Bubite in zona genitala

16-07-2012
kitykity
Nu este medic/terapeut
kitykity
Buna...am si eu o mica problema, miau aparut niste bubite (se aseamana foarte mult cu niste alunite crescute de culoarea pielii) nu am dureri, mincarimi sau altceva de genul, dar vreau sa stiu daca e ceva grav si ce medicamente sa folosesc pentru a scapa de ele... o bubita asemanatoare am vazut inainte sami apara mie cu vreo saptamina la partenerul meu...va rog sa ma ajute si pe mine cineva...
12 comentarii
0
16-07-2012, ora 23:28
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Mergi la ginecolog pentru un consult si eventual analize. Cu asa ceva nu te joci!
Doar medicul iti poate spune ce tratament trebuie sa iei.
0
18-07-2012, ora 14:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sunt condiloame mai mult ca sigur, mergi de urgenta la medic intrucat daca se adevereste ca sunt negi genitali., atunci ai si virusul HPV.
0
19-07-2012, ora 05:28
oanaap
Nu este medic/terapeut
oanaap
buna!.am si eu o problema...in urma cu ceva timp(nu stiu exact cat pentru ca nu am bagat de seama)mi-a aparut tot asa ca o bubita in zona genitala.Nu i-am dat importanta pentru ca nu ma deranja cu absolut nimic.Pare tot la fel ca o alunita sau un neg, de culoarea pielii.Intre timp au inceput sa ii ai apara si acum am 4 si am obserat ca se maresc.As vrea sa stiu daca stiti despre ce e vorba si ce as putea face pentru ca eu sunt in strainatate (Franta) si nu ma pot duce aici la medic pentru ca nu vorbesc limba franceza si nici nu am carte vitala.Credeti ca poate fi grav?Cum imi pot da seama despre ce e vorba sau cum sa ii tratez pentru ca nici de la farmacie de aici nu pot lua nimic fara reteta.Va rog sa ma ajutati!Multumec anticipat pentru raspuns
0
19-07-2012, ora 14:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
oanap cel mai probabil sunt condiloame, nu este ceva pe viata si pe moarte, vizita la medic poate fi amanata insa te sfatuiesc sa ajungi la medic intr-un viitor apropiat, intrucat daca ai condiloame atunci ai si virusul HPV si poti avea si pe interior numai ca tu nu ai posibilitatea de a le vedea.
Citeste pe net despre virusul HPV si vei intelege singura ce inseamna. Trebuie sa faci papanicolau anual in cazul in care ai condiloame.
Se trataeaza prin criogenare de catre medic si sunt sanse sa nu mai reapara. Intre timp sa iei vitamine pentru intarirea sistemului imunitar.
0
19-07-2012, ora 15:47
oanaap
Nu este medic/terapeut
oanaap
Multumesc frumos pentru raspuns.O sa fac tot posibilul sa ajung acasa macar in decembrie ca sa pot merge la medic.Am citit cate ceva despre acest virus HPV si am vazut ca multe persoane s-au tratat cu condyline.Credeti ca daca mi_l poate trimite cineva din tara ar fi bine sa il folosesc asta pana ajung eu la un medic?nu as vrea sa ii mai apara ca deja am 4.Macar sa le tin sub control pana imi voi face analizele.Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
19-07-2012, ora 16:52
kitykity
Nu este medic/terapeut
kitykity
salut... eu deja am fost la un medic...mia recomandat ' Aticlovit' crema... trebuie sa te dai pe negi (miinile sa fie neaparat spalate foarte bine inainte si dupa) la fiecare 4 ore din nou pin iti trec total, dar sa nu folosesti mai mult de 10 zile crema (de fapt e o crema foarte mica :))... insanatosire grabnica... sa nu uiti sati anunti si partenerul de tratament (trebuie si el sa foloseasca crema neaparat... in caz contrar ajungi ca treb so luati de la capat amindoi )
0
20-07-2012, ora 05:30
oanaap
Nu este medic/terapeut
oanaap
Problema este ca eu nu am intretinut relatii cu nimeni de aproape 6 luni si nu inteleg cum ar putea sa imi apara asa pur si simplu...Am citit despre acest virus cate ceva si as vrea sa intreb daca intradevar este HPV si ma tratez de acesti negi apoi pot sa ma consider sanatoasa?sau o sa am aceast virus toata viata si o sa pot contamina si pe altcineva?Multumesc frumos si multa sanatate!
0
21-07-2012, ora 12:38
kitykity
Nu este medic/terapeut
kitykity
sa stii ca nici eu nu mai avusem relatii de cam 1 luna, dar nu asta e faza...acest virus poate fi luat de la cineva mai demult doar ca acum au aparut conditiile favorabile de a se dezvolta...si apropo te poti infecta chiar daca ai folosit prezervativ...sa stii ca si eu am fost speriata la culme cind am depistat acei negei in zona intima...mai ales ca sunt impreuna cu prietenul meu mai bine de 1 an si mereu am fost impreuna si stiu sigur ca nu a avut pe nimeni... acum e important sa scapi de virusul care sigur vine din trecutul partenerului nostru dar ne afecteaza pe noi... multa sanatate si tie si miar placea sa stiu ce iti va recomanda medicul (daca vei merge la el ) si cum te vei trata...sper sa ne mai auzim
0
21-07-2012, ora 12:44
kitykity
Nu este medic/terapeut
kitykity
eu oricum is gata sa fac orice sa scap de aceasta problema...daca nu voi vedea rezultate dupa tratamentul din prezent sigur voi scapa in viitor.Am auzit ca poti scapa de negi si cu Acidul salicilic aplicat direct pe neg sau cu ulei de ricin care e cel mai eficient mod natural, cartof crud cu care in 2 saptamini ii dai gata...
0
21-07-2012, ora 12:59
kitykity
Nu este medic/terapeut
kitykity
citind pe forumuri cred ca am gasit exact ceea ce iti trebuie tie... imi pare ca ai spus ca esti in Franta si nu poti merge la medic...ei bine, cineva a spus ca sa tratat cu "ALDARA" adusa din Franta si acum nu mai are nimic apsolut...
0
23-07-2012, ora 04:14
oanaap
Nu este medic/terapeut
oanaap
Multumesc mult kitykity...o sa incerc sa iau de la farmacie acel tratament desi nu stiu daca se da fara reteta dar voi incerca...oricum o sa fac tot posibilul sa ajung in curand si la medic si te voi tine la curent...Multa sanatate si sa ne auzim cu bine!
0
05-11-2012, ora 22:58
maria999
Nu este medic/terapeut
maria999
Buna si mie chiar azi mi-a aparut itre anus i vagin o bubita gen cos in piele oricum e si dureros ce pot face va rog sa imi dai sfaturi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.