Bronsita?

15-03-2014
FanKotor
Nu este medic/terapeut
FanKotor
Salut,

De o luna si jumatate, mama tuseste si nu pare sa se amelioreze.
A luat tot felul de siropuri (Humisec, ACC), medicamente contra tusei (erdomed, eurespal), medicul i-a prescris si antibiotic, a luat augmentin timp de 7 zile (in care s-a simtit putin mai bine, dar tot tusea), dar dupa tratament tusea i-a revenit exact ca inainte.
Acum medicul i-a prescris Unasyn, de astazi incepe tratamentul.
Problema e ca uneori tuseste atat de rau incat simte ca nu poate sa respire. Ei ii e teama sa nu fie astm.
A facut spirometrie, dar tot ce i-a spus medicul a fost ca are bronhiile putin ingustate (nimic despre astm).
Tusea uneori e productiva, uneori e seaca.
Nu stim ce sa mai facem, o sa urmeze si tratamentul cu Unasyn, dar ne e teama sa nu fie altceva mai grav decat o bronsita.
As fi foarte recunoscator daca as primi aici o opinie de la un medic, ce ar putea fi (bronsita, astm, altceva).
De asemenea, am auzit ca un aparat cu aerosoli ar putea fi folositor in timpul crizei de tuse, dar nu de la un medic si nu stiu daca asa e.

Multumesc
4 comentarii
0
16-03-2014, ora 03:37
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Si eu am avut problemele pe care le descrieti dvs. inclusiv cu sufocare uneori, cu tuse seaca si uneori rar cu expectoratie... 2 luni jumatate...antibiotice, pastiel de tuse, de alergie... analize peste analize...
Urma sa mai fac niste analize insa intr-o seara la insistentele unui prieten am luat siropul Sirop Primospectin 100ml ELIDOR costa 12 lei.
A doua zi dimineata aveam de gand sa merg al urgente.
Am luat 2 linguri de sirop asa cum scrie pe prospect.
A doua zi dimineata eram mult mai bine.
Intai am inceput sa expectorez si apoi s-a dus tusea.
Daca imi mai venea sa tusesc de 2-3 ori pe zi.
Din 2 sticle mi-a trecut de tot.

Si cand ma gandesc ca am luat si antibiotic si pastile de tuse si de de infectie si pt alergie si am facut o gramada de analize. Am cheltuit atatia bani si a dat rezultat la siropul acesta banal..

Credeam si eu ca pastilele sunt cele mai puternice si eficiente si rapide.
Acum nu stiu ce s amai cred.
Un sirop de plante a dat rezultate imediat...
Incercati, nu cred ca aveti ce pierde.
Scrieti si dvs parerea daca il luati...daca va trece.
0
16-03-2014, ora 17:23
FanKotor
Nu este medic/terapeut
FanKotor
Multumesc mult pentru sfat. Va incerca si Primospectin. Acum i-a spus medicul, 5 zile cat face tratamentul cu antibiotic sa nu mai ia altceva, dar daca tot nu-i trece in 5 zile o sa incerce si Primospectin.
De altfel, nu stim ce sa mai facem, astazi iar a avut o criza de simtea ca nu mai are aer.
Apropo, a luat si medicamente de alergie cum spuneti si dvs ca ati luat si nici ei nu i-au folosit.
Daca va fi nevoie sa ia Primospectin (daca nu-i trece cu antibiotic), voi scrie aici rezultatele, daca o ajuta sau nu.
0
22-03-2014, ora 16:03
FanKotor
Nu este medic/terapeut
FanKotor
Dupa aproape o saptamana, din fericire pare ca antibioticul (Unasyn) si-a facut efectul.
Din pacate, Promespectin nu gasesc pe nicaieri, peste tot mi-au spus ca nu au mai avut de ceva vreme. Poate nu se mai produce...
Oricum, multumesc inca o data pentru sugestie.
0
29-03-2014, ora 02:38
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Primospectin L-am cumparat eu acum 2 saptamani din 2 locuri. Dati un mesaj privat si daca il doriti il cumpar si vi-l trimit eu. Sau il puteti comanda pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •