Bubite cu prurit pe maini si picioare.

25-10-2015
Katherinee
Nu este medic/terapeut
Katherinee
Buna ziua si multumesc de atentia acordata.
Anul trecut in iarna am avut o iritatie a pielii si după ce am fost la spitalul de boli infectioase mi s-a spus că am asa zisa boala 'mana-gura-picior'.
Acum aproximativ o saptamana am inceput sa am iar exact aceleasi bubite pe maini dar pe oricine am intrebat mi-a spus ca bubitele de la aceasta boala nu ar trebui sa aibe si prurit..
Am aceste bubite pe ambele palme, cateva pe antebrate si dosul palmelor, pe 'laba piciorului' si pe talpi.
Nu stiu daca pot asocia aftele pe care deja le am acestor bubite pentru ca exact cum le-am precizat si doamnelor de la spital anul trecut eu afte fac periodic, cel putin odata pe luna.
Va rog ajutati-ma cu orice sfat ati putea, vreun medicament pe care sa-l pot lua pentru asa ceva.. Farmacista mi-a dat 3 pastilute de 'Flonidan' si un unguent numit 'Locoid Crelo' impotriva mancarimilor.. Care din pacate nu prea au avut efect pentru ca ma trezesc noaptea de 2-3 ori pentru ca ma scarpin fara sa imi dau seama pana mi se umfla si ma dor.

Tin sa precizez ca nu ma pot duce la nici un medic din oras pentru ca nu detin acel 'card de sanatate', si nimeni nu se uita la mine sau nu-mi da vreun sfat..


Aici aveti cateva poze(in detaliu) cu aceste bubit : http://imgur.com/a/PwwkM
Multumesc inca odata si astept un raspuns de la dumneavoastra!
2 comentarii
0
26-10-2015, ora 11:44
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar trebui sa faceti niste analize de laborator pentru a vedea cauza acestor bubite.Puteti ave alte afectiuni care va scad imunitatea si va favorizeaza boala de piele.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic primar dermatolog
0
26-10-2015, ora 16:53
Katherinee
Nu este medic/terapeut
Katherinee
Va multumesc pentru raspuns. Imi puteti recomanda un astfel de laborator in Constanta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.