Boala colonului iritabil

21-12-2012
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Buna ziua, tin sa precizez ca problema nu o am eu ci prietenul meu.In luna octombrie prezenta niste dureri ide cap insuportabile, am mers la medic pana sa ne de.a un tratament am umblat dupa tomografii si RMN.uri si apoi apoi am primit si un tratament pentru sinuzita, exact nu mai stiu ce i sa dat, dar daca este necesar va voi spune.In aceste 2-3 zile cat am umblat prin spitale el s.a si constipat, tot asa 2-3 zile...am zis nu.i nimic, i.am dat ceaiuri laxative, dulcolax, supozitoare, niste pliculete lichide Duphalac parca se numeau, am incercat o mini-clisma acasa.dupa vreo 4 zile tot nu facea absolut nimic, desi credeti.ma am incercat orice, pana si mancaruri amestecate, dar nemaipuntand sa manace deoarece era plin si nimic tot nu facea, am mers la medic.Asta tot in luna octombrie, i.au facut analizele, tot era ok, i.au dat sa bea in 2 ore parca vreo 4 L de apa cu nu stiu ce solutie foarte sarata, dar slava Domnului datorita acesteia, iesea afara si se curata de absolut tot, tot in acea zi i s.au facut clisme peste clisme la un moment dat chiar zicea ca numai rezista, urmatoarea zi i s.a facut o colonoscopie din care reiesea ca totul este ok.Urmatoarea zi am pecat acasa, cu regimul de la medic si tratamentul, debridat capsule 3 luni si inca ceva dar nu imi mai amintesc, asadar a avut concediu medical, a stat acasa linistit, si.a urmat tratamentul dar il dureau matele sa ma exprim asa, regimul strict.Dimineata iaurt cu cereale integrale, multa apa, ceai de sunatoare neindulcit, la pranz supa, ciorba clar acest lucru, o gustare o fructa, apoi seara tot ceva usor o bucata de carne gatita la cuptor sau fiarta cu ceva legume plus pere care sunt digestive, prune crude si uscate timp de 1 luna, insa durerile tot continuau, am zis hai ca o fii de la colonoscopia aceea, ti.a atins peretii ceva.Dupa o luna am zis sa mai schimbe si el ceva in regim deoarece nu mai suporta sa vada iaurtul, manca un sendvis, o fructa, ciorbita, un biscuit, seara o mancarica de casa, insa durerile tot continua.La inceputul lui decembrie am deciz sa mergem la un alt medic tot de la sectia de gastro, i.a facut un conttrol i.a spus ca durerile sunt undeva in jurul buricului la intestinul gros, i s.a facut o ecografie din care reiese ca nu ar avea nimic.I s.au pus tot felul de inrebari, daca face cu sange, daca are o culoare ciudata, nu are absolut nimic, pe el doar il doare.Acum i.a un tratament pe baza de plante, Duspalatin capsule si Senergin pliculete acestea trebuie sa le ia timp de 2 luni, singurul efect care il au, este ca are foarte multe gaze, insa durerile tot sunt.Manca mancare normala, de casa, nu sucuri, nu toate tampeniile de fast.food si alte cele.Va rog sa ma ajuta.ti cu o parere caci incep sa vad ca deja il afecteaza psihic, nu mai rezista durerilor, nu mai suporta ca atunci cand se culca sa il doare, cand se trezeste de asemenea.Va rog...
1 comentarii
0
21-12-2012, ora 20:44
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
si eu sufar de colon iritabil si observ ca ma simpt mai rau si ma dereglez in momentul cand sunt mai stresata sau am stari de anxietate puternice.probleme cu constipatia am de cand ma stiu dar in ultima perioada am mai multe probleme cu constipatia.la fel am si eu dureri in zona buricului, un pic mai la stanga apare durerea si observ ca durerea apare cand sunt constipata sau dupa ce mananc sau chiar inainte sa merg la toaleta dimineata.durerile nu sunt insuportabile dar oricum imi da de gandit de ce in acelasi loc e mereu durerea.am primit un sfat de la cineva de pe forum sa beau ceai de musetel si asa am facut o perioada cam cateva sapt si durerea de ceva timp a disparut dar ma confrunt ink cu constipatia.ceaiul de musel e bun ptr tratarea inflamatiilor si ptr ameliorarea durerilor si are rol si antibacterian deci oricum e bun ptr orice in general.ceea ce pe mine ma ajuta foarte mult si are efect laxativ si imi ajuta si digestia sa fie mai usoara, sunt supele de legume mixate, mancate calde si fara paine.sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •