Boli sexuale!

20-08-2013
Rarom
Nu este medic/terapeut
Rarom
Buna ziua, de curand am avut contact sexual protejat, dar vreau sa fiu lamurit cu un lucru, eu am ticul cu rosul unghiilor, si automat am atins-o prin zona genitala (fara introducerea degetului in vagin sau orice altceva), exista riscu sa iau HIV sau orice boala de genul acesta?
11 comentarii
0
20-08-2013, ora 19:32
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
La ce fel de boala te referi? HIV nu este o boala, dar probabil te referi la vreo boala cu transmitere sexuala.Da, poti sa iei cateva boli de acest fel dar nu datorita faptului ca-ti rozi unghiile ci pentru ca ai intrat in contact cu secretia vaginala si cu zona intima a partenerei.Majoritatea BTS-urilor se transmit prin contact sexual neprotejat dar chiar daca te protejezi esti expus riscului!
0
20-08-2013, ora 19:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rarom

HIV nu ai luat (nu cred ca iti curgea sange din degete), dar chiar daca folosesti prezervativ se poate lua virusul HPV (Human Papiloma Virus).

Vezi acest documentar daca tot esti la inceputul documentarii asupra pericolelor care se pot ivi la inceputul vietii sexuale (si nu numai).

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

(**modificat de admin)
0
20-08-2013, ora 20:05
Rarom
Nu este medic/terapeut
Rarom
Am folosit prezervativ, totul ca la carte, eram in dubii cu chestia cu unghiile.
Inca nu am fost lamurit in totalitate, cat la suta sanse sa fi luat ceva si cum imi pot da seama.
M-am exprimat prost cu 'boli sexuale', dar nu am gasit pe moment o denumire mai buna, imi cer scuze.
Ar fi un motiv de panica, sau pot rasufla usurat, ca ma tot stresez cu gandu asta.
S-au mai intalnit astfel de cazuri?
Va multumesc pentru ajutor.
0
20-08-2013, ora 20:23
Rarom
Nu este medic/terapeut
Rarom
Am uitat sa specific mai detaliat, atingerea pe care am facut-o cu mana a fost sa zic asa mai mult pe chiloti/pantaloni, foarte putin am atins pielea.
0
20-08-2013, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rarom

Acelasi raspuns: hiv nu ai luat.
HPV, doar daca avea fata.
Sunt peste 150 de tulpini de virus HPV. Unele produc negi. Negii pot aparea oricand.
De altele devii purtator, fara sa ai neaparat simptome. Dar daca il ia o alta fata de la tine (chiar daca folosesti prezervativ), ea poate face in timp, cancer de col uterin.

Vezi acest documentar daca tot esti la inceputul documentarii asupra pericolelor care se pot ivi la inceputul vietii sexuale (si nu numai).

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor

-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

(**modificat de admin)
0
20-08-2013, ora 22:33
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Rarom
Data viitoare foloseste altceva, lasa degetele!:) Nu te mai stresa de pomana din cauza degetelor, daca ar fi sa iei vreo boala nu ar avea nici o legatura cu degetele! Eu zic sa iti vezi mai departe de viata ta fiindca in situatia ta se afla probabil cateva sute de milioane de oameni(oameni care fac sex fara sa aiba in fata buletinul de analize al partenerului) O seara faina!
0
20-08-2013, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In Romania erau in 2012 aproximativ 10.000 de persoane raportate cu hiv.

"Desigur" ca lui @ Rarom nici nu ar trebui sa ii pese de buletinul de analize al partenerului.

Iata doua mici postari a 2 dintre cele 10.000 de persoane.


+2 #2 george 05-10-2012 01:33

Am 25 de ani, si am fost infectat de o persoana care nu mi-a zis de ceea ce are..caut si eu pe cineva cu care sa pot vorbi despre acest virus...este foarte greu sa traiesti cu asa ceva..adresa mea. -


+2 #1 ionelll vrancea 05-08-2012 21:56

si eu sunt una din persoanele afectate de hiv si mie foarte greuuuu miam intemeiat o familie cu o fata tot bolnava de hivvv si avem un copillllll ne e foarte greuuu si cu sanatatea si cu baniiii, , , , nu ne prea descurcammm plin de dujmaniiiii si condamnati la moarte siura
0
21-08-2013, ora 00:11
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Celor 10000 de persoane HIV + ar trebui sa le pese de urmatoarea statistica si sa se intrebe oare cum este posibil asa ceva:

USA AFRICA
Aids by sexual percentage
85% male 50% male
15% female 50% female
AIDS among risk groups
At least 90% No risk group
risk groups (at random)
AIDS diseases caused by microbes
62% 90%
Estimated HIV Infections
1 million 14 million
Official documented cases of AIDS (1995/96)
513, 486 442, 735

AIDS in Africa should be 14 times higher than in the US. Instead, people with HIV in the US develop AIDS 10 to 20 times faster than in Africa. This means that whereas the latency period in the US is predicted at 10 -15 years, in Africa it is at least 100 to 150 years!
Cu infectia cu HIV poti sa traiesti linistit daca nu iti bati joc de tine sau ii lasi pe altii sa o faca!

DAR:

Unii dintre noi aleg sa mearga la manastiri, sa se calugareasca, e problema lor, insa acesta e un procent infim din populatia acestei planete.Altii se satisfac singuri, e de asemeni problema lor. Dar cata nesimtire si dobitocenie ar trebui sa aibe cineva ca atunci cand doreste sa se culce cu o alta persoana sa-i impuna sa-si faca analizele cu privire la BTS-uri si sa le prezinte la control???l!!Sunt convins ca o persoana sanatoasa mental nu ar face asa ceva!
0
21-08-2013, ora 00:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce ar refuza cineva sa isi faca acele analize daca se stie "curat/curata" ?

Era o fata din Timisoara care a scris pe Forum ca a avut 2 prieteni la viata ei. Cu amandoi a facut doar sex cu prezervativ.
Si cu tot cu prezervativ s-a gasit ca dupa ce a terminat relatia cu al doilea a trebuit sa faca niste analize pentru angajare. Printre care i s-a cerut in mod expres si testul hiv.
S-a dus sa si-l faca pentru angajare, ca nu se banuia cu nimic... si totusi... a iesit pozitiv...

Asa ca mai incet cu sfaturile pentru altii !

Copilul care a scris aici nu s-ar fi panicat asa daca stia de dinainte ca fetita isi facuse testul si ca e negativ. Acum sufera el ca se framanta !
0
21-08-2013, ora 01:22
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Clara_p
Nu te supara, lucrezi intr-un laborator de analize medicale si nu prea aveti clienti?
Fata din TM minte, testul HIV nu se cere la angajare! Se cere in SUA la incorporare(sau se cerea) si in momentul in care donezi sange!la angajare se cere in unele locuri VDRL-ul pentru Sifilis!Copilul care a scris pe forum nu stie mai nimic in legatura cu HIV! El isi face probleme ca s-a jucat cu chilotii stiu eu cui dar nu se gandeste ca zilnic poate da mana cu cunoscutii sai si poate unul dintre ei are o taietura si este HIV +, e acelasi lucru, nu? Eu cred ca as putea sa-i dau sfaturi in legatura cu HIV, as putea sa-i vorbesc o zi intreaga despre HIV ca si retrovirus, despre genomul acestuia, despre procesul de fuziune si reproducere, dupa aceea inca o zi despre testarea HIV si dupa vreo saptamana intreaga despre SIDA. Dar recunosc ca nu as putea sa-i explic cum anume produce HIV SIDA! Despre HIV si SIDA am citit sute de articole, am vizionat zeci de documentare ale caror protagonisti au studiat cu adevarat virusul, am vorbit cu cativa medici de la infectioase(unii erau praf spre surprinderea mea).Chiar cred ca sunt in masura sa dau sfaturi despre HIV si SIDA cuiva care crede ca cele doua sunt acelasi lucru, sau ca daca pune degetele unde nu trebuie "s-a imbolnavit de HIV"!
0
21-08-2013, ora 12:38
Rarom
Nu este medic/terapeut
Rarom
@ h1n1 - multumesc de raspunsuri, sincer raspunsu tau a fost cel mai direct, fara suparare restul care au raspuns mai mult m-au bagat in ceata.
O zi faina sa aveti toti si multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •