Boala profesionala

20-08-2009
serghei0231
Nu este medic/terapeut
serghei0231
Buna ziua !eu am 24 de ani, ma ocup cu muzica si sint acordeonist.Au trecut deacuma 3 ani de cind sufer de o boala care cu greu se poate numi boala p/u ca nu provoaca nici o durere.M-am consultat cu mai multi medici de la noi din Moldova care au constatat ca e o boala profesionala care se intilneste la muzicantii instrumentisti si care se numeste"distonie locala cu tulburari de miscare a degetelor(in cazul meu a degetelor 3, 4 si 5 de la mina dreapta)si este o boala psihologica.Cum am mai spus nu am nici o durere si nu ma deranjeaza absolut defel insa in timpul cind cint la instrument, apar miscari involuntare a degetelor care ma incurca foarte mult, parca ar fi un fel de tic nervos.Am trecut vreo trei aparate care au aratat ca sunt sanatos tun si nu am nimic nici la miini nici la cap.Va rog foarte mult daca stiti cum se trateaza aceasta patologie sau macar cauza aparitiei scrieti-mi.Astept cu nerabdare raspunsul vostru si va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
20-08-2009, ora 21:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Distonia este o dereglare functionala a sistemul nervos vegetativ. Dvs. va trebuie practic putin timp de odihna in care sa luati un reconfortant psihic, sa dormiti minim 8 ore, sa va relaxati!
Incercati un tratament cu Magne B6 si Sedocalm (2 cps pe zi).


Multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
20-08-2009, ora 23:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Serghei,

simptomele tale pot fi vindecate su siguranta cu ajutorul remediilor homeopate.
Problema este ca trebuie sa gasesti un medic homeopat bun care face homeopatia clasica
si care sa-ti gaseasca remediul potrivit.

La rubrica "miscari involuntare ale degetelor "exista in homeopatie 32 de remedii din care 8 mai putin intalnite. Unul din cele ramase te vindeca cu siguranta si dificultatea este de a-l nimeri pe cel potrivit, lucru care se face in mod normal prin gasirea de alte simptome si insusiri psihice pe care le ai si care se compara cu cele ale remediilor. Daca nu este nimerit din prima poate fi incercat altul care se potriveste...

Dificultatea apare atunci cand nu este prezent decat un singur simptom ca in cazul tau. Poate veni si de la prea mult cantat, desi nu cred caci sunt acordeonisti cara canta o viata intreaga. Problema est in corp la tine.
Mai simti ceva, ai mai remarcat ceva lucruri neobisnuite sau nenormale in corp, ai ceva fobii, frici, iti displac anumite mancaruri, ai predilectie mare pt. ceva anume ?
0
25-08-2009, ora 14:07
serghei0231
Nu este medic/terapeut
serghei0231
Da, am mai multe fobii dintre care si fobia sociala, sint foarte timid, pasiv si emotiv si permanent mi-e frica sa nu gresesc si sa fiu ris de cineva.De multe ori intr-o companie unde sint mai multi oameni pot sa nu scot nici macar un cuvint pentru ca imi este frica ca pot spune ceva nepotrivit.Am frici care sint de multe ori nemotivate si sint nevoit sa-mi maschez emotiile.Cu vreo 5 ani in urma am avut un act sexual nereusit si de atunci ma tem sa mai am relatii sexuale cu cineva.Scrieti-mi ce legatura au fobiile mele cu simptomele pe care le am si cum sa-mi aleg remediul potrivit.
0
27-08-2009, ora 11:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Fobiile indica foarte direct ce remediu este potrivit, mai mul decat simptomele corporale si pot avea de aface direct cu miscarile involuntare ale degetelor. Teama si frica afecteaza direct sistemul digestiv si muschii, exact ca un venin de sarpe. Ori apar blocare ori spasme si tremurat involuntare.

Cauza acestor fobii este probabil in copilarie din cauza unor afectiuni sau traume in timpul sarcinii sau la nastere, a unei copilarii nefericite, a buzurilor sia violentei, sau a parintilor care nu te-au incurajat ci ti-au "sapat" contient sau inconstient increderea in tine, prin gesturi, cuvinte sau comportament neadecvat.

Insa ele sunt vindecabile si vor dispare in mare parte cu ajutorul remediul homeopat adecvat in dilutia corespunzatoare.

O sa-ti gasesc poate remediul potrivit daca ma mai ajuti cu cateva reaspunsuri la cateva intrebari necesare si dupa ce l-ai testat si functioneza ( va face cel putin ca miscarile involuntare a degetor sa dispara cat ) poti consultat si un medic homeopat pentru ca sa primesti de la el remediul in dilutii mai inalte care te vor ajuta in timp la depasirea timiditatii excesive, a fobiilor cat si a temei cu privire la sexualitate.
Ceea ce fac eu aici poate face orice medic homeopat, deci te poti duce de la inceput la un medic homeopat daca doresti.

S-au intamplat lucruri neobisnuite, traume, socuri, sperieturi in timpul sarcinii sau al nasterii ?
Ai fost abuzat, bautut sau tratat foare dur de parinti in copilarie ?
Cum este legatura si sentimentele fata de parintii tai ?
De ce afectiuni ai suferit in copilarie ? La care organe/in ce parti erau cele mi multe afectiuni ?
Ce constitutie corporala ai ?
Te inrosesti usor la fata ?
Senzatii ciudate la stomac ?
Ai avut vreodata ulcioare la ochi sau alte afectiuni la ochi ?
Ai remarcat cumva daca inghiti des cand vorbesti sau te scarpini des pe undeva in timp de vorbesti ?
Cand te enerveaza cineva mai rau tremuri ?
Poti sa iti exprimi si exteriorizezi mania daca cineva te maniaza sau o "inghiti" mai degraba ?
Ce culoare are fata ta in mod normal ? (palida, rosie, normala, galbena) ?
Te ia diarea atunci sti ca trebuie sa vorbesti in public, inainte de examene, consultatii, evenimente importante ?
Ai teama de inaltime sau atunci cand te uiti in jos din locuri inalte, de cladiri mari, de locuri foarte largi si mari ?
Ai senzatie de "blocare", "pareza" in cazuri legate de fobiile tale ?
Palpitatii la inima in cazuri legate de fobiile tale ?
Senzatie ca inima iti sta pe loc in cazuri legate de fobiile tale ?
Sunt situatii in care iti simti pleoapele grele ?

Iti recomand in plus ca remediu f. simplu si f. eficace, mai ales pt. fobii, sa incepi sa bei apa insorita zilnic (iarna nu se face) dupa reteta care am dat-o aici:
forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=213id_cat=53id_prod=30183anc=101546
0
28-08-2009, ora 00:53
serghei0231
Nu este medic/terapeut
serghei0231
La un medic homeopat nu am posibilitatea sa ma duc si de aceia o sa ma starui sa dau un raspuns cit mai clar si corect la intrebarile pe care mi le-ati adresat; In timpul sarcinii si al nasterii nu s-a intimplat nimic neobisnuit.In copilarie am fost lovit de vreo citeva ori de parinti, dar ei nu atit ma bateau cit strigau, mai ales tata.Des imi faceau observatii si ma comparau cu altii ceia ce continua s-o faca si pina in ziua de azi.Acum relatiile cu parintii sint normale.Stiu ca tin foarte mult la mine si ma iubesc, ne-au educat si ei asa cum au stiut si cum i-au educat si pe dinsii la rindul lor parintii asa ca ii primesc asa cum sint.In copilarie nu am avut nici o afectiune serioasa.Am o constitutie corporala normala, inaltimea 187.La fata ma inrosesc foarte rar.Senzatii ciudate la stomac nu am.Nu am avut niciodata ulcioare la ochi sau alte afectiuni la ochi.In timpul cind vorbesc nu pot sa ma uit mult timp in ochii celui cu care vorbesc, si pot face orice;de exemplu sa umblu prin camera, sa-mi scarpin nasul fara a simti vreo necesitate de a face acest lucru, sa tusesc s.a.m.d.Cind ma enerveaza cineva incep sa tremur rau de tot si ma aprind in aceiasi clipa dar in cele mai multe cazuri ma stapinesc, pot sa arunc vreo citeva cuvinte si sa ies ca sa ma calmez, cu alte cuvinte imi sting focul in mine.In mod normal culoarea fetii mele este normala.Atunci cind stiu ca trebuie sa vorbesc in public sau inainte de alt eveniment important nu ma ia diarea dar in schimb incepe sa mi se zbata inima ca la un iepure si nu mai pot face nimic cu asta.De mic copil am teama de inaltime si atunci cind ma uit in jos din locuri inalte.In cazurile legate de fobiile mele am palpitatii la inima, nu am senzatia de blocare si nici ca imi sta inima pe loc dar imi vine greu sa ma concentrez. Imi simt pleoapele grele cind imi obosesc ochii(de exemplu cind stau mult la calculator)si cind sint obosit.Va multumesc pentru ajutor si mai ales pentru speranta pe care mi-ati dat-o.Astept cu nerabdare mesajul vostru.
0
28-08-2009, ora 12:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domnule Serghei,
haideti sa comunicam prin mesaje. Va scriu un mesaj personal aici in forum si il puteti vedea daca dati un click in masca verde de sus unde este linkul "modificati profilul" dvaostra.
Daca dati un click pe numele meu apare o masca unde puteti scrie un mesaj si asa imi puteti raspunde la mesaj. O sa va ajut sa va gasiti remediul care o sa va ajute in orice caz.
0
02-09-2009, ora 00:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Serghei,

vezi ca ti-am raspuns si ti-am numit remediul in mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se dezvoltă ticurile nervoase?
  •