Bronhopneumopatie cronica obstructiva cu grad inalt de severitate

29-12-2007
samuel
Nu este medic/terapeut
samuel
Sufar de bronhopneumopatie cronica obstructiva cu grad inalt de severitate, infarct miocardic vechi, frlutter atrial. Mi s/a recomandat tratament cu Dialtezem, Isodinit, Diacordin, Prestarium, Nitroglicerina la nevoie si Theo SR i comprimat de 200 mg. dimineata. Mi se umfla picioarele si in prospect se spune ca de la Teofilina. Nu pot suporta nici Seretide-ul. Ce imi recomandati in, lipsa celor doua medicamente.
4 comentarii
0
29-12-2007, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
Indiferent ce scrie in prospect, nu se umfla picioarele de la Teofilin (miofilin). BPCO-ul evolueaza cu insuficienta cardiaca dreapta care duce la umflarea picioarelor.
Tratament : regim alimentar fara sare, repaus, diuretice. Acestea se indica de medic.
0
28-11-2011, ora 00:15
erika1
Nu este medic/terapeut
erika1
Buna.si eu sufar de BPOC sever stau cu oxigenul si folosesc SPIRIVA un bronhodilatator de lunga durata adica 1inhalare la 24h.Dar acum doi ani an urma unei gripe sa agravat boala mai respiram cu 16%.de acea mi sa recomanndat oxigenoterapie la domniciliu.plus ca am mai fost diagnosticat cu cord pulmonar cronic, insuficienta respiratorie severa.angor stabil, luam pastile la greu.si am hotarat sa merg la fundeni la un control cu inima bineanteles si spresuprinderea mea a spus doctorul ca macar nici urma de ischemie nu am chiar mia spus sa nu mai iau medicamentele acele puternice ca nu am nevoie de ele, asa ca am ramas doar cu verapamil 40 in loc de 80, cu nefrix, seretide 50|500 si spiriva. Din luna mai am o alergie pe zona maini si capului a trb..sa introduc Aerius dar de trei zile nu mai folosesc seretid [dupa o perioada de 7 ani] si vad ca mie bine.Pot sa spun ca dupa iesirea din spital asteptam si ma interesam cat mai am de trait, atat de rau ma simteam, totul mi se ducea la pat si acum dupa doi ani ma simt mai bine decat la anceputul boli.Multumesc lui Dumnezeu. CRED CA VORBELE POZITIVE ALE DR. MA FACUT SA MA SIMT SI MAI BINE.
0
20-11-2017, ora 17:41
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Acum cum va simtiti?
0
11-01-2024, ora 14:59
erika1
Nu este medic/terapeut
erika1
Acum funcția pulmonara e sub 20 % de un an sunt pacient de transplant dar fara de a putea transplantat din cauza obezitate SI a diabetului pe care am de un an, cu oxigenoterapie de 2ani 24/24, boala grea ce sa mai in pat, repaus total.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.