Bubite Rosii+vermisori

05-04-2011
AnonimRomanesc
Nu este medic/terapeut
AnonimRomanesc
Buna am 20 de ani iar viata mea de 4 ani e un chin, in primul rand chiar nu stiu cum sa scap de oxiuri sunt plin!!! Ma refer la aceia care isi depun ouale seara pe suprafata anusului ca un fir mic de ata
Si ce nu inteleg legat de bubitele rosii.Pe langa faptul ca am vermisori ma scarpin si pe langa anus adica in jurul lui nu in locul unde sunt vermisorii care ies afara sa isi depuna ouale...eu ma refer in jurul anusului iar scarpinatul e o senzatie de mancarime+usturime iar cand ma trezesc imi gasesc in lenjerie ceva de genul ca matreata si eu cred ca din cauza pielii uscate.Acest fenomen se tot intampla ma scarpin pana ma fac rana, mi se cicatrizeaza iar dupa ce e bine cicatrizat simt mancarime se vede curat locul dar dupa 2-3 zile iar ma mananca si tot asa iar gasesc in lenjerie.sunt rosu in jur si nu stiu e posibil sa am o ciuperca + viermisorii de care sunt sigur ca ii am si nu stiu cum sa scap de ei.Sau e din cauza viermisorilor doar?
Nu stiu cum sa va explic dar viata mea e un chin de 4-5 ani de zile:| tin sa mentionez ca pentru vermisori am bagat f.multe medicamente chiar si uleiul de dovleac presat la rece.dar degeaba dar ma ingrijoreaza si suprafata despre care am vb am niste bubite mici rosii care ma mananca dar in acelas timp ma si ustura nu stiu e si pielea foarte uscata.Fac dus in fiecare zi sunt sportiv iar chestia asta parca m-am obisnuit deja la cat am suferit:|

Va rog ajutati-ma
1 comentarii
0
08-04-2011, ora 00:03
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. In primul rand trebuie stabilit daca este de la viermisori sau nu. Daca este, ar trebui sa se vada la examenul coproparazitologic, tratamentul trebuie repetat dupa doua sau trei saptamani, trebuie sa ia intreaga familie.
Pentru mancarimi in zona anusului, se pare ca ajuta aplicarea locala de Albendazol. Faceti rost de solutie de Albendazol, sau zdrobiti o pastila de Zentel si faceti din ea o solutie pe care o aplicati.
Pentru ca s-ar putea sa fie si altceva (eczema, candidoza, tinea etc.), ar trebui un consult dermatologic.
Consultul chirurgical pentru hemorizi, consult de gastroenterologie pentru alte probleme digestive.
Exista alimente care agraveaza mancarimea in zona anusului: alcoolul, cafeaua, ciocolata, lactatele, rosiile, protocalele, arahidele. Dupa o dieta, se vede rezultatul de obicei in 2 saptamani, ar merita incercata.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.