Boli psihice si hepatita

03-06-2014
Dragos93
Nu este medic/terapeut
Dragos93
Imi cer mii de scuze ca va deranjez... Sunt un tanar si vreau sa va intreb cu respect o intrebare
Daca eu am o idee preconceputa un pic paranoica ca am hepatita sau probleme cu ficatu si iau 'Lagossa' imi poate face rau sau mai rau imi poate provoca hepatita Sa zicem ca un om e perfect sanatos nun are nimic si el ia hepatoprotectoare de la el putere (Stiu ca nu e bine sa ia medicamente aiurea) dar sa zicem ca e tampit si ia 'Lagosa' (un medicament cu substanta activa + armruariu pt hepatita C si pt altele poate sa faca hepatita daca el e rerfect sanatos si ia hepatoprotector sau nu-i face nimic si poate il ajuta dar rau nu-i face adica il [protejeaza de eventuale afectiuni

Sau daca un om e perfect sanatos nu are nimic si e tampit si ia antideprestive de ex 'inhibitori de seriotinica' SSRI fevarin etc si el nu are nimic dar ia aiurea poate

Adica de fapt intrebarea era daca un om ia medicamente pt o boala si el nu are aceea boala se poate intampla ceva extrem de grav sai il apara in unele cazuri sau se poate intampla ceva grav chiar sa faca ceea boala pe care nu o are ????
2 comentarii
0
03-06-2014, ora 21:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un om inteligent ia un numar de pe Internet de la o clinica particulara si cere sa i se spune telefonic cat costa testele pentru toate tipurile de hepatita. Face rost de bani, isi face testele si numai daca are ceva si medicul ii prescrie, ia medicamente.

Orice medicament luat si daca ai hepatita sau depresie, vine si el cu o suita intreaga de efecte secundare in spate, chiar daca ai hepatita sau depresie. In timp poti face alte boli.

Mergi intai la medic pentru control si pentru hepatita si pentru depresie si abia apoi, numai daca este necesar si medicul iti recomanda, poti lua medi.
0
04-06-2014, ora 19:57
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
are dreptate clara, mergi la medic andrei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de hepatită - cum recunoaștem hepatita
  • Tipurile de hepatită și gravitatea fiecăreia
  • Hepatita - clasificare, tipuri, diferențe și întrebări frecvente
  •