Bube rosii, nedureroase si umflatura pe penis

11-09-2006
stefancelmare
Nu este medic/terapeut
stefancelmare
In luna aprilie, mi-a aparut o bubita rosie pe penis, sub pielea care il inveleste, care la atingere ustura foarte tare.
Am mers de urgenta la medicul dermatolog care in urma unui examen vizual a declarat hotarat: E HERPES!!!IA SI UNGE-TE CU ACICLOVIR!!!
Am fost distrus. Nu intelegeam cum poate fi posibil asa ceva. Aveam aceeasi partenera stabila de 6 luni de zile si niciunul dintre noi nu calcase stramb. Intrigat si vazand de pe internet ca herpesul are o perioada de incubatie de circa 25 de zile din momentul contactarii si pana la eruptie, am dus-o cu mine la medic pentru o examinare. Am fost la Institutul Cantacuzino si spre surprinderea mea, prietena mea nu avea absolut nimic. Era curata. O banuisem degeaba. Medicul de la Institutul Cantacuzino, mi-a luat proba pe o lamela de pe rana, spunandu-mi totodata ca la o prima vedere pare a fi herpes genital. Dupa 1 saptamana, l-am sunat si mi-a spus ca nu am de-a face cu herpesul ci este vorba de un stafilococ, diagnosticul care mi s-a pus fiind acela de balanopostita stafilococica. Mi-a prescris un autovaccin si o crema. a urmat tratamentul dar aceste bubite mi-au reaparut cu o si mai mare intensitate. Precizez faptul ca nu locuiesc in Bucuresti. Am mers din nou la dermatolog, de data aceasta la un altul, in orasul unde locuiesc. Mi-a spus ca sa nu-mi fac griji ca astfel de bubite apar la barbati, ca poate e de la caldura, etc. Dar m-a chemat totodata a doua zi si mi-a facut un test de sifilis care a iesit negativ. Asta se intampla prin luna iunie 2006. De atunci, ma tot chinui cu aceste bubite rosii care imi apar, cand pe capul penisului, cand mai jos, dar intotdeauna sub pielea care acopera penisul(va rog sa-mi scuzati saracia vocabularului meu medical). Bubitele apar cam la 2 saptamani si se vindeca de la sine, nu ma ustura decat foarte putin la contactul cu apa si sapun. Nu ma mananca si nici nu am alte simptome. Doar ca ele apar si reapar, uneori fiind mai mari cu un mijloc albicios, alteori mai mici. NU stiu ce poate fi. Prin luna august, la solicitarea mea, mi-a luat pe o lamela secretie de pe o bubita si m-am dus cu ea la un laborator, unde mi-a iesit Neisser prezent. Asta e gonoree, ca sa stie toata lumea. Mi-a zis doctorul: GATA!!!DE-ASTA ITI IES BUBITELE!!!AI GONOREE!!!FACI O INJECTEI SI IEI ZANOCIN 10 ZILE SI ITI TRECE. Am facut si injectia, am luat si pastilele si am mai mers si prin spital, ca ultimul om, ca sa ma fac de ras, ca am luat aceasta boala si tot nu mi-a trecut. Bubitele au reaparut cu o si mai mare amploare.
Dar ultima data cand am fost, luna aceasta la dermatolog, mi-a zis ca e herpes. Vreau sa gasesc pe cineva, care sa ma ajute. Vreau sa-mi fac orice analiza necesara care sa ma ajute sa aflu ce am. Este un permanent stres psihic. In felul acesta sigur ma imbolnavesc de atceva, ptr ca nu mai pot sta in strsul asta.
Si mai e ceva.Din august mi-a iesit o umflatura la jumatatea penisului in partea dreapta. Mentionez ca din luna aprilie nu am mai intretinut contact sexual cu nimeni. Nu am probleme de erectie.
Va rog din suflet, cine poate sa ma ajute!!! Vreau doar sa mi se puna un diagnostic corect ca sa stiu cum sa ma tratez si sa scap odata de problema asta. Am auzit ca se pot face analize la sange ca sa se depisteze o eventuala infectie herpetica numai ca unde locuiesc eu nu exista asemenea analize. Aici ai ceva, una-doua iti da sa iei ISOPRINOSIN. Am luat si dinalea, am uitat sa zic.
De asemenea, neavand in ultimul an decat 2 partenere le-am trimis si pe ele la anlize. Partenerei cu care eram atunci cand mi-a aparut prima oara bubita aceea rosie i-au iesit anlizele f bune. In schimb celei cu care fusesem anterior, i-a iesit prezenta CLAMIDIA si mi-a recomandat sa iau 10 zile Doxicilina. Am luat si asta.
Va rog, daca cineva are rabdare si citeste tot, sa ma ajute.
Dar daca nu imi poate da cineva un sfat cu adevarat de folos, mai bine sa nu-mi scrie ca m-am saturat de diagnostice puse prea usor si gresite.
Va multumesc anticipat!!!
23 comentarii
0
22-09-2006, ora 00:00
cocojambo
Nu este medic/terapeut
cocojambo
salut!
pai cum sati zic.. am avut si eu cam aceeasi problema.. nustiu dac este vorba de bubitele alea.. dar sunt asemanatoare.. pe mine ma durea in timpul contactului sexual!
Se pare ca este Candidoza.
Altceva nu are cum. La femei se intalneste in mod normal in vagin(Candida albicans), dar poate sa se inmulteasca anormal, provocand candidoza. Teoretic nu se transmite de la femei la barbati! dar practica bate teoria...
Femeile ca sa scape utilizeaza 1comprimat - 150mg flucoral sau fluconazol sau micosist sau ketoconazol.. mai multe sunt.. eu astazi dimineata am luat un flucoral! sa vedem ce va fi...
Costa aproximativ 5$ 1 comprimat flucoral
micosist aproximativ 10 euro 1 comprimat
incearca si tu
sper sati fie de folos.. scriemi -* daca te-a ajutat


(*modificat de admin)
0
31-03-2007, ora 00:00
mondialul
Nu este medic/terapeut
mondialul
sal!!
am si eu o problema asemanatoare cu a ta nu stiu daca este aceeasi..dar mie mi s-a sups dupa un examen de secretie ca am gonoree am fost la un medic de specialitate ptr a-mi elibera un tratament corespunzator si asa a si fost mi-a dat ZANOCIN si nu mi-a trecut decat foarte putin durerea. Dupaceea vaznd ca tot sunt simptome am facut iar un examen de secretie si mi-a iesit exact la fel cu primu... acum medicul mi-a dat CIPROFLOXACIN si vad ca nici acest medicament nu da roade.nici eu nu stiu ce sa fac si eu am la fel ca tine o singura bubita mica si rosie care nu dispare dar care cateodata se umfla putin dupa care se retrage dar nu dispare.dar eu am si o secretie uretrala acum a scazut din intensitate dar inainte curgea frecvent cate o picatura...daca vrei sa mai vb ma gasesti pe mail sau pe mesenger -*bafta multa si insanatosire


(*modificat de admin)
0
19-01-2008, ora 00:00
adinaa
Nu este medic/terapeut
adinaa
buna parerea mea este sa vii in buc si sa-ti faci analize din nou si inca ceva CANDIDA poti sa o faci si de la antibiotice nu neaparat prin contact sexual
la analize poti sa mergi la VICTOR BABES, MEDSANA, MEDLIFE, LA CENTRUL MEDICAL UNIREA si mai sunt dar nu le cunosc pe toate, vezi ca o sa coste ceva banuti, daca ai posibilitate nu mai sta si nu te mai lua dupa nimeni
si iti spun cum arata si herpesul ca a avut sotul meu, arata aproape ca cel de la gura si bubitele supureaza la fel ca cel de gura dar daca ai nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare ca la barbati este mai usor ca la femei
Eu nu am luat de la sotul meu si nici el nu mai are
Aciclovirul este cel mai bun unguent si nu uita imunitatea nu trebuie sa-ti scada
Pentru imunitate poti sa iei SEPTILIN este numai din plante dar trebuie luat 3 luni de zile faci o luna pauza si mai iei 3 si sa maninci salata din sfecla rosie cruda cu ulei sare si otet asta in cazul in care iti depisteaza HERPES
DAR NU UITA MERGI LA ANALIZE
bafta multa si numai sta pe ginduri
0
06-02-2009, ora 10:53
xander_vasi
Nu este medic/terapeut
xander_vasi
Am candidoza albiciosa de 2 luni.Am urmat un tratament (pretul de 12, 5 lei...un prea prea mic zic eu) fara nici un efect.Simptome:Acum am doar Scurgeri accentuate
- inrosirea si inflamare am avut la inceput
- mici bubite rosii pe gland (iritatii).
Mai nou am mancarimi pe gat si mi-a aparut bube pe fatza
Ce tratament ma sfatuiti sa iau.
0
29-08-2009, ora 17:15
alezz
Nu este medic/terapeut
alezz
buna ziua ! mi-a aparut pe penis niste bubite cat intepatura de tantar chiar mai mare putin ma manaca..si nuj ce sa ma fac...sunt 4 bubite rosii si toate se afla pe partea laterala a penisului.ce poate fii...va rog ajutati-ma :(( nuj ce sa ma fac (am avut un contact sexual aqm 2 sapt...sa fi luat o bola de la persoana respectiva ?! astept rsp dv cat mai curand.va multumesc !
0
19-12-2009, ora 20:13
cosminConstanta
Nu este medic/terapeut
cosminConstanta
salutaree.. am si eu o problema... mia aparut de curand o bubita rosie pe pielea din zona capului penisului... este nu este chiar mare.. seamana cu un cos.. si ma ustura la atingere... stie careva ce poate fi?
0
19-12-2009, ora 20:16
cosminConstanta
Nu este medic/terapeut
cosminConstanta
scuzati scrisul neingrijit dar chiar ma framanta acest aspect si as dorii un sfat...
0
22-12-2009, ora 17:28
Dyma_10
Nu este medic/terapeut
Dyma_10
salut!
am o problema, mi-a iesit niste bubulele maruntele, albe pe penis nu m-am adresat la medic cine imi poate raspunde ce este si ce pot face, poate puteti spune niste unduente?ajutatima va rog, contact sexual nu am avut au apaut singure acum 2 luni!
0
22-12-2009, ora 17:31
Dyma_10
Nu este medic/terapeut
Dyma_10
Sunt cam 15 nustiu ce s-a fac sunt in dubii pate sunt negi?ajutamima la medic nu vreau s-a ma duc cam ma tem!
0
22-12-2009, ora 17:37
Dyma_10
Nu este medic/terapeut
Dyma_10
Sunt situate in jurul capului penisului ajutatima nu mai faradu-te la medic!
0
03-01-2010, ora 03:46
BUBE
Nu este medic/terapeut
BUBE
Buna, am si eu cred ca aceasi problema cu bubitele de pe penis.eu am mai multe bubite de pe pielea de langa capul penisului, si daca trag de piele se vad foarte bine, daca nu, nu.sunt mai mici decat cosurile coapte si sunt mai albe.dar le am de ceva timp.1 an bun.Si, as dori si eu un raspuns, daca cumva imi fac cercel in penis si, nu stiu, se sparge o bubita dinacea, patesc ceva?astept raspuns.Multumesc anticiat
0
12-02-2010, ora 00:38
N1gg3rF4gg0t
Nu este medic/terapeut
N1gg3rF4gg0t
Buna.acuma 1 saptamana am experimentat si eu pentru prima data sex-ul.Pot spune ca a fost ok, dar problema e ca imediat [la o zii 2] am observat o umflatura rosie, nedureroasa, doar la atingere niste furnicaturi ce incepuse sa se dezvolte.Deabea dupa 4 zile miam cumparat Betadine si Augmentin(la recomandarea unui prieten).Dupa 3 zile de tratament am observat ca umflatura nu a disparut.Puteti sa imi recomandati un sfat, altul decat "Dute la medic"Recunosc am o jena enorma fata de acest lucru.Astept un raspuns cat mai urgent!Multumesc.
0
26-02-2010, ora 16:30
viorel_p
Nu este medic/terapeut
viorel_p
salut.de ceva timp mi-a aparut pe penis o bubita noduroasa din care, daca o apas iese o substanta alba ca dintr-un cos.acum s-a format o scrusta ca la o buba oarecare, datorita faptului ca am stors acea bubita.ce pareri aveti? stie cineva ce este? a mai avut cineva asa ? ce ar trebui sa fac? va rog mult dati-mi un raspuns
0
23-05-2010, ora 05:12
Courage
Nu este medic/terapeut
Courage
buna.mi-au aparut si mie 4 bube cam cat intepatura tantarului... pe o parte a penisului si ma mananca la atingere..si nu stiu cum sa tratez sau ce sa fac.imi puteti spune ceva de ele?
0
29-06-2010, ora 00:35
alinspaimoc
Nu este medic/terapeut
alinspaimoc
bunaam si eu o problema.de cateva saptamani mi-au aparut niste bubite pe pielea si capul penisului, nu dor, dar se tot maresc, parca sunt negi nu stiu ce sa fac, poate ma ajuta si pe mine careva.-* va rog io mult:*



(*modificat de administrator)
0
29-06-2010, ora 00:43
alinspaimoc
Nu este medic/terapeut
alinspaimoc
bubitele au mai multe capuri parca sunt flori, mie frica sa nu fi luat ceva boala de la acte sexuale, ma puteti ajuta si pe mn?
0
20-07-2011, ora 16:32
thekid
Nu este medic/terapeut
thekid
Buna ziua, am si eu o problema ma puteti ajuta?
am si eu o problema cu penisul, am 12 ani, si imi este rusine, sa ma duc la un doctor
si am apelat la acest site.
eu cand eram mai mic, am avut fimoza si am fost operat, penisul s-a dezvolat regulamentar.
Acuma la varsta de 12 ani mi-au aparut niste bube albe cam asa care ma fac sa ma scarpin
pe oua, si pe penis, pe pielea, care inconjuara penisul, si ma tot face sa ma scarpin !
si mi-a mai aparut pe penis, pe partea din spate tot pe pielea pe care inconjuara penisul
o " dunga " maronie, ceva de genul.
Pentru ca imi este frica, si nu stiu ce se va intampla cu mine.
bubele nu sunt cateva, nu pot spune ca sunt excesiv, sun mai mult in partea de jos.. si pe
oua..Chiar nu stiu ce sa fac, nu am avut niciun contact sexual sau ceva de genul..
Ma puteti ajuta va rog?
0
20-07-2011, ora 17:35
thekid
Nu este medic/terapeut
thekid
Am uitat sa mentionez, am gasit un prezervativ prin casa probabil
a fratelui, meu si l-am pus pe penis, mirosea a capsuni..
se poate sa fie de la el? sa fii fost infectat / folosit?
Doar l-am pus si l-am dat jos imediat.. a fost o " gluma "
si sper sa nu se fii intamplat ceva..
0
24-08-2011, ora 00:12
razvan169
Nu este medic/terapeut
razvan169
Buna ziua, am si eu o problema, mi-au aparut niste bubite mici rosi pe preput, se observa clar la decalotare, nu am mancarimi sau dureri din cauza lor, uneori dispar sau ramane decat 1 iar uneori apar mai multe, nu stiu ce sa fac, ma puteti ajuta?
0
31-03-2012, ora 15:04
Memo07
Nu este medic/terapeut
Memo07
Salut..din cate se pare fiecare din noi are cate o problema si este mai greu cu primitul de raspunsuri..Acum vreo saptamana mi-a ieshit un fel de cos credeam eu pe pielea de pe penis..De acum 2 zile a inceput sa se umfle shi a devenit rosu.Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns...:(((.. ce poate fi?+ma ustura la atingere.
0
30-05-2012, ora 15:03
spektra16
Nu este medic/terapeut
spektra16
raspund la Memo07. Nu iti face griji...nu e nimic...miai iesit si mie osa faca rosu (cosu) si dup il storci, dar osa te doar putin, nu e nimic ieshit din comundoar un cos
0
10-04-2013, ora 10:31
dannielu
Nu este medic/terapeut
dannielu
Buna ziua.am 15 ani si am o problema la penis... niciodata nu mi-am decalotat capul penisului doar cand eram mic si imi facea baie parinti mil dadeau si ma durea ingrozitor. Pana acum nu mi l-am decalotat si mai am o problema de ani buni.Am multe bubite pe pielea penisului, cred ca sunt pe sub piele am si pe testicole deci sunt multe.sunt virgin.P.S. pielea este umpic cam groasa...si penisul cand nu este in stare erecta este foarte mic.dar cand este in stare erecta are 10CM si sta in sus si nu pot sa il fac sa stea drept. imi este foarte rusine va rog ajutatima AM VREO BOALA? nu stiu parintii.
0
13-09-2015, ora 07:02
terminator11
Nu este medic/terapeut
terminator11
Buna Ziua mi-au aparat niste bubite mici si de culoare alba pe penis... nu ma manca numi provoaca nici o stare de mancarime sau alte chesti.. in fine cand le-am vazut mam preocupat si as vrea sa va rog sami da-ti un raspuns cat de repede !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •