Bube pe limba: mari, roz si nedureroase

19-04-2011
ceza
Nu este medic/terapeut
ceza
Buna ziua,
o sa descriu intreaga problema pioate ma ajuta cineva cu un raspuns:

durerile in git au inceput cu un an jumate in urma, durere persistenta pe partea stinga, odata cu raceala, am urmat tratament de raceala cu ceaiuri, spray-uri.raceala a trecut, durerea de git a persistat, fiind ceva asemanator cu un corp strain pe partea stinga. am dat frotiu, am urmat antibiotice conform rezultatelor- nimic, aceeasi senzatie. mentionez ca nu fac febra, amigdalele sunt mici. Dupa vreun an de chin si tratamente peste tratamente, medici care mi-au zis ca nu am nimic, ca mi-am insuflat singura durerea, m-a vazut un alt medic ORL care mi-a recomandat lavajul lacunelor, rezultatul=zero.
Dupa aceste proceduri am simtit o durere foarte mare spre urechea stinga ce a urcat spre frunte (tot partea stinga), am urmat antibiotice, durerea din ureche si din frunte a trecut, gitul ma doare si mai tare.
acum 3 zile am observat pe limba niste bube foarte mari (la baza limbii, atit de indepartate ca se vad doar cind scot limba foarte tare afara), precum si pe partile laterale ale limbii.
Sunt foarte mari, nu sunt dureroase, sunt de culoare roz si nu stiu exact de cind sunt acolo.
Mi-o fi aparut in urma antibioticelor?.

Intrebarea mea e ce ar trebui sa fac? Eu fac spalaturi locale cu bicarbonat de sodiu, trachisan, comprimate de supt...
si mi-e tare frica daca nu poate fi cumva vorba de vreo forma de cancer?multumesc pentru raspuns.
7 comentarii
0
19-04-2011, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu limba, cu gatul unde sa sevada peretele posterior a faringelui..si le trimiti pe mail
0
06-07-2011, ora 11:55
dany60
Nu este medic/terapeut
dany60
buna ziua, am si eu aceiasi problema, la fel a inceput si la mine si pana acum nu am un diagnostic, As dori sa discutam mai mult daca se poate, -*. Multumesc


(*modificat de admin)
0
06-07-2011, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dany
poti sa trimiti si tu pozele pe mail

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru 0906 160 908
. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
17-01-2013, ora 14:10
catalinasu89
Nu este medic/terapeut
catalinasu89
Buna ziua...si eu am avut o durere in gat...circa o saptamana dupa folosirea Fervex si Hexoraletten durerea de gat s-a mai ameliorat insa am avut surpriza cand m-am uitat in oglinda pentru a vizualiza amigdalele...bubite rosii la baza limbii...mai ales aproape de gat...
Care ar putea fi problema?
Am incercat antibiotic 5 zile Zinat si glicerina boraxata cu nistatin...au trecut 10 zile insa fara vreo reusita (s-au mai ameliorat doar un pic...)
0
20-01-2013, ora 01:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
distractiv...
ultimul tratament a fost...inutil, doar aruncare de ban aiurea si probleme ficatului
Acele bubitie la baza limbiii...sunt Papile gustative normale...am mai scris pe forum despre asta..
era suficient sa deschizi un album de anatomie...sa vezi cum arata o limba normala
in rest durerile de gat pot fi de la un reflux gastric si greseli in alimentatie...
0
16-09-2014, ora 14:33
jmax03
Nu este medic/terapeut
jmax03
am simptome asemanatoare cu ceza..care a fost diagnosticul.?
0
25-09-2015, ora 00:51
tynuta
Nu este medic/terapeut
tynuta
Ceza, ai rezolvat problema de care sufereai??? ce diagnostic ai primit pana la urma??? sper ca esti O.K.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •