Boala Schermann

11-01-2011
AndreeaGheorghe
Nu este medic/terapeut
AndreeaGheorghe
Buna ziua. Am 29 de ani si acum 2 ani aproximativ, medicul ortoped m-a diagnosticat cu sindrom Schermann. Informatiile pe care le-am primit au fost vagi. Am facut tratament cu arcoxia si pentru o perioada de timp durerile au scazut. In ultimile saptamani au revenit si am fost din nou la ortoped care mi-a spus ca imi poate recomanda gimnastica insa numai dupa vin cu RMN-ul la genunchiul drept ( trebuie sa mentionez ca am si o leziune la genunchiul drept, despre care voi stii mai multe detalii dupa RMN-ul programat sapt asta ). Problema este ca durerile au crescut si sunt prezente tot timpul: cat stau pe scaun la birou, pe canapea, in picioare, in somn. Singura pozitie pe care o suport si in care durerea este scazuta este la orizontala, pe parte dreapta. Consider ca in situatia asta, pe care am descris-o medicului, trebuia sa imi recomande medicatie si investigatii mai aprofundate. Imi puteti da un sfat? As vrea in egala masura sa inteleg cauza bolii, remediile, etc.

Nici pe internet nu am reusit sa gasesc mai multe detalii despre aceasta afectiune.

Multumesc,
Andreea
2 comentarii
0
11-01-2011, ora 13:48
AndreeaGheorghe
Nu este medic/terapeut
AndreeaGheorghe
http://en.wikipedia.org/wiki/Scheuermann%27s_disease - cred ca despre asta este vorba!
0
13-02-2011, ora 17:25
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
buna ziua!cum va simtit?vati mai revenit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: maladia scheuermann