Bolnava sau nu?

10-12-2011
mym
Nu este medic/terapeut
mym
Buna seara,

Am cateva intrebari, probleme de lamurit.O sa le iau pe rand.Sunt mai mult decat confuza! De 3 ani viata mea e bazata pe stress, si fara stress sau nervi sau dureri de cap nu poate trece o zi.Intr-un final, mi-am dat demisia de la munca pentru ca sincer nu mai faceam fata, m-au luat si dureri de spate, de cap, chiar si menstruatia a devenit neregulata..Asa ca am facut toate analizele din cap pana in picioare, la un aparat cu bio-rezonanta.Insa acolo, ca si rezultat, imi apare o anexita cronica, iar eu nu am avut nici o simptoma pentru asa ceva.
Am fost la un ginecolog destul de renumit, (datorita unor bubite aparute pe o labie), unde mi-au facut ceva analize, constatand ca datorita stresului as avea candidoza si chiar si o infectie cu herpes simplex 2.
Insa mi-a spus ca pentru herpes nu exista tratament si ca virusul se reactiveaza ( cam cand are el chef de vreo 3-4 ori pe an) iar candidoza ar fi din cauza stresului.
As vrea sa stiu ce sanse sunt ca si partenerul meu sa fie infectat(nu folosim prezervativ, deoarece are o reactie alergica la el), mentionez ca nu a avut simptome de mancarime, roseata ori aparitiea vreunor pustule/vezicule.
As dori o sugestie de tratament sau cel putin parerea dvs.deoarece noi vrem sa avem un copil, iar o candidoza sau un herpes in timpul sarcinii nu este tocmai ceea ce si-ar dori o viitoare mamica ce vrea sa nasca un fat sanatos.
Credeti ca as putea elimina riscul aparitiei sau reactivarii virusului?
Ce as putea face pentru a preveni aparitia macar?
Astept un raspuns, sau chiar mai multe.

Va multumesc!
6 comentarii
0
11-12-2011, ora 00:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai ginecologul ar fi trebuit sa-ti dea ovule si medicatie impotriva candidozei si terapie de intarire a sistemului imunitar. Aproape sigur are si partenerul tau si candida si mai ales herpes, deci mai mergeti o data impreuna sa va sfatuiti cu ginecologul, mai ales ca vrei copil. Trebuie intrebat si daca exista indicatie de cezariana din cauza virusului, verifica daca ai si HPV cumva.
Sanatate!
0
11-12-2011, ora 00:14
mym
Nu este medic/terapeut
mym
nu ma speria mai rau decat sunt.iar la ovulele pe care mi le-a dat ginecologul atunci am avut o reactie alergica..pur si simplu de indata ce se topeau ma ustura tot vaginu de nu puteam sa stau nici in fund nici ghemuita simteam nevoia sa ma spal neaparat!
Pot sa-l iau si pe el la ginecolog?
credeam k ginecologul e doar pt femei:(
0
11-12-2011, ora 00:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eu nu vreau sa te sperii, nu e un capat de lume ce ai tu, sunt milioane in situatia ta, ideea e sa fii constienta de ce ai si de cele ce trebuie facute. Poti merge cu el la ginecolog ca sa va sfatuiasca ce aveti amandoi de facut, daca sunt necesare analize si pentru el, ii va sugera sa mearga la urolog sau dermato-venerice. Oricum, ii poate sugera unguente care se dau partenerilor in caz de candida, de exemplu, ca sa nu te reinfecteze.
Nu mai folosi ovule la care ai astfel de reactii, inseamna ca e o alergie la unul dintre compusi. Poate iti recomanada altceva.
Sa auzim de bine!
0
11-12-2011, ora 00:55
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Pe el poti sa il duci la dermatovenerolog sau il pui sa isi faca Ac pt HSV 1 si 2 (anticorpi fata de herpes tip 1 si 2) ca sa vezi daca a facut sau nu infectia la un moment dat. Trebuie sa te linistesti si sa fii optimista; Principala problema care poate aparea in sarcina este sa ai un episod acut in momentul sau imediat inainte de travaliu, cu un risc mare de a transmite infectia la nou nascut; in situatia asta se recurge la op cezariana. Uneori, daca ai avut mai multe episoade de reactivare a infectiei si riscul este crescut, dupa 36 sapt se poate da tratament preventiv antiviral.
Pana atunci insa incearca sa gandesti pozitiv, fa sport, odihneste-te suficient --problemele enumerate sunt minore si cu tratament va fi bine.
0
11-12-2011, ora 11:51
MihaiMiY
Nu este medic/terapeut
MihaiMiY
Nu esti bolnav, stresul este intanlit si la copii de 14-16 ani dar la adulti... este ceva normal mai ales in zilele de azi.. I-ati cateva zile libere, relaxeazate... fa ceva ce nu poate sa iti produca nervi...


http://www.medicinearticles.org
0
12-12-2011, ora 12:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu este atat de grav pe cat consideri, anexita consider eu ca este cea mai dificila problema pe care o ai ( asta daca exista intr-adverar), insa candidoza se trateaza foarte simplu, iar cu herpesul nu prea ai ce face decat sa incerci sa ai o alimentatie sanatoasa si sa eviti pe cat poti stresul. Herpesul apare la unele persoane extrem de rar, o data la cativa ani, deci nu este sigur ca il vei avea la momentul nasterii ( intrucat doar atunci este periculos pentru bebe), iar daca exista la momentul nasterii se face cezariana, eliminand orice risc de transmitere.
Anexita este o problema intrucat se trateaza foarte greu si te impiedica sa ramai insarcinata atat timp cat o ai...
Numai un medic iti poate da tratamentul corect, insa nu te speria pentru ca nu ai nimic prea grav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Stresul și sistemul imunitar
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Durerea de cap după somn
  • Stresul la locul de muncă
  •