Boala Hodgkin dupa autotransplant

19-05-2008
angela urzica
Nu este medic/terapeut
angela urzica
Sotul meu a fost diagnosticat cu boala Hodkin in anul 2005, luna mai. A facut chimioterapie schema ABVD pana in luna august inclusiv apoi pauza 1 luna, apoi radioterapie pana la finalul lunii noiembrie apoi pauza1 luna apoi din nou chimioterapie. A avut analize relativ bune timp de 9 luni dupa care a inceput sa creasca VSH-ul si fibrinogenul si am facut din nou investigatii cu CT inclusiv, unde s-au evidentiat ganglioni intra si extrasplenici. S-a hotarat scoaterea splinei dupa care a facut din nou chimioterapie schema ETHAP. Ca masura terapeutica s-a hotarat efectuarea unui autotransplant de celule stem. A facut si autotransplantul. Acum la 7 luni de la transplant are din nou VSH 150, fibrinogen 800, Proteina C reactiva 31, Factor reumatoid pozitiv si diagnosticul pe care l-a primit a fost de Poliartrita reumatoida ca urmare a citostaticelor care se pare ca i-au atacat articulatiile. Mie mi-e teama ca boala sa nu revina desi CT-ul a iesit bine in toate aceste luni. Daca exista cineva care a trecut prin asta sau o persoana specializata care poate sa-mi dea niste sfaturi referitor la alte investigatii sau tratamente, il rog sa nu stea pe ganduri. Vreau cu orice pret sa-l salvez. E un om bun.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.