Borelioza?? Dar testul Elisa negativ??

13-08-2011
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua as vrea sa cer o parere, de aproape 2 ani am toate simptomele specifice boreliozei, doctorii cred ca e posibil sa fie boala zgarieturii de pisica dar ce ma induce in eroare e faptul ca, cu cateva zile inainte sa imi apara simptomele mi-a aparut o buba f mare rotunda rosie pe picior care arata exact ca eritemul migrator de la Borellia si ma intrebam atunci oare ce m-a fi muscat de a cauzat o asemenea reactie...hmm, am exact toate simptomele de borelioza, problema e ca am fost sa mi se faca analiza Elisa pt Borellia si mi-a iesit negativa, e posibil ca testul Elisa sa fie negativ si totusi sa am Boala Lyme? Este 100% sigur acest test? Sau doar Western Blot? Este vorba de o pisica, am luat pisica respectiva in brate, era o pisica de pe strada, am tinut-o pe genunchi, pisica avea capuse, avea si raie demodex cati si gatoi, , ma intreb, nu imi iese din minte acea buba mare de pe picior, plus ca am exact toate simptomele de Boala Lyme... Va multumesc si astept parerea d-voastra. Ce ma sfatuiti sa fac? Am facut analiza pt Borellia la 1 an de la aparitia simptomelor, ce parere aveti?
14 comentarii
0
13-08-2011, ora 17:00
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Pai poate acea buba de care vorbiti a fost muscatura de capusa, desi in mod normal ar fi trebuit sa gasiti capusa infipta acolo. Unde ati facut testul Elisa?
0
13-08-2011, ora 18:15
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Dupa un an de zile, simptomele inca mai persista? Ce anume deranjeaza, care sunt simptomele?
0
16-08-2011, ora 13:39
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
@ laddy Buna ziua, testul Elisa l-am facut la Bioclinica, sunt din Arad, cred ca dansii le trimit la Timisoara probele sau in afara tarii pt. testare Borellia, in Arad din cate am inteles nu au aparatura pt asa ceva. Din cate am inteles si citit, analiza pt borelioza se face din sangele proaspat pt. un rezultat concludent...ma intreb cat de relevant este acest test facut la Bioclinica...plus ca mi s-a facut doar pt Borellia Burgdorferi...nu si pt Garini si Afazeli...
0
16-08-2011, ora 13:42
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu am gasit capusa infipta acolo, dar buba aia arata f diferit de orice buba pe care am avut-o de cand ma stiu...va spun ca ma tot uitam si miram, oare ca m-a muscat de mi s-a facut asa ceva... a trecut aproape o saptamana pana s-a vindecat... O buba mare, rosie si rotunda pe picior putin mai sus de genunchi, arata exact ca eritemul migrator, imi pare foarte rau ca nu am facut o poza, regret enorm dar la momentul respectiv nu ma gandeam ca poate avea o anume semnificatie, am crezut ca e o muscatura de paianjen, albina,...
0
16-08-2011, ora 14:10
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
@armina Buna ziua, sunt aproape 2 ani de cand am intrat in contact cu acea pisica si simptomele persista... Ma regasesc in absolut toate simptomele de borelioza, nu pot sa cred, sunt tot mai convinsa ca e vorba de asta, plus acel eritem de pe picior, sau e posibil sa fie si Bartonella si Borelioza...am fost si muscata si zgariata de acea pisica, iar pisica respectiva avea si capuse si demodex cati si gatoi, slava domnului ca nu m-am poticnit si cu raie pt. ca nu se ia la om, pff... Am fost muscata de acea pisica si zgariata, la 2 zile mi-a aparut si acea buba pe picior (nu am crezut la momentul respectiv sa aiba o anume semnificatie), mentionez ca am tinut de nenumarate ori pisica in brate, mai ales pe genunchi... La 3-4 zile de la muscaturi si in timp ce inca aveam buba aia pe picior, au inceput sa ma doara incheieturile, genunchii si amorteli prin tot corpul, furnicaturi, imediat dupa cateva zile am inceput sa am o anumita rigiditate a gatului, ganglionii cervicali inflamati, parestezii in tot corpul, spasme musculare.. Buba de pe picior a trecut in aproximativ 2 saptamani dupa care au inceput sa imi apara tot felul de bube pe corp, unele cu puroi altele fara care se mutau de pe o parte pe alta, timp de o luna- doua, apareau si dispareau...aceste bube au aparut pe abdomen indeosebi, am facut si febra printre altele pana la 38, 5. Sa nu mai spun de o stare de rau generala si dureri in tot corpul, inclusiv dureri de cap, dureri abdominale (mai ales in zona splinei) si o stare de ameteala. Timpul a trecut, dintre toate aceste simptome am ramas cu dureri articulare care s-au extins in timp in tot corpul, spasme musculare (care nu mai sunt atat de severe si dese ca inainte dar inca se manifesta), o anumita rigiditate cervicala care nu se mai menifesta atat de sever ca inainte dar inca exista, ganglionii cervicali inflamati, dureri osoase, uneori dureri abdominale si o anumita parestezie a fetei si uneori parestezii ale picioarelor, mi-au aparut si ceva bubite mici mici pe tot corpul care nu mai trec, interesant ca au inceput sa apara de la ambii genunchi in sus... Ce parere aveti...?
0
16-08-2011, ora 15:08
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Da, par e fi exact simptomele boreliei. Dar pot fi si alte infectii. Mycoplasma, toxoplasma...Cel mai complet si mai exact test pt astfel de infectii este cel facut de doctorul Gogoase de la spitalul Fundeni din Bucuresti. Stiu ca e departe de Arad si e greu :( Dar e cel mai de incredere. Scapi de indoieli si primesti tratament adecvat. Eu stiu asta dintr-un caz real al unor prieteni. Se trateaza de multe luni, si inca nu stiu sigur daca au scapat :(
0
16-08-2011, ora 15:14
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Nu stiu daca ai citit aici: http://forum.romedic.ro/prod/borelia_sau_borelioza?_09450.html/
Te mai ajuta cu informatii.
0
17-08-2011, ora 16:50
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
@laddy Multumesc de link si de sfaturi am sa merg cat de curand la Domnul Dr. Gogoase, sper sa aflu ce mi-a transmis acea pisica, mi-e teama ca in timp sa nu se agraveze simptomele, din cate am inteles "stricaciunile" produse de aceste bacterii sunt ireversibile si trebuie eradicate cat mai rapid, din pacate in Arad sunt doar cativa medici infectionisti si nu prea competenti, de exemplu m-am dus cu aceste probleme la Spitalul de Boli Infectioase Arad imediat dupa ce au debutat (dupa ce am intrat in contact cu pisica si am fost muscata/zgariata) iar Doamna Doctor Blajovan Elvira, medic primar la Spitalul de Boli Infectioase Arad m-a tratat cu multa superficialitate si mi-a recomandat sa iau Calciu?! Vai s-amar, nu am cuvinte sa exprim asemenea incompetenta, sa nu mai spun ca vaccinul antirabic mi-a fost facut la insistentele mele si destul de tarziu, doamna respectiva spunand ca "nu e nevoie" desi pisica a murit la cateva zile dupa ce m-a muscat, era un risc maxim mai ales ca era vorba de o pisica de pe strada, nu pot sa va explic prin ce am trecut, prin ce m-a facut sa trec aceasta doamna, imi pare rau ca nu am actionat-o in instanta, mai ales ca incepusem sa ma si simt rau, m-am speriat mai tare iar vaccinul antirabic nefacut, atunci la ce medic infectionist sa ma adresez in Arad, sunt doar cativa in tot Aradul 3-4 si nu am incredere in niciunul dupa ce am patit... Nu stiu cum au voie sa profeseze asemenea "medici"...
0
17-08-2011, ora 19:05
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva! :( Mergi si fa exact analizele de care ai nevoie la Fundeni si trateaza-ti problema. Daca aflu noutati in legatura cu evolutia bolii la prietenii mei, te tin la curent. Ca sa ai o idee! Sanatatea multa!
0
18-08-2011, ora 00:10
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Regret ca te confrunti, pe de o parte cu toate aceste simtome, pe de alta parte cu nesansa de a fi dat peste medici care au privit totul cu superficialitate. Din pacate trestul Eliza nu este concludent, chiar cu un rezultat negativ poti avea borelia. Simtomele tale seamana cu cele ale bolii dar sunt si direrente. Boala are trei stadii; Stadiul 1 - Eritemul cronic migrator (ECM) - Borelioza Lyme incepe de obicei cu o leziune tegumentara caracteristica, extensiva eritem migrator (stadiul 1, infectie localizata). Primele semne ale bolii se manifesta intre 3 si 30 de zile de la piscatura. Leziunea dermatologica este rosie si umflata ca un inel, in centru avand muscatura Poate sa dispara, spontan sau poate deveni "cronic si migratoare "
Stadiul 1 este acompaniat de simptome generale ca : febra, astenie, dureri ale spatelui, ca toate infectiile virale banale. De multe ori stadiul 1 trece neobservat, si fara tratament, fiind confundat cu simptomele de gripa.

Stadiul 2 - Infectie diseminata - Dupa mai multe zile pana la saptamani, spirochetele se propaga in tot sistemul nervos, iar tabloul clinic este cel al unei neuroboreliose cu paralizii ale nervilor cranieni, in special al nervului facial care raspunde de motricitatea fetei, dar si de imbolnavirea radacinilor nervoase ale maduvei spinarii ( meningoradiculita )
Dureri de cap intense, oboseala intelectuala, tulburari de concentratie, si foarte des simptome cardiace de tip palpitatii, aritmie, sunt simptomele intalnite frecvent in stadiul 2 stiind astfel ca numeroase organe au fost infectate.

Stadiul 3 - Infectie persistenta - Luni pana la ani mai tarziu, urmand de obicei perioadelor de infectie latenta, pot aparea semnele unor complicatii grave.In stadiul 3 simptomele sunt cronice ; apar dureri articulare la genunchii, umeri, dar si leziuni ale nervilor (polineuropatii ) care vor antrena tulburari de sensibilitate si motricitate.Apar boli ale ochilor si pielii.
Asocierea acestor simptome neurologice, reumatologice si cardiace ar trebuie sa determine medicii sa se gandeasca la boala Lyme si sa dispuna fara intarziere efectuarea serologiei pentru Lyme. Chiar in cazul unei serologii negative diagnosticul nu poate fi exclus, iar pe de alta parte, un test de administrare a unui antibiotic aduce in cea mai mare parte a cazurilor o ameliorare spectaculoasa a durerilor neurologice. Pe de alta parte, tie unele simptome ti- au disparut, in cazul boreliei ele se acutizeaza fara tratament, multi pacienti sunt incorect diagnosticati cu scleroza in placi.@laddy are dreptate, vino la Fundeni, trebuie facute teste amanuntite ptr a vedea intradevar cu ce anume te-a infectat pisica. Multa sanatate, astept vesti.
0
18-08-2011, ora 10:45
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
@laddy @armina Va multumesc de ajutor, trebuie sa mentionez ca simptomele s-au mai ameliorat dupa administrarea de doxiciclina deci nu de la sine, am facut in acesti aproape 2 ani de 2 ori tratament cate 7-10 zile cu doxiciclina, prima oara la recomandarea unui medic infectionist care mi-a dat preventiv in caz ca este vorba de Bartonella iar a doua oara din proprie initiativa sperand ca simptomele sa dispara, de obicei doxiciclina este eficienta impotriva a o serie de asemenea bacterii (din cate am citit) si va spun ca simptomele s-au mai ameliorat dar 90% dintre acestea nu au disparut...se mai manifesta dar nu la o asemenea intensitate ca inainte si nu atat de frecvent in afara de durerile osoase, musculare, articulare prezente tot timpul, ganglionii inflamati iar paresteziile care sunt si acestea prezente tot timpul dar care se muta parca dintr-un loc in altul, fatza si picioarele sunt cele mai afectate de parastezii.
0
18-08-2011, ora 11:31
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Ce vreau sa mai mentionez e ca testul ANA mi-a iesit pozitiv, nu mi s-a facut si o titrare, urmeaza sa o fac, in schimb mi s-a facut si profilul ANA la cererea medicului reumatolog si interesant ca la profil toti acei anticorpi mi-au iesit negativi [anti : nRNP/Sm, Sm, SS-A (Ro), Ro-52, SS-B (La), Scl-70, Pm-Scl, Jo-1, CENP-B, PCNA, dsDNA, Nucleosom, Histone, Proteina P ribozomala, AMA - M2], analiza HLA-B27 mi-a iesit deasemenea negativa, ce parere aveti? E posibil ca borelioza sa dea acel rezultat pozitiv al ANA? Doamna reumatolog a crezut la prima vedere ca e vorba de spondilita, desi i-am spus ca totul a inceput dupa ce am intrat in contact cu pisica respectiva, dar atat analizele cat si radiografiile au aratat ca nu este vorba de spondilita (cum era de asteptat), eram convinsa ca am sa fac radiografia articulatiilor sacroiliace in zadar... Vreau sa va intreb...in caz de borelioza si dureri osoase/musculare/articulare pe radiografie se vad modificari? Sau nu? Am sa merg la Institutul Fundeni si am sa va tin la curent. Sper sa aflu cat de curand cu ce m-a infectat pisica...
0
25-11-2012, ora 13:12
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
puteti sa-mi spuneti cat costa testul de borelia, toxoplasma, mycoplasma etc la domnul doctor Gogoase de la Spitalul Fundeni?


Multumesc mult.
0
07-05-2020, ora 13:51
tina2020
Nu este medic/terapeut
tina2020
Buna. Loredanna6 ai aflat ce boala a fost ? Eu ma regasesc in simptomele Borellia dar nu stiu ce sa zic, am analize sute si nimeni nu stie de unde ganglionii, de unde ceafa intepenita, de unde dureri. Va rog daca se poate cineva sa ma ajute !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În Europa de Nord, incidența infecțiilor cu borelioză urmează variațiile abundenței populațiilor de șobolani
  •