Boala de reflux

12-07-2013
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
M-ar interesa si pe mine exact alimentele care ai voie sa le consumi in aceasta afectiune ca m-au derutat doctorii.Unul spune ca am vioe fasole altul nu, unu ca e buna varza altul nu etc.Daca se poate sa mi se faca o lista as aprecia enorm.
Cum fac sa ma las de Nexium?Am incercat sa le raresc, m-am abtinut cu greu sa sar cate o zi.
Multumesc mult.
16 comentarii
0
13-07-2013, ora 08:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sa te lasi deodata e f greu,
sa iei o zi si una nu...nu-i ok...
incearca sa le injumatatesti si le iei zilnic...pana mai apoi
NU:
- bauturi acidulate si apa minerala;
-nimic mentolat
- guma de mestecat
- lapte si produse lactate
0
13-07-2013, ora 08:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
-Regulile de combinare a alimentelor

Combinatiile de alimentele se impart in 3 categorii:

1. Combinatia optima (*DA) - care este CEA MAI BUNA alegere pe care o poti face pentru a avea o digestie completa.

2.Combinatia medie(*Neutru) - cu putin efort tubul poate face fata unei astfel de combinatii INSA este bine sa nu faci ABUZ de astfel de combinatii deoarece ti-ar putea dauna.

3.Combinatiile daunatoare(*NU) - combinand astfel alimentele ai toate sansele ca digesita TA sa fie un esesc. Te vei alege cu BALONARI, CONSTIPATIE/DIAREE, MULTE GAZE iar repetand greaseala ani la rand te vei alege cu boli cronice. * Trage la imprimanta tabelul de mai jos si consulta-l zilnic inainte de masa pana cand iti faci un obicei din a combina alimentele corect.





Combinatii nerecomandate(RELE)

1. Stomacul NU poate digera 2 alimente concentrate in acelasi timp(aliment concentrat inseamana orice aliment care nu leguma cruda sau fruct)

In special cele bogate in proteine care contin 2 surse de proteine diferite.Adica nu amestecam intre ele NICIODATA la aceeasi masa carnea cu ouala cu branzeturile si cu leguminoasele(fasole, mazare, linte).



2. Nu amesteca niciodata PROTEINELE ANIMALE(carne, branzeturi, oua) cu cele bogate in AMIDON(paste, , paine, cartofi, orez, produse de patiserie, leguminoase) si cu nimic!

Proteinele animale necesita un fel de enzime pentru a fi digerate in timp ce amidonul are nevoie de cu totul alte enzime. E o contradicitie la nivel enzimelor care faca ca niciunul din alimente sa nu se digere complet. Asadar: NU cartofii pai cu friptura, NU paste cu carne decat cu sos vegetal si Nu produse de patiserie umplute cu carne)

3. NICIODATA nu combinam fructele si dulciurile(zaharul) cu restul mancarii.

Fructe se consuma DOAR pe stomacul gol. Asadar ori cu minim 30 min inainte sau cu 2 ore dupa masa. Zaharul, mierea, fructoza sau dextroxa inhiba secretia sucului gastric astfel ca amestecandu-l cu restul mancarii te vei simti FOARTE BALONAT si inconfortabil dupa masa ! Asadar FARA DESERT.

*Daca cumva simti nevoia puternica de a manca dulce dupa masa inseamna ca nu mananci conform tipului tau de metabolism.

4. Nu amesteca alimentele GRASE(unt, untura, smantana, slanina si uleiurile) cu cele bogate in PROTEINE dar NICI cu cele bogate in AMIDON.

In primul rand grasimile amestecate cu proteine ingreuneaza foarte mult trecera mancarii din stomac in intestin.

In al doile rand grasimile amestecate cu amidonul formeaza un bol alimentar indigest insa extrem de bogat in calorii golale(ne insotite de nutrientii necesari pentru a putea fi utilizate de corp=se depun).

5. NU consuma APA nici la masa nici dupa masa!

Consumand apa la masa nu faci altceva decat sa diluezi sucurile gastrice iar astfel digestia devine foarte proasta. Consumand apa imediat dupa masa faci cam acelasi lucru.

Apa se bea cu minim 20-30 min inainte de masa.

6. Laptele este cel mai bun GOL ( la fel si pepenele doar gol).

Nu se amesteca cu nicun aliment, exceptie face painea integrala insa nu in exces.

7. Nu combinam fructele acide cu cele dulci in acelasi timp.

Cele acide (portocala, marul, fructele de padure etc) se pot combina intre ele insa cele dulci se consuma un singur fel odata.(doar banane sau doar pere etc.)

Asadar cum mancam corect ?

Combinatiile BUNE

1. Proteinele animale le combinam cu LEGUME sarace in amidon:

(in special cele verzi si cele bogate in apa - patrunjel, spanac, rosie, castravete, ardei, broccoli, varza etc)

2. La fel GRASIMILE se asociaza foarte bine si ele cu legumele usoare.

3. Alimentele bogate in AMIDON(paste, cartof, paine, porumb, orez etc) se completeaza excelent cu LEGUMINOASELE(fasole, mazare, linte, bob, naut)

4. Consuma DOAR pe stomacul gol: Fructele si Laptele iar cand mananci pepene nu il combina cu alt fruct.

5.Tot ce este dulce - DOAR pe stomacul gol !

Renunta la desert DUPA MASA ! Asa cum am mai spus zaharul de orice tip inhiba puternic enzimele responsabile cu digestia.RETINE Desertul(fie el un fruct) e un obicei foarte nesanatos care strica grav calitatea digestiei si totusi este atat de practicat peste tot. Decat desert mai bine mananca manacare pana nu mai poti. Daca totusi simti nevoia de dulce dupa mancare inseamana ca nu ai dat corpului alimentele de care avea nevoie -
0
13-07-2013, ora 14:42
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Mersi.Uite la asta ma refeream.Eu stiu ca nu am voie deloc varza mazare fasole rosii si fructele nu pe stomacul gol.Totodata mi s-a spus sa evit si tot ce e crud.Stiam ca nu am voie nici lapte.Unii spun ca e anti acid laptele altii nu, valabil si cu socul de lamaie. off...
0
14-07-2013, ora 20:51
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Un doctor poate sa confirme?Azi am mancat decat pepene, am luat nexium si tot ma doare.
0
15-07-2013, ora 16:26
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Tot nu am primit raspuns.Poate confirma un medic?
0
15-07-2013, ora 19:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu te doare de la pepene cu certitudine, poti manca oricat, chiar este recomandata o cura de pepene cu putina paine neagra sau de secara ! In mod sigur te doare stomacul de la masa de ieri !

Intr-adevar pt boala de reflux nu ai voie rosii, fasole boabe (doar pastai bine fierte), vinete si varza gatita !
0
15-07-2013, ora 21:24
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Cum sa fie masa de ieri?S-a digerat in 18 ore mai mult ca sigur..si masa de ieri a fost ok respectand regulile.Mersi pt confirmare.Stiam eu ca n-am voie
0
15-07-2013, ora 22:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Asta e parerea ta ! Pe principiul asta poti sa mananci orice pt ca pana a doua zi iti va trece oricum ! Daca vrei sa faci un mic pas inainte mai bine spune ce ai mancat ieri iar daca nu este din cauza mesei atunci poate fi de la medicamentele pe care le iei sau de infectia in sine !
0
16-07-2013, ora 15:03
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Chiar nu mai stiu ca afost acum 4 zile..tot pepene si parca piure de cartofi.Nu am cum sa sar peste limite ca imi cumpar numai ce pot manca.Sufar si de o boala o forma a mancatului selectiv adica pot sa manac timp de un an acelasi lucru..mai pe scurt nu am pofte.nu fac diferente intre alimente.Am grija sa le variez.Singura pofta o am la dulce dar am rezolvat cu dieta cu pepene momentan.
Sa va explic cum a aparut.Am avut o perioada grea de 3 luni in care nu prea am mancat deloc la modul doar cateva linguri de mancare 5 7 pe zi.Aveam o gastrita inainte si am crezut ca am facut un ulcer cand m-au luat durerile si cand colo...boala de reflux.E posibil sa fie din cauza acelor 3 luni?
Si varza cruda am voie?ca imi e mai simplu decat sa pun la aburi legume si poate imi ajuta si constipatia.
E posibil ca bila sa imi dea simptomele astea?Ca durerea incepe intai sub coaste in amble parti apoi se duce pe coaste, capul pieptului si spate.Un doctor mi-a gasit colecistita acuta, altul reziduu biliar..altul nimic.
Am cautat sa vad care sunt alimentele acide si alcaline...numai ca la alcaline intra si alimente total interzise ca ceapa, mazare varza, lamai.
Mai mult manac crud, nu am steamer si nici nu-mi permit acum ca vreau sa-mi iau un storcator in primul rand.
0
16-07-2013, ora 23:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca sunt probleme cu vezica biliara adauga la ceaiul de cicoare, galbenele, anghinare si sunatoare si tei sau lavanda sau chiar ambele cand sunt perioade mai stresante si bea 3-4 cani de ceai / zi din acest amestec !

Poti sa iei si o lingurita rasa de bicarbonat intre mese daca simti aciditate in stomac ! Varza cruda in principiu este buna, trebuie sa incerci !
0
30-07-2013, ora 01:58
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
E cea mai mare prostie sa iei bicarbonat.Se lua acum 30 ani din nestiinta, Are un efect de rebound si va fi mai rau.
0
30-07-2013, ora 16:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este un medicament vechi dar bun, de asta se gaseste in formula majoritatii antiacidelor ! Efectul este de neutralizare a acidului care se transforma in solutie salina obisnuita si usoara degajare de hidrogen ( trebuie sa ragai ) !
Daca sunt sensibiltati gastrice atunci trebuie luat numai intre mese ( la 1-2 ore dupa masa) iar daca masa e numai de fructe se poate lua dupa jumatate de ora !
0
30-07-2013, ora 21:06
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Eu asa stiu de la mai multi doctori..acum pareri impartite sunt in toate se pare.Dc lipsesc medicii aici?Asta era si scopul siteului nu?Niciodata nu primesc raspunsuri pe topicuri sau macar o invitatie la cabinetul dansului.Sunt satula de cati medici am vazut pana acum si de aia am ajuns aici.Daca erau asa de buni nu eram internata la urgenta din 3 in 3 luni cu septicemii si alte cele.
Vreau pareri specializate ca de citit citesc si eu destul si sunt in ultimul an la asistente medicale dar nu ma pot diagnostica singura cand 30 de doctori nu pot.Cautam pareri, idei, presupuneri si raspunsuri clare.
Nu mai intru aici.
0
31-07-2013, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pana cand nu scapi de constipatie oricum problemele vor fi multe si complicate ! Cauta cartea 'Ghid de detoxifiere. Metode simple de eliminare a toxinelor din organism' a lui Christopher Vasey sau 'Ghidul Dr. Jensen pentru detoxifiere intestinala' !
0
12-08-2013, ora 21:25
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Adaug in lista alaturi de pepene..MERE.Cred ca nu e boala de reflux.Cred ca fac o indigestie la fructe sau orice leguma cruda.Mai are cineva problema asta?
Nu le mai asociez cu mancarea.Ziua de fructe e doar de fructe.Mi s-a intamplat si la pere zilele trecute.Daca ma trezesc dimineata si manac un fruct in mod cert sufar toata ziua de dureri.
0
12-08-2013, ora 21:33
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am mai gasit persoane cu problema asta:
"Am manifestari de hiperaciditate din cand in cand, prin dureri, acreala in gura ( preaplin la stomac) lovituri in stomac sau fluturasi cand stau in repaus.Am si o diskinezie biliara de 25 ani, uneori vomit foarte greu putina spuma alba si apoi putin lichid galben.

Acum iau omez dimineata.Ador fructele si citricele, dar de la o vreme dupa ce mananc mere am dureri."
"Dar eu daca mananc un mar sau o para pe stomacul gol am senzatia de 'lesin la stomac' (sa nu radeti, dar eu denumirea asta o cunosc"
"a sti ca si mie mi se face rau, am acid mult, am crampe, ma chircesc de la dureri uneori ( doar merele imi provoaca asta)"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •