Boala de inima?

07-01-2011
ruxxy
Nu este medic/terapeut
ruxxy
Am avut intepaturi la inima si palpitatii si in 2009 am fost la un control la cardiolog si mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca e de la stres(am avut examene in perioada aceea etc) si acum iar mi-au revenit, uneori ma doare/imi amorteste si mana stanga. Am facut un control la 10 ani si unul la 15 ani. Acum am aproape 17 ani. Oare am aceleasi simptome tot de la stres sau s-ar fi putut in acest interval sa "se instaleze" o boala de inima?
8 comentarii
0
10-01-2011, ora 12:13
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Nevralgiile(durerile in zona pieptului) apar pe baza de stres, faptul ca va amorteste mana stanga arata ca poate exista si alta problema.
0
31-01-2011, ora 19:20
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Ce fel de palpitatii au fost? Ti-a facut EKG? si daca da care a fost concluzia? Au fost surprinse palpitatiile de traseul EKG sau nu?
0
31-01-2011, ora 22:11
ruxxy
Nu este medic/terapeut
ruxxy
Da, mi-am facut EKG in 2009. Si din cauza fricii am avut palpitatii si in momentul in care imi faceau EKG-ul, dar mi s-a spus ca nu am nimic.
0
31-01-2011, ora 23:08
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Daca ai avut palpitatii in timp ce ti se facea EKG ar fi trebuit sa apara aritmia si tipul ei. Amorteala mainii poate arata o carenta minerala(calciu, magneziu) sau o obstructie in vasele sanguine, cu siguranta daca amorteste o singura mana nu este de cauza cardiaca. Recomandarea ar fi sa incerci sa iti stapanesti emotiile si sa gandesti pozitiv, problema foarte probabil este in mintea ta.
0
01-02-2011, ora 13:25
ruxxy
Nu este medic/terapeut
ruxxy
Multumesc mult.
0
01-02-2011, ora 13:27
ruxxy
Nu este medic/terapeut
ruxxy
Multumesc mult, dar credeti ca ar mai trebui sa fac un control? Pe acela l-am facut in 2009 cand aveam 15 ani.
0
01-02-2011, ora 13:55
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Cred ca ar trebui sa faci un control, pentru a fi sigura ca e totul in regula, eventual poti sa faci si o analiza de sange sa vezi cum ti-e potasiul.
0
02-02-2011, ora 16:14
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Daca ai posibilitatea sa il faci cu atat mai bine: Daca sunt probleme, in urma analizelor vor fi depistate din timp, si vor putea fi tratate, iar daca analizele ies bune tu o sa te linistesti, si o sa depasesti momentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •