Bubite cu puroi la nivelul pielii capului

29-06-2010
bmb192002
Nu este medic/terapeut
bmb192002
Dupa cum spune si titlul ma confrunt cu aceasta problema la nivelul pielii capului.Am fost la doctor si mi-au prescris tot felul de antibiotice care pe termen scurt au avut efect si sampoane medicinale cum ar fi Selegel Stieprox dar si o solutie Zynerit pe care o aplicam strict pe acele cosuri.
Cautand pe net am observat ca in astfel de cazuri doctorul ar trebui sa te trimita sa faci o antibiograma ceea ce la mine nu s-a intamplat.Asa ca m-am dus eu frumusel la institutul Cantacuziono si am cerut sa mi se faca aceasta analiza.Rezultatul a fost urmatorul Stafilococ alb coagulaza negativ cu tabelul aferent in care se gaseau antibioticele la care este sensibil si la care nu.Oxacilina era unul dintre antibioticele la care era sensibil.Am mers iar la doctor si mi-a prescris Oxacilina si un sampon nizan.Pe parcursul tratamentului au disparut acum ca nu mai iau antibiotic au aparut iar.
Alt doctor a spus ca nici nu ar trebui sa iau antibiotice ca de fapt e o dermatita seboreica dar pana la urma a zis ca pt mine ar fi buna doxiciclina.Nu stiu ce sa mai cred.Un sfat sau un doctor bun?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.