Bronsita cronica sau altceva?

22-01-2011
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Am 22 de ani iar in toamna anului 2009 (pe atunci 20 de ani) am fost diagnosticat cu bronsita subacuta cu wheezing. Timp de o luna m-am dus saptamanal la medicul de familie, acesta schimbandu-mi tratamentul de fiecare data. Am luat asa: augmentin, aerius, theofilina, acc600. Dupa o saptamana (in care m-am simtit mai rau decat inainte - tuse din 2 in 2 minute) am luat azitromicina, erdomed, eurespal, flucovim, medicul de familie spunandu-mi ca ma trimite la pneumolog daca nu se amelioreaza bronsita. Insa, dupa inca o saptamana si dupa ascultatie, medicul de familie a zis ca bronsita e in remisie si mi-a dat inhalatoare - ventolin si flixotide. Frecfenta si intensitatea tusei au scazut considerabil pana ce flixotide-ul s-a terminat, wheezing-ul ramanand la fel, adica de fiecare data se auzea la expiratia pe gura un suierat, sa-i spun, timid, dar care nu se prea aude la expiratia rapida/brusca. La abia la terminarea ventolinului - care a fost cam la 3-4 saptamani dupa terminarea flixotide-ului - am observat ca wheezingul disparea pentru vreo 0, 5-2 ore dupa utilizarea acestui inhalator.
Dupa finalizarea completa a tratamentului am ramas cu wheezing-ul si o tuse restanta, tuse de intensitate scazuta, mai mult un fel de dres al vocii combinat cu tuse voluntara, care e mai prezenta dimineata, cu expectoratie incolora, foarte limpede. Dimineata daca ma fortez sa tusesc mai tare, simt cum se desprinde sputa de pe trahee sau bronsii. Vara tusea a scazut in frecventa dar acum, iarna, a revenit cam cum a fost dupa tratament.
Stiu ca nu e indicat si nu recomand nimanui sa faca asta, dar nu am mai avut timp sa ma duc la medic, asa ca am incercat un tratament cu aerius timp de 2 saptamani fara sa aiba vreun rezultat. O cunostinta care studiaza medicina mi-a spus ca e posibil sa fie de la stomac si sa incerc un antiacid, eu avand in trecut probleme cu o gastrita pentru care am avut nevoie de 9 zile de spitalizare. Ca test am luat 3 seri la rand bicarbonat de sodiu cu apa inainte de culcare si, spre surprinderea mea, expectoratia de dimineata era mai putina si mai usor de eliminat (frecventa mai redusa de tuse). Astfel am luat timp de 4 saptamani omeprazol si a dat rezultate multumitoare in materie de tuse, dar wheezing-ul a ramas acelasi. Dupa cateva saptamani de la finalizarea tratamentului cu omeprazol, totul a revenit la "normal" cu tusea si expectoratia.
Probabil voi merge peste cateva saptamani la medic dar sunt cateva probleme care ma pun pe ganduri:
Ar putea sa fie ceva grav? Cancer pulmonar sau ceva? Precizez ca nu sunt fumator nici activ nici pasiv.
Care sunt sansele sa se fi cronicizat acea bronsita?
Mai precizez ca am amigdalita cazeoasa criptica, asta daca are relevanta.
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
10-02-2011, ora 23:25
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cancerul e foarte putin probabil pentru o persoana nefumatoare de 20 de ani. Bronsita cronica nu stiu. Cele mai probabile cauze ale tusei sunt expunerea la praf, bacterii sau substante care provoaca sensibilitatea bronhiilor, boala de reflux/gastrita care produce tusea, ori o combinatie intre cele doua. Dar trebuie consultat un medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.