Bronsita la 2 ani

18-10-2015
Alexandra Daniela
Nu este medic/terapeut
Alexandra Daniela
Buna ziua, de o luna intreaga fetita mea de 2 ani are probleme cu bronsita, nu ii mai trece. In prima saptamana i sa administrat amoksiklav + aerosoli cu ser, acc si respisun. Dupa ce am terminat antibioticul i-am facut in continuare aerosoli. Acum am fost iar la control, ceea ce facem saptamanal si pediatrul i-a prescis prednison, 2 pastile pe zi, timp de 5 zile pe langa aerosoli. Am vazut ca are multe efecte adverse si nu stiu daca sa il dau sau nu. Deja nu mai stiu ce sa fac cu ea sa ii treaca, sa ii dau prednisonul? Multumesc !
2 comentarii
0
18-10-2015, ora 14:18
Ecopediatrie
Identitate neconfirmată
Ecopediatrie
Pe durata scurta prednisonul nu are efectele scrise in prospect si uneori este necesar.S-ar putea sa fie nevoie si de corticoizi inhalatori ulterior dar desigur la recomandarea medicului.
0
19-10-2015, ora 13:50
Alexandra Daniela
Nu este medic/terapeut
Alexandra Daniela
Multumesc de raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •