Boli de piele de la cosmetica?!

16-06-2010
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua as dorii o parere avizata, ma intereseaza daca se pot lua boli de piele sau de sange daca te epilezi la salon daca ceara este destul de uzata (folosita pe multe persoane) si iti mai scoate si sange cosmeticiana. Mi-am schimbat cosmeticiana la care mergeam de obicei pe motiv ca nu imi place cum penseaza dar de epilat eram foarte multumita : avea produse de cea mai buna calitate pt. epilat si schimba ceara traditionala foarte des, iar recipientele de ceara de unica folosinta le schimba deasemenea foarte des plus ca ma si epila f bine nu imi scotea sange nu nimic si avea grija sa nu ma doara, am renuntat la dansa pt. ca nu imi placea cum penseaza. Azi am mers la o alta cosmeticiana si pot sa zic ca sunt foarte dezamagita de cum m-a epilat : ceara traditionala mi se parea ca a fost folosita cam mult si nu o calitate f buna, recipientul de unica folosinta parea vechi si arata folosit la greu (cealalta cosmeticiana de multe ori incepea recipient nou pt mine) plus ca a pus ceara pe portiuni mici si m-a chinuit si nici nu a apasat pe ea sa prinda mai bine, ceara de unica folosinta EVIDENT avea nu de cea mai buna calitate, sa nu spun ca atunci cand mi-a luat parul pubian cu ceara traditionala binenteles mi-a scos si sange, lucru care nu l-am patit decat O DATA la epilat de cand ma stiu acum 11 ani cand m-am epilat cu ceara prima oara!!! Lasand astea deoparte acum picioarele imi sunt toate iritate, rosii iar zona pubiana aproape vanata si sunt speriata sa nu iau ceva boli dupa acest epilat sau sa nu scap de aceasta iritatie prea curand!! Oricum asta este prima si ultima oara cand ma mai duc la aceasta persoana, in viata mea asa o iritatie nu am facut desi am fost la N cosmeticiene de-a lungul timpul.Ma intereseaza daca se pot lua boli daca cosmeticiana te face cu ceara folosita pe multe persoane, care sunt riscurile mai ales daca iti scoate si sange? Multe cosmeticiene spun ca prin incalzirea cerii bacteriile mor dar nu stiu ce sa spun...Ce riscuri prezinta? Dar de ceara de unica folosinta, ce parere aveti cand recipientul e folosit pe mai multe persoane, frecarea dintre pielea clientei si recipient este mare pt ca ceara este destul de lipicioasa si se aplica un strat subtire dupa care se pun benzi si se trage. Desi cosmeticienele spun ca nu exista riscuri de a contacta diverse boli la epilat eu nu sunt atat de convinsa mai ales daca ceara este uzata. Va rog sa ma sfatuiti si ce sa fac sa scap de aceasta iritatie, ma ustura si am si o senzatie de mancarime in zonele epilate. Astept parerea d-voastra. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.