Bubite albe dureroase in gura - gingie, obraz- posibil afte?

07-08-2008
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Buna ziua,

Acum 2 zile am avut un disconfort la nivelul gingiei superioare. Disconfort care crestea la alimente acide- fructe, suc de grapefruit. Azi am observat 2 ulceratii mici pe obrazul interior si 2 albe bubite albe pe gingie. Durerea persista. Este posibil sa fie afte? Si daca da, poate exista o legatura intre aparitia acestora si o coronita pe suport metalic recent pusa in zona?

Multumesc
4 comentarii
0
07-08-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
sunteti cumva alergica la nichel?.
0
11-03-2009, ora 21:37
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Raspund si eu dupa multi ani...dar macar cine citeste topicul sa aibe si o continuare. Da am o alergie la metale - chiar una extrem de enervanta - si chiar nu m-am gandit ca s-ar putea manifesta si in mediul umed din cavitatea bucala... In final mi-au trecut si nu am mai avut alte incidente.
0
18-01-2012, ora 21:11
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
Buna ziua! Ma numesc Marymar si am 26 de ani. De vreo 2 ani am bubite albe pe gingie..bubite care nu trec...sunt pe gingie sus, jos..peste tot..ideea e ca raman constante, nu cresc, nu se micsoreaza, raman mereu acolo indiferent de ceea ce fac pentru a scapa de ele. Am fost diagnosticata cu candida (bucala, vaginala) am tot facut tratamente, de cea vaginala am mai scapat, dar de cea bucala nu stiu...nu cred.Am mai fost diagnosticata cu HPV 16, si inca 4 tulpini canceroase (high risk)..Eu i-am tot facut sex oral prietenului meu si ma gandesc nu oare cumva am dezvoltat vreo forma de cancer oral?!..Sau sa fie o candidoza recurenta care necesita un tratament mai serios? Se poate sa fie vb si despre un alt virus, microb care-si face de cap cu gingia mea?...Am tot fost la medici (ginecolog, dermatolog, internist, am tot cautat un raspuns undeva...dar nimica, toti imi gasesc cate ceva, k asa sunt medicii :) dar nimic concret iar bubitele acestea albe si tuguiate nu trec orice le-as face. Nu ma dor, nici nu le simt, doar cand folosesc Eludril -apa de gura - ma ustura de nu mai suport, dar oricum e o apa de gura f concentrata!
Credeti ca am cancer? Inceput de cancer?Sau poate fi vorba de vreo problema a organelor interne?Sau sa fie o simpla candidoza?Ori o alergie?Astept raspunsul dvs. Va multumesc mult...Daca cineva a mai patit k mine va rog mult de tot sa-mi raspundeti k sunt tare tare speriata.
0
24-08-2012, ora 16:36
mariana-sabri
Nu este medic/terapeut
mariana-sabri
fetitei mele i-au aparut bubite albe, sunt defapt cosuri rosii cu varfl alb in gurita si pe gingie, dupa tratament cu sirop cedax, e posibil sau le/aa facut de la alt ceva?va multumsc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •