Boala autoimuna ??

01-02-2009
YO8RZE
Nu este medic/terapeut
YO8RZE
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, eventual incotro sa ma indrept.
In toamna anului 2006 au aparut niste simptome suspecte care m-au facut sa merg la medic.
Acestea au fost: o stare de somnolenta si ziua, tiuiala in cap ( nu in urechi), usturime a ochilor scadere in greutate ( 8 Kg in 5 luni), fata vizibil obosita si slabita, uscaciunea gurii.
Medicul internist, dupa efectuarea analizelor uzuale: virus C, B, tgp, tgo, hemoleucograma, echografie abdominala etc...( toate in limite normale), mi-a prescris vitamine, memoplus si mi-a spus ca toate astea se datoreaza calculatorului si stresului. Singura analiza in limite anormale a fost IGg CMV ( 1, 8) IGm - nevativ. Mi s-a spus ca am avut acest virus dar ca acum nu-l mai am, Igm-ul fiind negativ.!?!?!
Aceste vitamine si preparate din plante nu m-au ajutat, eu simtind ca ceva nu e in regula am apelat din nou la medic.
De data aceasta m-a trimis la psihiatru. Acesta mi-a prescris Coaxil, xanax si serlift. Simptomele s-au ameliorat putin, dar dupa tratament (1 luna) au revenit. Simtind ca ceva nu e in regula am facut un RMN sau IRM ( cum se zice acum) care a evidentiat ingrosare de mucoasa la nivel etmoidal si sfenoidal.
Am fost cu rezultatul la ORL-ist si la neurolog, acestia dupa investigatii suplimentare au zis ca totul este in regula, nici macar o sinuzita nu aveam si ca ingrosarea aceea de mucoasa o are toata lumea. Mentionez ca in primul an de la aparitia simptomelor am facut otita medie de 3 ori, tratata cu antibiotice. Eu in continuare simteam o stare inflamatoare a organismului, asa ca am repetat analizele uzuale care au evidentiat de data aceasta ( dupa 1 an de la aparitia primelor simptome) TGP:200 TGO:100. Mi s-a dat trimitere la Institutul de hepatologie de la Sf. Spiridon Iasi.
Dupa 7 zile de perfuzii cu arginina si Ursofalk ( oral) TGP a crescut la 300.IGa seric este de atunci ( si in prezent) la valoarea 2 !!!
Alte analize la sange si urina erau normale ( inclusiv sideremie, cuprurie ).
Se banuia: Sindrom SOGREN, boala WILLSON.
Am fost trimis la Spitalul de recuperare din Iasi, reumatologie, pt. confirmarea sindromului SOGREN.
Dupa efectuarea analizelor: proteina C reactiva, factor reumatoid, VSH, anticorpi SSA, SSB, LKM est...( toate cu valori normale) am fost trimis inapoi la hepatologie cum ca sindromul SOGREN nu se confirma.
Conf. Dr. Alina Plesa imi pune diagnosticul de hepatita agresiva autoimuna si imi prescrie Budenofalk 2 cps./zi timp de 1 luna.
Asta se intampla anul trecut in luna mai. Dupa o luna m-am reintors la Institut si s-au refacut analizele. Toate in limite normale, TGP: 18, TGO:22.
Mentionez ca dupa acest tratament cu budenofalk( dr. a zis ca puteam lua si prednison dar are reactii adverse mai pronuntate) starea fizica s-a imbunatatit considerabil: deja ma simteam mai odihnit, m-am rotunjit putin la fata care si-a recapatat culoarea normala ( eram cam palid inainte).
In continuare mi s-au dat hepatoprotectoare (Hepaton, Hepatoprotect, Essentiale) si regim alimentar sustinut. Dupa aproximativ 1 luna, starea generala proasta a revenit. Transaminazele nu au mai crescut ( le repet la 2 luni), acum 2 sapt. TGP:13, TGO:10. Ce ma ingrijoreaza,
hemoglobina si hematocritul sunt putin peste limitele normale, in conditiile in care nu mananc carne decat rar si numai de pui.
Starea de oboseala a revenit, uneori foarte severa( nu pot merge mai mult de 50m), parca ma strange ceva deasupra ochilor ( inauntru), fac eforturi sa tin ochii deschisi si dureri articulare si musculare accentuate plus uscaciunea gurii si a ochilor. Analizele nu au confirmat nici macar hepatita autoimuna, medicii sunt de parere ca este alta boala autoimuna care afecteaza ficatul si alte organe sin organism ( la o biorezonanta, s-a evidentiat afectarea, usoara, a majoritatii organelor interne). Tatal meu a murit la 70 ani in 2006 tot in urma unor afectiuni de genul acesta, la autopsie s-a constatat cancer hepatic si organele interne, plamani, intestine, pancreas distruse ( numai cu 2 saptamani inainte de a muri analizele au iesit rau !!!! ).
Cautand pe internet diferite boli si simptome ( suferinta te indeamna la orice...) m-am regasit in boala ADDISON, ma gandesc la faptul ca lipsa sau cantitatea scazuta de cortizol si alti hormoni, pot da aceste simptome. Datorita oboselii am si o tahicardie parosistica supraventriculara,
pentru care iau 30 mg Propranolol pe zi. Mai am o luna de somaj si nu ma simt in stare sa lucrez nicaieri.Va rog sa-mi dati un sfat incotro sa apuc,
pana nu e prea tarziu. Eventual recomandati-mi un medic si un spital din Bucuresti unde pot efectua toate analizele in vederea obtinerii unui diagnostic clar.

Va multumesc foarte mult si scuze pentru, , consistenta" mesajului !
Cu deosebit respect,
Cristi, Roman
-
14 comentarii
0
14-02-2009, ora 08:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna dimineata!

Va recomand un medic internist minunat. D-na doctor Tiganisteanu Constanta (0751.030.553), va poate ajuta; a fost singura din tot Bucurestiul care m-a ajutat pe mine, intr-un moment foarte greu. Sunati-o si daca doriti, mergeti la o consultatie, nu veti regreta.

Numai Bine si Insanatosire gragnica!
0
14-02-2009, ora 10:17
YO8RZE
Nu este medic/terapeut
YO8RZE
Buna dimineata,
Multumesc de raspuns.
Multa sanatate!
0
27-09-2009, ora 18:50
lnicuana
Nu este medic/terapeut
lnicuana
Buna, Daca crezi in bionergie, iti recomand sa-l vizitezi si pe dl. Dr Argesanu Dragos
Sanatate multa!
0
24-06-2011, ora 16:12
sand
Nu este medic/terapeut
sand
Desi postarile facute aici nu au date prea recente, imi incerc si eu norocul in speranta ca poate ma ajuta cineva cu un raspuns.
S-a vindecat cineva de hepatita autoimuna tip I? sau a reusit sa-si normalizeze transaminazele si sa le mentina? ce recomandari faceti? pacientul este un tinar de 23 ani, sanatos pina la simptomele ce au condus la acest diagnostic( in speta transaminaze si bilirubina f mari..fara alt virus hepatic prezent)
Ce medici si tratamente(alternative) recomandati.Mentionez ca a facut tratament cu cortizon si imuran, dupa scoaterea cortizonului transaminazele iarasi au inceput sa creasca.
Cu multumiri! m-ar ajuta mult un raspuns.
0
24-06-2011, ora 17:51
YO8RZE
Nu este medic/terapeut
YO8RZE
Recomand pentru tanarul de 23 de ani un consult/internare la D-na doctor Komes Lavinia de la spitalul judetean din Cluj-Napoca. Am vazut acolo o tanara femeie tratata de hepatita autoimuna cu rezultate excelente. Si eu am fost internat la d-ei dar fiindca analizele au iesit bune (in afara de IgA seric care e practic inexistent la mine) nu am stat prea mult in spital. Sanatate!
0
24-06-2011, ora 20:34
sand
Nu este medic/terapeut
sand
multumesc mult YO8RZE! nu ma asteptam la un raspuns asa prompt.Baiatul locuieste in Bucuresti, am fost pe la 3 spitale mari( incluzind si pasii de diagnosticare) Stiam ca in Cluj este chiar o clinica specifica bolilor autoimune, dar nu mi s-a recomandat pina acum un doctor.Voi incerca sa iau mai multe informatii despre medicul recomandat si sa obtinem eventual o programare.
0
24-06-2011, ora 20:43
YO8RZE
Nu este medic/terapeut
YO8RZE
Sper din toata inima sa rezolvati problema! O mica corectura: Comes Lavinia se numeste doamna doctor.
Aici aveti un link cu datele unde o puteti gasi: doctorbun.ro/doctor-lavinia-comes_7489.html
Sanatate multa!
0
26-06-2011, ora 18:28
sand
Nu este medic/terapeut
sand
Va multumesc din suflet..mai ales pentru"sper din toata inima sa rezolvati problema" desi este greu de rezolvat! Mi-as fi dorit mult ca eu sa am boala si nu el! Va doresc numai bine si tot ce va doriti!
0
01-07-2011, ora 12:36
daniela08
Nu este medic/terapeut
daniela08
Va rog mult un raspuns! am vazut ca postarea lui Cristi Roman este veche numai ca trec prin exact aceleasi simptome de mai bine de 3 luni...am 25 ani, a inceput cu durere difuza despre care o doctora a zis ca este colonul...nu stiu nici acum dar traiectoria aceea este, oboseala mare toata ziua si tot asa nu pot sa merg 50 de metri si nu ma mai pot concentra...mi s-au umflat glandele salivare submandibulare si parotide...nu am saliva in gura, gatul uscat rau, ma deranjeaza si ochii, am dureri musculare si de articulatii (durerile musculare si de articulatii si problemele cu ochii au aparut in ultima luna).am fost la reumatolog si pe langa alte analize de boli autoimune facute la matei bals si repetate la synevo (pt sindrom antifosfolitic, lupsus etc) am facut pt sindromul sjogren de care sunt suspecta si mi-au iesit toti ancticorpii Ac anti ADN, Ac anti RO si anti LA negativi, AC antinucleri negativi, Ac CCP negativi, Determinare FR igA, IgM, igG negative...toate negative...mi s-a mai facut o biopsie din buza la care tot astept rezultatul.in rest tot asa am toate analizele perfecte...in afara de un igm mare cred care arata a zis doctorul ca am trecut printr-o infectie cu hepatita B. Am fost in mai multe spitale de cand m-am imbolnavit si sunt realmente disperata si nu mai am putere...am lipsit de la servici de 3 luni, si risc sa il pierd de tot...nu are cine sa ma ajute. Daca are cineva o idee de un disgnostic prezumptiv sau unde incotro m-asi putea indrepta ar fii minunat...as vra daca citeste Cristi Roman acest mesaj sa-mi spuna cum s-a solutionat in cazul lui.
Adresa mea de e-mail este -*

Va multumesc mult,
Daniela

(*modificat de admin)
0
30-01-2013, ora 22:27
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
ce ai mai rezolvat?cum te mai simti ?Poti avea acest sindrom Sjogrens cu analize perfecte si punctia de sublinguala neg...mai ales cind debuteaza boala, citeodata trec ani pina se pozitiveaza.
0
21-05-2013, ora 15:21
gabri_ioana
Nu este medic/terapeut
gabri_ioana
Buna ziua, am si eu un baiat de 16 ani care are aceleasi simptome ca si dvs. as dori sa stiu daca ati reusit sa depistati despre ce boala este vorba.cred ca m-ar ajuta mult.
va multumesc si numai bine!
0
16-11-2013, ora 00:02
dia_2008
Nu este medic/terapeut
dia_2008
Fiica mea a fost diagnosticata cu hepatita autoimuna (anticorpii ANA pozitivi ) angiocolita si litiaza intrahepatica (lob drept ) in urma cu un an si jumatate. A primit tratament medrol, imuran, tavanic, ursofalk. La acestea s-a adaugat o dieta alimentara cu continut foarte scazut de grasimi saturate si hidrogenate. Primul an a fost destul de dramatic pentru toata familia. Acum este destul de bine dar este pe tratament permanent. Ultima evaluare a testelor imunologica a fost buna. La fiica mea boala a debutat cu vasculita cutanata (eritem nodos ), iar dupa 6 luni s-a declansat hepatita autoimuna. Sincer nu sunt foarte linistita intrucat am inteles ca o data declansat un proces autoimun, chiar daca se amelioreaza in orice moment poate fi afectat al organ. Evaluarile medicale au fost facute la Bucuresti si la Cluj. In prezent mergem la Cluj la Clinica Medicala 3
0
10-04-2014, ora 15:28
Edina
Nu este medic/terapeut
Edina
buna ziua, in timpul sarcinii am fost diagnosticata cu colestaza de sarcina. fosfataza alcalinia putin marita si acizi biliari mariti. Mancarime in talpi si palme, o durere in partea dreapta sus. Acum baietelul meu are un an si 3 luni, mancarimile persista si si durerea. Toate analizile sunt bune. Acum 8 luni am facut si ama si ana si toate au fost bune. Azi am fost la medic si a spus sa repet ama si ana ca poate am dezvoltat hepatita autoimuna. Se poate oare cu tgo si tgp normal?
0
07-11-2014, ora 15:22
vml06
Nu este medic/terapeut
vml06
Buna ziua, o recomand cu caldura pe doamna doctor Tiganisteanu Constanta, consulta la policlinica Eurosanity, eu aveam niste dureri groaznice de burta la menstruatie am mers la nenumarati medici insa nimeni nu s a gandit ca durerile pe care le aveam puteai veni de la intestine...
-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.