Boala Meniere, spondiloza cervicala

05-12-2012
Vladi Mir
Nu este medic/terapeut
Vladi Mir
Buna ziua,
Dupa un an si jumatate de chinuri groaznice am fost in sfarsit diagnosticata cu boala meniere. Mentionez ca am fost la Institutul 'Hociota', la dnul dr. Pascu. De asemenea, am si o spondiloza cervicala care, cum este si normal, imi da dureri si ameteli si in picioare si in pat.
Viata mea, in momentul de fata este un haos. Stari ffff proaste, concediu medical, neputiinta.
Ca si tratament, iau Betaserc 24 mg/ 2 zi, sermion 30 mg/ 2 zi, vincamina 10 mg/ 4 zi si Xanax 0, 25 mg/2 zi.
Urmeaza sa fac si fizioterapie.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce tratament as putea sa mai iau ca sa pot duce o viata cat de cat normala ?
2. Un medic mi-a recomandat Torecan pe care am posibilitatea sa mi_l procur din Elvetia? Este bun? Si daca da, in ce doza?
3. Lipo flavonoid-ul imi poate ameliora acufenele?
4. Am auzit si de Alervert?
Vreau sa se mail domoleasca vertijul si sa ma pot ocupa de copii, casa, sot si servici.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
05-12-2012, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ca sa duceti un mod de viata normal.. trebuie sa intelegeti.. ca Boala Meniere.. nu este o boala separata a urechii interne. cauzele acestei boli se afla la distanta si trebuie cautata cauza ( problemele renale, care duc la schimbarea PH lichidelor din organism.. care la randul lor duc la hidropsul labirintic )
vascozitatea sangelui.. conteaza, starea ficatului si a lipidelor conteaza.. s..m. a. lucruri ce tin de metabolism
2..despre intrebarile 2.3.4. sunt doar niste preparate care rezolva anumite probleme,.. dar nu exclud si cauza// NU am cum sa stiu daca o sa, si faca efectul la Dvs.
3 e nevoie si de un consult la un medic nutritionist care sa schimbe regimul alimentar si sa Va deschida o alta perspectiva asupra vindecarii
0
05-12-2012, ora 15:42
Vladi Mir
Nu este medic/terapeut
Vladi Mir
Va multumesc din suflet!
Voi tine cont de sfaturile dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: