Broncho Vaxom la copii

16-12-2011
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna, domnule Dr.Flueraru Valeriu, am o mare rugaminte la d-voastra sfatuiti-ma ce sa fac, va rog, fetita mea are 6 ani si baietelul un an si 5 luni si le dau broncho vaxom din octombrie acum in decembrie a fost a 3 luna si nu stiu ce sa fac medicul de fam, a zis sa fac pauza de 3 luni si sa incep iar 3 luni, am intrebat un medic pediatru si mi-a zis o luna sa fac pauza si sa incep din nou, asta nu inteleg eu, o luna sau 3 pauza intre ele, Sunt foarte multumita nu au racit deloc, ei faceau tot timpul rosul in gat si cel mic a avut si otita de dou ori, de 3 luni nu au avut nimic, multumesc lui D-zeu. Astept raspuns, Va rog mult.
7 comentarii
0
17-12-2011, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un vaccin
dupa 3 luni de administrare.. tre sa se instaleze imunitate normala si sa nu mai aveti nevoie de acest tratament.
cel putin la copilul mai mare
la cel mic imunitate completa se stabileste dupa 3 ani. asa ca artrebui repetat tratamentul..dar nu asa de repede.
cel putin dupa 3 luni..sau dupa caz... adic puteti sa.l incepeti la primele semne de raceala
0
17-12-2011, ora 22:46
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Da, am inteles, la fetita nu-i mai dau, dar in toamna ce ziceti sa-i dau incepe si scoala, merge si acum la gradi, ea in ultimi 4 ani o singura data i-am dat antibiotic, dar pana la doi ani numai prin spital am stat cu ea, o saptamana bine 2 racita, de doua ori a facut si convulsi la 38 febra, la doi an jumate eam facut vaccinul anti gripal, sa cunoscut, ce ma sfatuiti sa fac cu fata in toamna, va multumesc din suflet, multa sanatate va urez,
0
18-12-2011, ora 00:25
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
am uita sa va zic si despre mine, am o durere usoara de urechi cand una cand alta, am fost la ORL si Dr, mea recomandat masaj, nu am fos dar vam intrebat pe d-voastra si meati zis cum sa fac, am urmat toate sfaturile d-voastra fara sucuri acidulate, rece deloc, nici apa, gatul la fel de 3 ani ma supara dar o durere usoara, am zis la Dr ORL si de gat si mea zis ca am polipi si trebue scosi, mie imi este foarte frica, nu fac rosul in gat nici febra, Am facut exudatul vineri am fost dupa analiza a esit bine, dar la recoltare cand a bagat betigasul ma durut mai tare decat ma doare de obicei, am supt si decasept cu albastru de metil, albastru de metil puneam pe o compresa sterila, vitamina C cu propolis chear unele scumpe am dat pe 20 pastile 38 lei, si multe altele care nu le mai tin minte, astazi am fost din nou la farmacie si a zis sa incerc cu salviasept am luat deja 4 si nu simt nimic, Imi ziceti va rog si mie ceva pt imunitate, gat si urechi, Broncho Vaxom va avea efect ? am apelat la d-voastra cand avea baetelul otita, sfaturile d-voastra au fost de mare folos a trecut un an si nu a mai facut otita, Va multumesc inca odata
0
19-12-2011, ora 07:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru fetita.. la toamna DA putei sa.i mai faceti un tratament de 3 luni preventiv
2 la DVS... e mai greu cu sfatul.
nu prea am inteles care este problema si de unde vine durerea la ureche
tre sa faceti si consult la stomatolog
0
20-12-2011, ora 00:36
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Va multumesc pt raspuns la fetita, In legatura cu mine, dantura chear o am, , perfecta, , fara cari, in luna mai am facut ultima lucrare, am dintii mei, fara alte minuni doar plombe albe, dar ce pot sa va zic acum 2 sau poate 3 ani ma durea fff tare ultima masea, cea de minte sau cum se numeste, atunci imi esea era doar un sfert esita dar mi sa unflat gatul si falca ma durea tare si gingiea urechea am fost la stomatolog si am facut film, ce am vazut si eu mam speriat cum erau 2 radacini una era drept in jos si cealalta in forma de carlig indreptata cu varful in sus, radacina apropiata de gat si ureche, si tot atunci medicul mia taiat bucata de gingie ce acoperea radacina stramba, Dr sa mirat si el, dar a zis ca daca indeparteaza bucata de gingie no sa mai am problema, Acum maseaua e egala cu celelalta si nu ma dor gingiile, Dar daca d-voastra ma sfatuiti, merg sa fac un control din nou, ceva am, off, nu pot sa imi dau seama de ce nu a esit in exudat ma bate gandul sa repet analiza la alt laborator d-voastra ce ziceti, Va multumescinca inca odata.
0
20-12-2011, ora 06:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa cum ati scris
am o durere usoara de urechi cand una cand alta
Aceste simptome NU sunt caracteristice Otitei
la otita daca doare 1 ureche atunci ea si doare.. mereu is tare !
aici poate fi vorba de o problema la articulatia temporomandibulara
sau iradiaza durerea in ureche de la gat, coloana cervicala..
0
20-12-2011, ora 11:00
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Va multumesc, sarbatori fericite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: