Bubite cu aspect de acnee in zona pubiana.

22-11-2008
Aze
Nu este medic/terapeut
Aze
In urma cu 5-6 zile mi s-au sensibilizat 2 zone pe corp, intr-un mod extrem de dureros. Nu am nici o urma de vreo bubita, taietura/zgarietura sau orice altceva ce ar putea cauza durerea respectiva. Insa, daca ating zonele respective, oricat de usor, ma ustura cumplit. Am folosit diverse creme hidratante, fara nici un rezultat, frectii cu alcool mentolat, clafen.. nimic. Ustura in continuare. Trebuie sa precizez ca aceste 2 zone sunt pozitionate astfel: prima, pe coapsa stanga(usor spre spate, ci coboara spre fund), cea de-a 2-a si cea mai dureroasa se afla pe jumatatea stanga a "muntelui lui venus" si se intinde spre picior. Prima zona, stagneaza (nu se intampla nimic, doare ca in prima zi). Pe a doua zona insa, au aparut niste bubite grupate, bubite care seamana foarte mult cu niste cosuri.. puteam simti totusi, in zilele dinaintea aparitiei lor cat si dupa aparitia lor, niste formatiuni usor nodulare sub piele... insa, ma pot foarte bine insela, deoarece nu erau, si nu sunt in continuare, proeminente. Zona este extrem de dureroasa, iar pozitionarea ei nu ma ajuta cu absolut nimic, deoarece nu suport haine peste acea zona... dar cum nu putem trai ca in jungla... sufar intens. Nu am fost inca la un consult, deoarece nu imi permit lucrul acesta si fiindca sunt printre cele mai pudice femei in viata. Pot vorbi despre asta, dar nu-mi pot arata problema.
Pe langa aceasta problema mai am una... de vreun an si ceva, pe pielea de langa labii am 2 "chestii". sunt 2 formatiuni (ca nici nu stiu cum sa le spun), amestec intre cos, alunita decolorata (putin mai deschisa decat culoarea naturala a pielii si cu o usoara tenta rosiatica). Nu stiu daca sunt furuncule, intrucat nu am avut nici unul in viata mea. Insa, de vreun an exista pur si simplu pe corpul meu... nu par sa se "coaca", nici sa se absoarba.. nimic. Ma deranjeaza deoarece nu ma pot epila in zona aceea de frica sa nu le smulg, sau sa le tai...
Ati avea vreun raspuns pentru aceste 2 probleme? Va rog din suflet...
2 comentarii
0
23-11-2008, ora 03:09
Aze
Nu este medic/terapeut
Aze
uitasem sa precizez un lucru: par a fi cosuri, dar nu sunt cosuri... sub nici o forma.
lichidul din ele e mai inchis la culoare decat puroiul... are o tenta maroniu-verzuie. si ustura de nu-mi vine a crede.
0
24-11-2008, ora 18:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa aveti zona zoster. Lasati pudoarea de-o parte si mergeti la un medic dermatolog, pentru ca "nu putem trai ca in jungla" dar nici in Evul Mediu nu traim !! Cealalta problema tot medicul dermatolog o va rezolva. Probabil ca aveti negi genitali.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.