta afectiune. Aceste bubite nu apar tot timpul ci sunt zile cand situatia se mai 'calmeaza', initial arata ca niste bubite apoi dupa cateva zile se transforma direct in basicute mici iar apoi dupa alte cateva zile sau unele direct in niste puncticele sau punctulete un pic mai mari, la culoare ca petele de soare (maro, maronii) dar se simt la pipait putin mai rugoase si mai 'ridicate' in timp ce petele de soare nu. Acestea ma mananca dar nu tot timpul iar pielea in general pe tot corpul este uscata mai ales in zilele cand aceste simptome se exacerbeaza, e acea senzatie parca toata pielea mi-e urzicata si ma mananca si uneori ca si cum ar si umbla ceva pe piele si se ia de pe piele sau mai zis ramane ca o pelicula alba de matreata mai ales de pe picioare. Aceste bubite tot apar o data la cateva zile, au inceput initial in zona abdominala sus si in cutele abdominale iar apoi s-au extins spre zona genitala iar in ultima vreme au luat-o in sus, piept spre spate sus, au inceput sa apara pe spate foarte multe in ultima vreme. Ce poate sa fie? Rog neaparat o parere. Am fost la dermatolog pe aceasta problema, m-a trimis la un biolog sa-mi faca proba micologica si parazitara din raclat epidermic la microscop si din cate mi s-a spus nu mi s-a gasit o ciuperca si nici parazit cum ar fi scabie sau demodex atunci? Ce ar putea sa fie? Ar putea sa fie totusi ceva de genul Tinea sau ceva parazit si totusi sa nu se vada la microscop sau cumva zona zoster?Am facut analiza IGG pt Varicela Zoster recent si mi-a iesit peste 3000 valoarea, am avut varicela pe la 10 ani dar totusi nu credeti ca este cam mare valoarea IGG? Acele puncticele maronii odata aparute nu mai dispar. Mentionez ca si in cap ma mananca iar pielea devine foarte uscata.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •