Boala de piele sau alergie?

16-06-2010
Andra M.
Nu este medic/terapeut
Andra M.
Buna seara (sau ziua, depinde cand cititi mesajul).

O sa trec direct la subiect. Imi apar niste bubite pe piele de 2-3 luni. Apar sub forma unor pete rosii. De-a lungul acestor luni au avut mai multe manifestari. La inceput apareau sub forma unor zgarieturi lungi care se umflau, nu contineau niciun lichid, insa ma mancau foarte tare, iar in jumatate de ora dispareau. Dupa ceva timp au inceput sa apara sub forma unor punctulete rosii mici si adunate care dispareau la fel de repede. Acum imi apar sub forma unor zgarieturi ca la inceput, nu se mai umfla, nu mai am mancarimile la fel de accentuate si dispar in jumatate de ora. Am luat Aerius cateva zile si nu ma mai mancau atat de tare, dar tot apareau multe. Am renuntat la deodorant pentru o saptamana pentru ca mi s-a spus ca acela ar putea fi cauza, insa fara efect. Am incercat sa nu mananc ciocolata, dar tot apar. Am incercat fara lactate, grasimi etc, dar degeaba. Am fost la un alergolog care a spus ca am o "urticarie cronica" si o posibila alergie, iar pentru a o depista am facut niste analize care vor fi gata peste 2 zile, dar nu cred ca se va rezolva ceva.
Sunt a 12-a si mi s-a spus ca si stresul are o contributie negativa. Am avut si un accident care mi-a provocat destul de mult stres, dar alergia a aparut totusi la 2 luni dupa acel accident.
Acum iau in continuare ce mi-a dat doctorul: "Ewofex" si "Xyzal", dar nu au niciun efect. Sincer nici nu stiu daca mancarimea este puternica sau doar am devenit eu imuna la ea. Este neplacut sa apara aceste bubite cand iti e lumea mai draga, mai ales acum cand e vara si trebuie sa port tricouri, pantaloni scurti etc.
Am facut niste teste cu amicii mei si cred ca este o reactie a pielii. De exemplu daca zgarii pe cineva si dupa ma zgarii pe mine cu aceeasi intensitate, acea persoana nu are nimic, dar pielea mea dupa 15 minute arata de parca m-am jucat cu o pisica turbata. La fel se intampla si cand ma scarpin intr-un loc sau cand am un tricou dintr-un material care zgarie. Aceste "pete", daca le pot numi asa, apar oriunde (gat, maini, picioare, abdomen) cu exceptia fetei. Mi se pare foarte bizar pentru ca nu am fost niciodata alergica la vreun aliment, medicament sau orice altceva.
Cred ca urmatorul pas va fi sa merg la un dermatolog, dar nu am mari sperante.
V-as fi profund recunoscatoare daca mi-ati impartasi opinia dumneavoastra. Va multumesc si va urez o zi buna!
8 comentarii
0
16-06-2010, ora 00:24
Andra M.
Nu este medic/terapeut
Andra M.
Am uitat sa mentionez ca imi apar si fara sa ating pielea, fara scarpinat, fara vreun material.
0
27-06-2010, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa ajungeti la un dermatolog!
0
19-12-2010, ora 22:04
e_Krisztina
Nu este medic/terapeut
e_Krisztina
Salut! La fel se prezinta si la mine; si eu am luat Aurius, Xysal, etc, mi s-au facut o gramada de analize de sange, dar fara efect... Daca iti spune ceva ultimul test pe care l-ai facut, te rog sa-mi zici si mie. Am impresia ca medicii nu ma iau in serios, deoarece aceste pete apar si dispar, nu lasa urme si-mi tot spun sa observ eu la ce fac alergie, dar asta nu are logica, ceea ce am observat e ca daca sunt stresata, apar mai multe, dar hai sa fim seriosi, mai toti suntem stresati, dar nu toti se scarpina ca eu si tu, si probabil multi altii. :) Seara placuta iti doresc!
0
20-12-2010, ora 12:23
Andra M.
Nu este medic/terapeut
Andra M.
Buna!

Am tot umblat prin spitale, am fost suspecta de diferite afectiuni, am luat multe pastile, insa pielea mea tot isi facea de cap. Am renuntat la cabinete, pentru ca pur si simplu m-am saturat. Am facut o cercetare pe cont propriu, deci nu pot garanta ca acelasi lucru ti se intampla si tie. In postarea mea de mai sus pomenesc de un accident. Ei bine, acel accident mi-a distrus sistemul imunitar. Asta e cauza. Sistemul imunitar nu si-a mai revenit de atunci, si prin urmare, nu functioneaza cum ar trebui. La mine se manifesta prin reactia asta a pielii. Am luat muuulte pastile naturiste gen: echinaceea, catinofort etc. Daca iau pastilele astea si mananc prostii, cum ar fi fast-food-uri, nu au niciun efect. Alimentatia are un rol extrem de important. Fasolea este buna, verdeturile, sucuri naturale din mar, banane si morcov, carne de pui si salate.
Eu zic sa incerci sa iei catinofort si niste calciu/vitamine, sa mananci ciorba de fasole/ fasole prajita, multe legume (tocanite, salate, ciorbe), in fiecare zi cate un pahar de suc natural facut dintr-o banana, unul sau doua mere si un morcov. Daca mananci asa, poti strecura si dulciuri in meniu, iar daca iti place tare sa mananci la fast-food, desi nu e prea sanatos, poti manca o data pe saptamana.

Nu e greu, sa stii! Mie imi mai apar ocazional, insa nu le mai dau importanta... Nici nu ma mai scarpin. Probabil din cauza ca imi apar si rar si imi e usor sa ma controlez. La mine a functionat, inca functioneaza. Doar ca atunci cand intrerup alimentatia asta sanatoasa, cam in 2 saptamani incep iar sa apara. Morala, nu lua tot felul de pastile toxice. Incearca sa mananci bine, sa stai linistita, fara stres, pentru ca la urma urmei toate se vor rezolva. Daca nu te poti abtine sa nu te scarpini, cum simti ca iti apare o bubita, da-te cu alcool mentolat. Merge 100%!

Daca ai alte intrebari sunt aici sa iti raspund.
Multa sanatate iti urez!
0
18-12-2011, ora 13:41
iuliano_smen2006
Nu este medic/terapeut
iuliano_smen2006
Aceias problema am si eu de vreo 2 luni si am incercat tot felu de remedii dar fara succes.M am speriat foarte tare eu si am mers sa imi fac analizele de sange, respectiv hiv, hepatita c si mai multe insa rezultatele l e primesc peste 2 zile si sper sa nu am nimic la sange.Orcum am aceleas manifeste ca si tine, exact exact si sincer m ai pus pe ganduri cu sistemu imunitar pt ca si eu am avut 1 accident de curand adica am dat peste 1 om cu masina si era sa il omor.m am speriat fff tare si vreo 2 zile nu am mai fost om.Ai mai rezolvat vreo ceva sau aceleas reactii?
0
18-12-2011, ora 20:11
Andra M..
Nu este medic/terapeut
Andra M..
Buna seara.

Imi pare rau pentru ceea ce ati patit.
Eu sunt in regula. Nu mai am pete din acelea, nu ma mai mananca. Am mancat legume si am baut suc natural preparat in casa. Am continuat sa fac tot ceea ce am spus mai sus cam jumatate de an. De prin februarie, anul acesta, am renuntat la regimul acela pt. ca nu mi-a mai permis timpul sa fac asta si nu am mai avut-o pe bucatareasa sefa, mama, sa-mi pregateasca toate tipurile de mancaruri cu legume. Surprinzator, ma simt mai bine ca niciodata acum, desi sunt zile in care mananc numai prostii si zile in care mananc mancare sanatoasa. Chiar acum o saptamana si jumatate mi-am facut un set complet de analize si totul a iesit chiar mai bine ca inainte.
In cazul dvs., nu stiu ce sa spun. Poate fi imunitatea, poate fi altceva. Daca analizele ies toate bine si nu arata nicio problema, va sfatuiesc sa incercati sa mancati numai legume, multe fructe, lapte, branza si sa beti pe zi cate un pahar cu vin rosu de tara. Poate functioneaza asa.
De asemenea, gandirea pozitiva face minuni! Incercati sa va luati gandul de la problema asta.

Sper sa nu fie nimic grav si sa se rezolve rapid.
Multa sanatate va urez.
0
19-12-2011, ora 14:48
iuliano_smen2006
Nu este medic/terapeut
iuliano_smen2006
Dupa ce voi primi rezultatele am sa incep si eu cu acest regim si pe viitor am sa vin cu o completare sa iti zic cu ma simt.Orcum iti multumim pt interes si ca ajuti si pe altii:).Multa Sanatate si Sarbatori Fericite!
0
19-12-2011, ora 15:23
Andra M..
Nu este medic/terapeut
Andra M..
Cu multa placere.
Multumesc de urari. Sarbatori fericite si dvs.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Cum abordăm corect alergiile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •