Bolnav de schizofrenie

20-10-2015
viorel28
Nu este medic/terapeut
viorel28
Buna ziua, doream sa va intreb sfatul in legatura cu un var, care a fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida in urma cu 2 ani.

Totul a inceput brusc cu un episod schizofrenic: el a inceput sa vorbeasca de unul singur, si sa aiba convingeri cum de exemplu ca ordinea in care circulau masinile pe sosea ar depinde de el,... a devenit si neingrijit la aspect, nespalat, si se comporta tot mai agresiv cu matusa.

L-am internat fortat la 2 luni de la inceperea episodului schizofrenic, de vreme ce starea lui se tot inrautatea si nu gaseam alte optiuni. L-a spital l-au tinut 3luni, apoi l-au declarat cronic si l-au mutat la un spital specializat in ingrijirea bolnavilor cronici, de unde l-au lasat acasa dupa inca 6 luni, deci a stat internat 9 luni in total, atata a durat stabilizarea lui in urma acelui episod.

La externare ni s-a zis ca trebuie sa continue sa faca Rispolept, 50mg, la 2 saptamani, si sa ia niste tablete de Serokel si Romparkin zilnic.

E inapoi acasa deja de 1an si 3 luni, si spre surpriza noastra, a acceptat sa isi ia tratamentul. Am fost apoi de acord cu el, luna trecuta, sa nu isi mai ia tratamentul, 2 ani de tratament ar trebui sa fie destul sa vindece orisice boala, doara antibioticele se iau 7-10 zile si se vindeca boala. Problema e ca de o luna, de cand nu isi mai ia tratamentul, a inceput iara sa delireze, povesteste cum vecinii l-ar filma de sus si transmite orasului intreg imaginile; a inceput si sa isi roada unghiile, degetul, telefoane mobile, orice gaseste in cale din ce poate musca, si odata a zis matusa ca l-a prins in camera cum isi facea niste gesticulatii singur, tot misca degetele la spatele capului si se apleca in sus-jos. aceste simptome au reaparut de cand am oprit tratamentul.

Intrebarea mea este, trebuie continuat tratamentul dupa 2 ani!? (si medicamentele astea costa mult, desi lui ii le acopera pensia de invaliditate). nu e semn ca nu e tratat corect de vreme ce boala n-a disparut?
20 comentarii
0
20-10-2015, ora 10:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Din moment ce e boala cronica aceasta necesita tratament de intretinere permanent, pana cand spune medicul sa faca pauza ! Deci trebuie reinceput tratamentul pana nu se agraveaza simptomele prea tare !
1
20-10-2015, ora 12:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"viorel28" Schizofrenia este o boala cronica, al carui tratament de baza ramane tratamentul medicamentos. Fiind o boala cronica va trebui sa ia tratamentul toata viata. Una dintre caracteristicile bolii este lipsa discernamantului, adica persoana nu stie ce este bine pentru sine; ramane responsabilitatea familiei sa se ingrijeasca de tratament. Intreruperea tratamentului inseamna, INTOTDEAUNA, revenirea simptomelor. Boala a fost tratata corect de catre medic, tratamentul nu a fost urmat corect si de aceea simptomele au aparut.

Valentin PESCARU
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
1
20-10-2015, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai precis

Schizofrenia nu se vindeca niciodata.
Pacientul trebuie sa inghita pastile zilnic toata viata lui.

E foarte important sa isi accepte boala, aceste reguli si sa mearga mai departe.
Cateva sedinte la psiholog l-ar ajuta si ar invata cum sa priveasca aceasta boala, dar asta dupa ce iese din episod.

Din pacate cantitatile de medicamente ce se dau in episod sunt unele si cele pe care le ia acasa sunt altele. E nevoie iar sa il internati. Cu un medic bun si un tratament bun ar trebui sa isi revina insa intr-o luna, maxim doua. Banuiesc ca prima oara cand a stat 9 luni a fost subdozat.
0
22-10-2015, ora 23:01
viorel28
Nu este medic/terapeut
viorel28
Va multumesc pt raspunsurile dvs. !

Din pacate, va trebui sa isi continue tratamentul, desi el nu vrea,... chiar speram sa isi ia in continuare tratamentul cum a facut in ultimul an, sa nu fim nevoiti sa il internam, pentru a putea fi tratat pentru boala lui. Este o boala grea, ce parca nu mai trece, si a revenit la oprirea tratamentului. El refuza sa accepte ca e bolnav, (si apoi spune tot felul de bazaconii de al 3-lea razboi mondial condus de satana-sua, care a creat medicii pentru a ocupa pamantul, si altele)

Sper sa se vindece, sa isi revina la ce a fost. E pacat ca in ziua de azi, asa de tehnologizata, inca exista asemenea boli grave ce nu se stiu vindeca (desi macar pe tratament e mai normal, mai cooperant, mai linistit, ingrijit, mananca, nu mai are ticurile alea prelungite, nu mai suna pe la vecini sa le ceara sa isi scoata echipamentul cu care l-ar spiona).

Va doresc numai bine si sanatate.
1
23-10-2015, ora 00:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E doar un episod din cadrul bolii. Se mai intampla. Internati-l rapid. In 3-4 saptamani cu tratament adecvat isi revine.
0
02-11-2015, ora 13:57
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Buna as avea si eu o rugaminte sa ma ajutati cu o explicatie daca se poate: Soacra mea anul trecut pe vremea asta a inceput sa dezvolte o stare asemanatoare schizofreniei ea nu se mai intelege cu ginerele ei care e neamt si ei se cearta mereu spune despre el ca a "aranjat" peste tot sa nu o ia nimeni la lucru ca e filmata si inregistrata peste tot acasa ne pune sa stingem luminile si tv-ul chiar si telefoanele pt ca acest ginnere terorist ne urmareste pe toti (familia) spune ca vede imagini la tv cum k noi vom intra toti la puscarie si k suntem urmariti in toata europa din cauza lui la radio iara aude tot felu de stiri despre noi cu toate ca la radio se vorbeste despre vreme. A cazut un poster in casa scarilor cu un barbat si o femeie ce faceau reclama la nu stiu ce si ia aratat sotului meu (copilu ei) acel afis si ii zicea ca e ea cu socru in poza urmariti general.apoi a plecat de acasa cu trenul la aeroport in (germania) noi lokuim aici.si spunea ca toate autobuzele plecau fara ea si ii faceau cu mana si nimeni nu o ajuta cu drumul si o indicau spre directia gresita imi fine sunt fff multe povesti de genu miar trebui sute de pagini sa le relatez cert e ca dupa cateva luni si-a revenit cumva subit iar acum a reinceput pe aceiasi tema de paranoia dar alte povesti..la doctor au duso cu fortamai mult ia facut film la cap a zis ca nare nimik si ia dat niste pastile de nervi si stres doar...acum ca a reaparut starea iam cumparat din tara ceva pastile naturiste pt calmare si mentinerea stari bune mentale cert e ca are doar momente de nevbunie nu e non stop gen azi are maine nare si tot asa ce am putea face cu ea? Ce ar putea avea? La doctor nu mai vrea zice k nu e nebuna si ca o sa vedem noi ca ea are dreptate Ps: obisnuea sa consume alcol si dupa ce consuma alcol o saptamana avea inchipuiri dinastea dar nu era bauta.va rog ajutati-ma cu o idee macar. Va multumesc
0
02-11-2015, ora 16:11
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"monika24" Este foarte posibil ca starile soacrei sa fie in stransa legatura cu consumul de alcool; mai ales in cantitati mari acesta poate provoca stari halucinatorii foarte asemanatoare cu cele din schizofrenie. Sau, in cazul altor persoane (varstnici) este nevoie de foarte putin alcool ca sa se instaleze starea de ebrietate cu toate simptomele descrise.
Pe de alta parte, consumul de alcool in timp poate provoca un anume fel de dementa (dementa alcoolica), adica o deteriorare a creierului, care nu intotdeauna este vizibila in RMN sau CT.
Trebuie tinuta sub control, eventual obtinuta o a doua parere de la un alt medic psihiatru sau neurolog, eventual un examen psihologic.

Valentin Pescaru
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
02-11-2015, ora 16:13
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Multumesc pt raspus...deci nu e vorba de schizofrenie? Sau vreo alta forma de problema mintala?
0
02-11-2015, ora 16:19
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Doar un examen psihologic/psihiatric poate stabili cu exactitate despre ce este vorba. Nu stiu ce varsta are soacra, dar exista persoane la care schizofrenia se declanseaza la varsta de 40-50 ani. Stiti cumva care a fost comportamentul persoanei inainte? A fost unul mai "ciudat"?
0
02-11-2015, ora 16:24
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Sincer a fost toata viata mai 'nervoasa' si genu de persoana care are mereu dreptate si se certa cu toti dar mai mult din cauza alcolului a avut si o copilarie mai grea varsta ei e de vreo 54 ani dar ideea e ca acum o da in paranoia si inchipuiri alcol nu a mai consumat insa stariile persista zice ca nu e nebuna si nu vrea la doctor
0
02-11-2015, ora 16:35
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Probabil ca este vorba de o structura de personalitate de un anume fel, la care se adauga diverse: varsta, degradarea organica a creierului etc. raman insa la recomandarea de a consulta un medic psihiatru care sa puna un diagnostic si sa recomande un tratament specific.
Poate sa fie vorba si de o forma de dementa precoce care sa debuteze in felul acesta.
Schimband perspectiva, poate ca pana acum "ceilalti" familia, ii acceptau starile si toanele si ceva s-a schimbat in ultima vreme: domiciliul, atitudinea celorlalti etc.
0
02-11-2015, ora 16:36
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Va multumesc vom incerca sa o convingem sa mearga la un consult
0
15-12-2017, ora 18:34
Alexandra28_1989
Nu este medic/terapeut
Alexandra28_1989
Buna seara, sufar de schizofrenie de la varsta de 23 de ani, voream singura ma certam cu cineva, si credeam ca toata lumea are ceva cu mine.Am cazut de cateva ori dar nu imi pierdeam cunostiinta, slabisem foarte rau si nu mai puteam sa mananc, parintii m-au dus la psihiatru si acesta mi-a pus diagnosticul distimie.Am facut luni de zile tratament dar fara rost, pana ce in timpul unui episod psihotic parintii au chemat salvarea si m-au dus la spital.Asistentele cand m-au vazut au zis ca nu am nimic, dar doctorii m-au diagnosticat cu schizofrenie paranoida.Mi-au facut tratament cu Rispolept Konsta, Orfiril si Rivotril, in urma acestui tratament de la 50 de kg am ajuns la 90 din cauza medicamentului Rispolept care imi dadea pofta foarte mare de mancare.Ma simteam foarte rau din cauza tratamentului si timp de cateva luni a trebuit sa taie si sa puna.In ciuda poftei enorme de mancare care o aveam, am tinut dieta si am slabit 10 kg intr-o luna.Vazadu-ma in ce stare eram mi se contracta muschii de la picioare, ma miscam ca un robot, am avut 2 tentative cu pastile de somn.In urma acestor tentative am ajuns la spital, la alt medic, dupa care mi-a schimat tratamentul in loc de Rispolept mi-a dat Alizarera sau Abilify si Orfril, Anxiar in loc de Rivotril.In urma schimarii tratamentului am slabit 40 de kg in 4 luni si mananc tot ce vreau.In prezent, ma simt bine.Vreodata pot sa traiesc fara medicamente?Sa ma simt ca un om normal?Totodata m-am obisnuit cu boala, dar vreau sa pot muncii si sa traiesc ca un om normal, deoarece am observat ca cine aude de boala aceasta fuge de tine suntem marginalizati, si de servici nici nu mai pot sa mai vorbesc.
0
15-12-2017, ora 18:49
Alexandra28_1989
Nu este medic/terapeut
Alexandra28_1989
Mentionez, ca am fost nascuta la 7 luni, cu greutatea de 1 kg si am stat o luna de zile in incubator.
0
15-12-2017, ora 19:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicatia te ajuta sa nu mai faci episod psihotic.
La boala ta trebuie sa iei medicamente dar cunosc cazuri care au avut si perioade de remisie.
Medicul tau curant trebuie sa iti spuna cat timp trebuie sa iei tratamentul. El iti stie cazul.
0
30-03-2021, ora 21:17
30.11.Anita
Nu este medic/terapeut
30.11.Anita
As vrea sa aduc in atentia dvs. cazul fiicei mele, care are toate simtomele de schizofrenie bipolara si borderline de multi ani. Bineinteles ca nu are nici o intentie sa mearga la doctor, pentru ca toti suntem nebuni, doar ea e sanatoasa. Problema foarte grava este ca are doi copii mici, este singura.. nu lucreaza, ii place sa se mute dintr-un oras in altul si chiar dintr-o tara in alta, nu prinde radacini nicaieri si este incapabila sa aiba grija de ea, dar de alte doua persoane! Este o persoana agresiva, instabila total si in concluzie nu stim cum poate fii consultata pentru a i se da un diagnostic sa faca un tratament corespunzator. Multumesc.
1
31-03-2021, ora 10:43
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Singura solutie ar fi sa fie internata cu forta, lucru care este posibil daca prezinta un pericol pentru sine sau pentru cei din jur. Poate fi deasemenea decazuta din drepturile parintesti daca se constata ca nu le poate exercita

Asta daca apare prin tara.
1
31-03-2021, ora 12:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 30.11.Anita

Luati trimitere de la medicul de familie pentru internare la psihiatrie, apoi sunati la 112 si chemati salvarea si politia in acelasi timp, sa va ajute sa o internati involuntar.
0
31-03-2021, ora 16:02
30.11.Anita
Nu este medic/terapeut
30.11.Anita
Eu nu sunt in Romania, ea de curand a plecat dintr-un oras in altul in Romania, la distanta de cateva sute de km; In plus nu are medic de familie (este contra medicinii traditionale).
0
31-03-2021, ora 18:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie platita asigurarea si inscrisa la un medic de familie. Asigurarea e de 230 pe luna daca ii platiti pe un an.
O internati de 2-3 ori, apoi ii faceti pensie si indemnizatie de handicap. Dupa ce se stabilizeaza ar trebui sa faca cateva sedinte de psihoterapie sa constientizeze gravitatea bolii si sa devina complianta la tratament.
Numai cineva din familie se poate ocupa de aceste lucruri. Parintii sau sotul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul