Bruxism vs. plomba mai veche

18-08-2014
Gabrielle_1989
Nu este medic/terapeut
Gabrielle_1989
Buna seara! Am si eu o problema legata de o plomba mai veche, pusa de 4 ani. De cateva zile a inceput sa ma doarea locul unde este plomba, este o durere 'infundata', suportabila mai greu este ca ma mananca gingia deasupra plombei si as vrea cam tot timpul sa ma scarpin. La locul unde se imbina plomba cu restul maselei a inceput sa se innegreasca si s-a fisurat putin si maseaua pe mijloc, iar gingia de deasupra este putin albita.Nu are un aspect estetic, imi da si un miros urat in gura si este aspra la atingere. Cand ating cu limba mai mult timp simt o arsura pe limba.Problema este urmatoarea exista riscul ca in timpul somnului din cauza bruxismului(nu este atat de frecvent) sa pice plomba si s-a inghit sau mai rau sa ma inec cu ea? La stomatolog pot sa ajung de-abia peste 2 saptamani. Din aceasta cauza sau mai mult frica a inceput sa-mi fie afectat si somnul. Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: