Bronsita sau altceva ?

09-01-2012
Tudor Dinulescu
Nu este medic/terapeut
Tudor Dinulescu
Am 34 de ani si de 4 ani m-am lasat de fumat - fumez de la 14 ani, in medie un pachet si jumatate pe zi.
De ceva ani am o durere sub clavicula dreapta, asociata cu amorteala mainii drepte. Am facut o bronhoscopie acum 2 ani, unde mi-au spus ca nu e nimic, doar putin iritate bronhiile.In fiecare iarna sunt racit sau tusesc, ca si acum - tusesc din noiembrie anul trecut - am fost pe Viilor la Inst.Nasta si am primit tratament de 10 zile cu doxiciclina si ketonal forte - nici o imbunatatire. Am facut si un micro - doctorul mi-a spus ca la nivelul plamanilor totul este bine. Am o tuse seaca, care a debutat cu febra si frisoane si senzatie de sufocare (tuseam pana vomam ).Sputa este alba si foarte spumanta, iar cateodata e formata dintr-un fel de puroi galben-verzui.Transpir mult peste zi desi nu depun efort, temperatura normala.
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

Va multumesc,
1 comentarii
0
29-08-2019, ora 15:25
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Faceți o radiografie, apoi dacă există leziuni dar nu este clar ce sunt acestea, faceți un CT toracic. Puteți avea o bronșită cronică deoarece ați fumat destul de mult, ceea ce ar explica secrețiile acelea, și faceți infecții respiratorii mai ușor datorită hipersecreției de mucus din arborele respirator, care se suprainfectează și devin purulente. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.