Bronsita cronica? sau nu?

24-01-2012
Tuki
Nu este medic/terapeut
Tuki
Deci incer sa fiu destul de clar si incep cu inceputul. In 2009 am inceput sa respir greu. Am avut senzatia ca nu imi ajunge aer destul in plamani. Desigur m-am dus la doctor, care m-a diagnosticat dupa analize cu o bronsita cronica. In rezultatul radiologic scrie : Desen pulmonar infrahilar peribronhovascular accentuat in cadrul unei bronsite cronice' Nu am tustit deloc, asta era chiar dupa o receala mai puternica. Am primit medicamente inclusiv Ventolin. Dupa 3 saptamani m-am simtit bine. De atunci in 6-6 luni am episoade ca nu pot sa respir normal. M-am gandit ca daca totusi am bronsita cronica am probleme atunci cand se schimba vremea etc. Totusi 2011 decembrie m-am simtit foarte rau. Am simtit ca sufoc. M-am dus la urgenta, mi-a facut EKG, test de sange si desigur radiografie. Doctorul de la urgenta mi-a zis ca el nu vede nici-o urma de bronsita, sau altceva pe plamani. Ekg ul, si analizele de sange au iesit normal. In final a zis ca am avut un atac de panica. Problema este ca nu prea am de ce sa am atacuri de panica. Intre timp nu ma simt mai bine. Simt un nod in gat, si aproape in fiecare zii simt ca nu pot sa respir normal. Este cand ma trezesc din somn si simt parca nu pot sa iau aer. Desigur cand simpt ca parca sufoc ma apuca o panica, ce cred ca e ceva normal. Ce imi puteti recomanda ? La ce doctor sa ma duc? Parca cand mananc ma simt mai rau, seara ma simt de obicei mai rau. Mentionez ca nu fumez, de baut numai ocazional, si fac sport destul de des. Cand ma simt rau mai nou desigur nu pot sa respir, dar simpt si o presiune in cap si piept, un nod in gat si parca simt ca ii mai rau daca intorc capul pe o parte si ma simt putin ametit de parca am baut ceva. Nu am dureri deloc. Mentionez ca am folosit ventolin destul de des momentan nu-l mai folosesc pentru ca nu vad rostul de can am fost la urgenta, si mai folosesc destul de des Bixtonimul.
2 comentarii
0
24-01-2012, ora 23:57
Tuki
Nu este medic/terapeut
Tuki
Am uitat ceva. Nu stiu daca are legatura cu problema mea sau nu. Cand mananc mai mult am o durere slaba in umarul stang. Nu este ceva recent. Il am de 3-4 ani.
0
25-01-2012, ora 15:28
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Probleme pe care le evoci par a fi de natura functionala, din aceasta cauza radiografia pulmonara nu "arata nimic patologic".
De obicei senzatia de sufocare este legata de spasmul bronhiilor de calibru mare.
Cu cuvinte simple problema nu este la nivelul testutului pulmonar pe ansamblu, ci doar la nivelul bronhiilor, probabil datorita unui dezechlibru al sistemului nervos vegetativ, care regleaza printre altele si tonusul bronhiilor.
Aceasta stare se numeste hiperreactivitate bronsica care paote fi "evidentiata" cu ajutorul unor teste functionale respiratorii farmacologice, adica faci spirografia "la rece" ti se administreaza un bronhodilatator iar in caz de hipereactivitate bronsica volumul pulmonar creste mai putin decit la persoanele normale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.