Boala inflamatorie pelvina si intarziere menstruatie

22-08-2013
ioanacornelia92
Nu este medic/terapeut
ioanacornelia92
Am si eu o problema, de la inceputul lunii februarie am adoptat un regim de viata sanatos, si pana azi am slabit 12 kg(de la 74 la 62), si au aparut delegrari hormonale din luna mai. Am avut 2 contacte sexuale protejate in luna mai, pe 26 mi-a venit mestruatie, apoi pe 20 iunie iar in iulie nu a venit. Am facut un test de sarcina pe 2 august si a iesit negativ, am fost la ginecolog si mi-a facut o ecografie abdominala, a zis ca nu e sarcina si ca e boala inflamatorie pelvina si mi-a dat tavanic-antibiotic 10 zile si supozitoare carpicon. sunt inca sub tratament si nu a aparut menstruatia, am mai facut un test de sarcina ca eram speriata si a iesit tot negativ, in istoricul meu medical am avut probleme cu glanda tiroida de care insa nu m-am mai ingrijit de mult. a mai patit cineva asa...ce sfaturi imi dati ca sunt putin speriata(cel mai tare de sarcina)? Multumesc
4 comentarii
0
23-08-2013, ora 11:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Urmeaza tratamentul prescris de medic, menstruatia o sa apara la un moment dat. E posibil sa fie si o dereglare hormonala survenita in urma slabitului rapid.
0
23-08-2013, ora 11:32
ioanacornelia92
Nu este medic/terapeut
ioanacornelia92
Multumesc mult...sunt destul de speriata si gandul la o sarcina m-a speriat si mai tare..o sa merg si la endocrinolog, la o consultatie..
0
25-08-2013, ora 11:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu e cazul sa te alarmezi, inflamatia poate cauza dereglarea menstrei, ba chiar sa si ai sangerari anormale. Am avut de foarte multe ori inflamatie pelvina si pe langa durerile aferente s-a manifestat si prin intarzieri ale menstruatiei ori sangerari anormale.
0
25-08-2013, ora 22:10
ioanacornelia92
Nu este medic/terapeut
ioanacornelia92
Multumesc pentru raspuns...Am terminat tratamentul cu antibiotic si maine dimineata ma duc la endocrine...revin cu un raspuns..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Perspectiva feminină asupra durerii pelvine (sondaj)
  •