Boala autoimuna ?

11-02-2016
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Buna ziua, de 12 luni, nu stiu din ce cauza, ca de la o raceala, un tratament cu seleniu, stres, am ramas cu ganglionii de pe gat umflati.Ma junghie, ca un curent de la cap, pe langa ochi, nas, gat, uneori pana in stomac. Ochiul se umfla, pielea si-a modificat textura, uneori este ff grasa numai pe partea stanga, nu prea mai am miros pe partea asta, am dificultati la inghitire, transpir noaptea f mult, ma schimb de 2-3 ori, mi-a curs urechea, ragusesc. Am mers la orl, la dermato, la neurologie. Ba ca este nevralgie, apoi sinuzita, apoi suspiciune de sclerodermie. Am luat antibiotice, corticosteroizi si vitamine B, degeaba.
Am dureri de coloana cervicala, de cap, dureri care raspund in ureche. Durerile dunt puternice, tin cateva minute sub forma unor intinderi si apasari ale nervilor, am senzatia ca se rupe ceva. Apoi se relaxeaza. Alte ori ma tine si o zi intreaga.
Nu reusesc sa asociez cu ceva declansator.
Dureri ale muschilor pe gat, pe spate, furnicaturi pana pe maini, picioare, senzatie de umed si rece in jurul ochiului.
Pielea este mai subtire, patata, cand grasa cand foarte uscata si face coji in jurul nasului, la sprancene si pielea capului. Pielea capului ustura, arde, parca ma strange.
Pana si ochii ma deranjeaza, simt ca am ceva in ochi, pe ploapa superioara mi-au crescut fire de par, fac coji pe ploapa inferioara iar pe buza pleoapei este o secretie ca niste brobonite, galbuie.
Am o transpiratie foarte urat mirositoare si abundenta.
Dureri in timpul actului sexual.
Ganglionii pe gat se umfla uneori foarte tare, devin vizibil si durerosi, senzatia ca merge ceva prin corp, pe sub piele, pe gat, pe maini, picioare.
Musculatura s-a mai atrofiat, parca s-a lasat fata, pe maini nu mai am decat piele, desi m-am ingrasat ca si kg.
Digestie slaba, constipatie, , balonare, dureri abdominale puternice care nu cedeaza la omez, dicarbocalm, colebil, nospa.
Vedere incetosata, ameteli puternice (mai ales cand stau in picioare sau intorc capul), senzatie de pierdere a echilibrului, uit repede, nu imi mai amintesc anumite lucruri, nu reusesc sa ma mai concentrez, gresesc la scris si la vorbit. (Precizez ca sunt o persoana activa, memoria si capacitatea intelectuala erau extrm de bune )
Am facut ct si rmn cranian+orbite. Rezultat : ingrosare cu aspect inflamator a mucoasei celulelor edmoidale si sinusurilor frontale si la nivelul bazelor sinusurilor maxilare.
Rmn gat parti moi- rezultat:-scolioza cervicala dextroconcava cu rotatie in ax a corpurilor vertebrale, determinand asimetria regiunii cervicale ;
-asimetrie faringiana cu hipertrofie amigdaliana stanga, fara a se evidentia anomalii de structura sau semnal,
- asimetria glandelor submandibulare cu hipertrofia glandei stangi,
-ganglioni infracentrimetici jugulo-carotidieni superiori, mijlocii si inferiori decelabili bilateral, net conturati, negadofili, fara criterii patologice imagistice,
- fara adenopatii supraclaviculare decelabile,
- fara priza de contrast cu substrat patologic la nivelul regiunii explorate.
Am facut leucograma si a iesit bine, testul ana a iesit pozitiv la limita cu aspect imunofluorescent de tip glanular(patat).
Am descoperit si pe ceafa o galma cat o cireasa.
Imi simt fata pe partea stanga amortita, nici nu pot sa dorm pe partea asta.

Nu stiu unde sa mai merg.
Imi este teama sa nu fie CANCER LIMFATIC, sau ceva dereglari la sistemul limfatic- medicul de familie a mentionat o boala cu niste viermi in sistemul limfatic. Un alt medic a mentionat probleme ale glandelor suprarenale sau o forma de scleroza. Dar toate au fost 'posibil sa fie '...

Va rog, ce ar putea fi si indrumati-ma la ce doctor sa merg pentru investigatii si analize. Am mers la spitalul Colentina la interne 2 in speranta unei internari si un diagnostic, dar m-a expediat rapid ca nu sunt paturi si ca nu am nimic grav, ca erau altii pe moarte. Poate ma intorc la anu pe moarte si atunci ma baga in seama.

Fisa medicala : - chisturi pe tiroida dar fara complicatii. Am facut analize pt autoimuna si a iesit bine,
- chisturi pe ovare, noduli axiali, in trecut o mastoza fibrochistica la sanul drept ameliorata in prezent, polip pe fiere. La varsta de 13 ani am fost diagnosticata cu sindromul Perry Romberg (hemiatrofie faciala ) pe partea dreapta care a stagnat in evolutie pe la 17 ani. Ca manifestari ale bolii : atrofia pielii, musculaturii, oaselor, maxilarului, nasului pe partea dreapta si colorarea si atrofia pielii pe partea dreapta. Boala nu a prezentat nici un fel de durere, doar atrofii. De la 17 ani nu a mai progresat si conform studiilor nu afecteaza decat o parte si nu recidiveaza.
Totusi, in anumite circumstante, poate declansa altceva.De aceea va rog sa ma indrumati, unde sa merg (poate si o recomandare catre o clinica, un medic care isi da interesul), ce pare sa fie.
Va multumesc.
9 comentarii
0
11-02-2016, ora 16:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Policlinica Panduri

Dr. Oncolog Caraivan Gheorghita

- ovule Propolicium sa topiti chisturile pe ovare, parul pe ochi poate fi de la o dereglare hormonala provocata de chisturile pe ovare
- spalaturi cu ceai de albastrele pentru ochi, singurul antiseptic ocular natural
- arsurile pe cap pot fi pe fond nervos, de la stres; mergeti la un medic psihiatru, vedeti daca va da un tratament pentru anxietate, arsurile, amortelile dispar la astfel de tratament
0
11-02-2016, ora 17:49
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mie mi se pare ca sunt mai multe probleme care trebuie separate. Nu stiu daca gasiti un medic care sa vi le rezolve pe toate. Ideal medicul de familie ar trebui sa va poata indruma unde trebuie.

"Pielea este mai subtire, patata, cand grasa cand foarte uscata si face coji in jurul nasului, la sprancene si pielea capului. Pielea capului ustura, arde, parca ma strange.
Pana si ochii ma deranjeaza, simt ca am ceva in ochi, fac coji pe ploapa inferioara iar pe buza pleoapei este o secretie ca niste brobonite, galbuie. "

Asta este cel mai probabil o dermatita seboreica si nu are neaparat legatura cu restul problemelor. Folositi crema Travogen 1-2 aplicatii/zi pe fata cat timp este nevoie, Kanamicina H oftalmica 1-2x/zi in jurul ochilor 5 zile, Seboderm gel de 2-3 ori pe saptamana pentru spalarea scalpului si a fetei.

Sindromul Parry Romberg este o forma de morfee localizata cu afectare neurologice (uneori denumita si sclerodermie localizata). Ea nu se transforma niciodata in sclerodermie sistemica.

Poate ca toate hipertrofiile alea descrise pe stanga sunt de fapt hipotrofii pe dreapta de la Parry Romberg. Imi dau si eu cu parerea.

10% din populatie are ANA pozitiv la limita. Nu inseamna nimic.

Dureri in timpul actului sexual.
Pentru asta trebuie sa mergeti la ginecolog.

" ingrosare cu aspect inflamator a mucoasei celulelor edmoidale si sinusurilor frontale si la nivelul bazelor sinusurilor maxilare. "
Asta + ganglionii de la gat + durerea de cap + un context clinic ar trebui sa insemne intr-adevar sinuzita. Mergeti la ORL. Ei va pot face endoscopie, cel putin pentru unele sinusuri.

Daca tot aveti atata imagistica deja facuta puteti merge la un consult de Medicina de Recuperare cu toate rezultatele si CD-urile.
0
11-02-2016, ora 19:21
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Am mers la 4 medici orl, la un dermatolog, la 3 neurologi, la dentist, la endocrinologie, la reumatolog, la chirurg. Analizele de sange fiind bune, imi spun ca totul pare in regula. Urmeaza sa merg la hematologie- tot din propria initiativa. Vreau sa fac o eco musculo-scheletica si o biopsie a ganglionilor, apoi iar la endocrinolog pentru investigarea glandelor suprarenale. Am fost la psihiatru, am tinut un tratament dar fara ameliorare. Este obositor si frustrant sa mergi la atatia medici, sa cheltui sume mari de bani fara rezultat.
Stiu ca parry romberg poate da si alte manifestari de-a lungul vietii, numai ca partea afectata este dreapta si acum simptomele sunt pe stanga. Poate fi bilaterala. Recomandare catre un medic anume imi puteti da ?
Multumesc!
1
24-05-2017, ora 14:31
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Acum rad, dupa atatea pareri si indrumari - pana si la psiholog am fost trimisa ( ha, ha si de un medic oncolog, dupa cum vad mai sus) - dupa atatea drumuri, cautari, nervi, bani cheltuiti, analize fara rost facute, medici incompetenti ( si multi din pacate, in orasul meu natal sunt prea multi ), medici care ma priveau ca pe cal breaz, cand eu le spuneam ceea ce cred ca am ( ideea mea formata din cautarile pe net), am aflat ce am, limfom Non-Hodgkin.
Asa ca, voi dragi medici (care mai cereti si salarii marite - din banii nostri sunt platite slariile voastre, daca nu stiati ), mai faceti inca o data facultatea si printre picaturi, consultati si un psiholog !!!!!
0
16-07-2017, ora 21:09
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Iti recomand sa citesti despre boala lyme, borelii, co infectii. Aceleasi sinptome le am avut si inca mai am unele. Am fost trimita la psihiatru de nu mai stiu cate ori. Acum.merg la dr.ion la clinica din constanta care m a crezut si m a ajutat sa descopar. Dansul e atent la orice detaliu si imediat face legatura.
0
16-07-2017, ora 21:10
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Esti bine acum?
0
16-07-2017, ora 21:15
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Am citit ulterior ultimul comentariu al tau. Sper ca esti bine. Ce analiza ai facut pt depistare?
0
03-09-2017, ora 17:42
Stelianas
Nu este medic/terapeut
Stelianas
Buna Mara aceasi problema o am si eu, cum ai rezolvat?
0
04-12-2017, ora 19:27
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Buna ziua, as dori sa ma ajutati si pe mine. Am 42 de ani, si de vreo doi incoace, racesc intr- una. Sau mai bine zis, am simptome de raceala, gripa, cu dureri musculare, subfebrilitati, dureri de cap, ex faringian negativ, si le fac indiferent de anotimp. Antibiotice nu pot lua, fac rectoragii, nimeni nu m- a lamurit de ce mi se intampla asa, la administrarea lor. S- a intamplat ceva cu sist. meu imunitar, ce analize sa fac? Iau aproape zilnic parasinus, oricum am si un ficat marit, deci nu stiu incotro ajung.in plus, iau Fokusin, pt vezica hiperactiva...si strictura de urtera care imi afecteaza viata sexuala si nu doar. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •