Bubite mici albe + mancarime

13-03-2007
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
Aş dori cateva răspunsuri privitoare la o "eruptie" pe piele (nu cunosc termenul medical corect) caracterizată astfel: mai ales seara imi apar pe membre mici "bubiţe" albe care mă mănancă ingrozitor. Ziua acestea dispar sau sunt foarte puţine. Menţionez că nu au "cap" şi seamănă cu pielea găinii dar sunt ceva mai mari (1-2 mm) şi mai dispersate. Aceleaşi simpome le mai au şi alţi membri ai familiei care au aceeaşi grupă sanguină. Spre ex. fratele meu are aceste simpome de cca. 5 luni, a fost la 4-5 medici dermatologi care au pus diverse diagnostice printre care cel mai frecvent era "dereglare pe sistem nervos". Mulţumesc.
11 comentarii
0
13-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dar diagnosticul de "Scabie" nu l-au pus?
0
13-03-2007, ora 00:00
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
Nu ştiu exact dar este foarte posibil. Dacă se poate aş dori mai multe detalii cu privire la diagnosticul de scabie precum şi tratamentul adecvat. Menţionez că, deşi am intrat toţi membrii familiei in contact cu fratele "bolnav", apariţia simptomelor a fost la intervale diferite de timp la ceilaţi membrii ai familiei. Mama, care are grupa sanguină AB IV nu are nici o problemă. Dacă este necesar pot vorbi cu fratele meu şi vă pot da mai multe detalii cu privire la vizitele sale la medicii dermatologi. In momentul actual el incă mai are simptomele enumerate dar s-a scărpinat puternic şi "a rupt" bubele şi probabil s-a obişnuit cu mancărimea. Cu respect
0
14-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru detalii in ceea ce priveste scabia intra pe sectiunea Boli&Afectiuni>>Boli de piele>>Scabia.
Imbolnavirea de scabie nu are legatura cu grupa sanguina!
Aparitia la intervale diferite a simptomelor poate confirma scabia.
0
30-03-2007, ora 00:00
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
Domnule doctor, acum trei săptămani v-am trimis primul mesaj la care dumneavoastră aţi pus diagnosticul "scabie". Imediat am fost la un dermatolog care a confirmat diagnosticul dumneavoastră şi a prescris "Scabex" pentru adulţi (1 aplicare) şi "Benzoat de benzil" pentru copii şi sugari. Am făcut tratamentul (7 adulţi, 1 copil de trei ani şi un sugar de 1 an). După tratament au dispărut simptomele la 4 adulţi şi la cei doi copii. La trei adulţi au continuat mancărimile, oarecum atenuate, dar nu au dispărut. Copilul de trei ani a avut acum cateva zile (pe 26.03) o revenire puternică a erupţiei şi mancărimii. Menţionez că am luat şi toate măsurile de igienă şi profilaxie prescrise. Intrebarea mea este dacă putem repeta tratamentul şi cu ce medicamente?
0
30-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal trebuia sa va prezentati la control la medicul care v-a recomandat tratamentul, deoarece este posibil ca, din cauza gratajului (scarpinatului) prelungit, sa se fi eczemarizat pielea, iar mancarimile care mai persista sa nu fie legate de scabie! De asemenea, trebuie verificat daca vreun membru al familiei nu intra in contact cu o sursa de contaminare din exterior si sa se fi reinfestat. Mai trebuie verificat daca a fost TOATA lenjeria de pat si de corp dezinsectizata!
Daca se elimina toate aceste posibilitati si se ajunge la concluzia ca primul tratament a fost ineficient, acesta se poate repeta, cu o mentiune : NU ADMINISTRATI BENZOATUL DE BENZIL LA COPII !!! Copiii trebuie tratati cu SCABEX, iar adultii cu BENZOAT !!!
Mai trebuie sa mentionez faptul ca tratamentul cu Benzoat (numai pentru adulti) se face CEL PUTIN 3 seri la rand, FARA a se face baie in acest timp si FARA a schimba lenjeria de pat si de corp decat DUPA terminarea tratamentului! Tratamentul cu SCABEX (care este pentru copii), se va face tot 3 seri la rand, insa inainte de aplicarea lui copiii TREBUIE sa faca baie!
0
30-03-2007, ora 00:00
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
Vă mulţumesc foarte mult pentru răspunsul dumneavoastră promt. Dacă se poate mai am două intrebări:
- soţia mea alăptează iar pe prospectul benzoatului de benzil spune ca in acest caz se face o singură aplicare. Să respectăm acest lucru?
- pot apărea complicaţii sau efecte secundare dacă am folosit (la indicaţia unui dermatolog) scabex pt. adulţi şi benzoat pt. copii?
Cu respect
0
31-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Daca sotia alapteza, atunci va trebui sa faca si tratament cu SCABEX (la fel cu copiii) nu cu BENZOAT!
2. Benzoatul de benzil este toxic pentru ficat, de aceea nu se face baie inainte de aplicarea lui (baia creste absorbtia cutanata!).
Daca a fost indicat la copii, este bine sa le faceti copiilor niste probe hepatice, pentru a depista din timp o eventuala hepatita toxica!
0
23-04-2007, ora 00:00
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
Din nefericire trebuie să vă deranjez din nou. După efectuarea tratamentului prescris de dvs. toată familia, cu excepţia soţiei mele, este in regulă. Soţia incă acuză mancărimi seara şi erupţii sub forma unor bubiţe mici şi roşietice pe membre, piept şi spate.
Ea alăptează incă şi a făcut tratamentul pt. scabie astfel: iniţial SCABEX şi ulterior BENZOAT (nu am avut acces la internet şi am văzut prea tarziu indicaţia dvs. cu privire la tratamentul ei ). Menţionez că ea foloseşte anticoncepţionale orale EXLUTON. De asemenea acum 5-6 ani a avut ZONA ZOSTER. Care sunt posibilele explicaţii şi cum s-ar putea trata?
Mul'umesc.
0
25-04-2007, ora 00:00
adrian_2007
Nu este medic/terapeut
adrian_2007
?
0
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu as putea spune ce s-a intamplat : persista scabia sau s-a eczematizat pielea datorita gratajului (scarpinatului). Ar fi indicata o mixtura:
Rp/ Talc 10g
Oxid de zinc 10g
Glicerina 10 g
Hidrocortizon acetat 1g
Anestezina 3g
Apa distilata ad 100 g
Se agita bine si se da seara, la culcare, ca "varul pe perete" pe zonele pe care o mananaca. Dupa 3-4 zile de tratament daca simptomele persista, ar trebui reluat tratamentul cu Scabex.
0
03-08-2023, ora 21:41
Memora
Nu este medic/terapeut
Memora
De aproximativ o luna simt mancarime si intepaturi pe tot corpul. Am fost la dermatolog di nu a găsit nimic suspect. Pruritul si intepaturile persista. Am facut o grămadă de analize si totul este ok. Observ, uneori, cu lupa mici puncte albe in locul unde ma inteapa, dar nu misca si nici nu au o forma...seamana ca un fir de măreață.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •