Blafaro-conjunctivita alergica!

03-01-2008
alinutza2007
Nu este medic/terapeut
alinutza2007
Am probleme de mica cu ochii, mi se inrosesc, mediciul mi-au pus diagnosticul de blefaro-conjunctivita alergica si mi-a tot dat tobradex unguent si picaturi si de fiecare data cand m-am dus mi-a zis sa folosesc de fiecare data cand e nevoie. Pe langa asta mi-a mai dat si claritine, bine ca eu oricum folosesc claritine pe perioada verii ca am si rinita alergica, se declanseaza la polen, praf, par de pisica, cam orice. Problema e ca nici tobradexul nu- imi esta asa eficient, imi amelioreaza si atat. Se poate trata problema mea? Acuma chiar n-am mai avut nevoie sa iau nimic de 3 luni desi imi mai sunt ochii foarte putin rosii, de fapt cam tot timpul imi sunt ei mai rosii si se inrosesc de la orice, si de la un firicel de praf. E foarte neplacut mai ales cand imi sunt foarte rosii si ma ustura, sa nu mai pun privirile unora si chiar rautatea lor. Mie mi s-a spus ca nu exista inca un remediu pentru problema mea, ca sunt doar produse care amelioreaza pentru un timp dar ca de tot nu-mi trece si ca revine periodic. Nu stiu ce sa ma mai fac.
1 comentarii
0
03-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! As vrea sa-ti dau cateva sfaturi referitor la blefaroconjunctivita cronica de care suferi. In primul rand, pentru igiena pleoapelor foloseste dimineata si seara sampon" No tears", pentru bebelusi; foloseste produse cosmetice hipoalergenice, pe care ar fi bine sa scrie si testat oftalmologic;de asemenea, zilnic, un lubrifiant ocular cu acid hialuronic: Eyestil gel oftalmic (unidoze, nu au conservant) sau Blugel 1 aplicatie in sacul conjunctival dimineata sau seara( in cazul in care stai mult in fata calculatorului) Eu nu recomand pacientilor mei preparate pe baza de corticoizi a la longue, prefer un colir cu antihistaminic(Zaditen, Opatanol sau Nostamine 1 picatura la nevoie, eventual 2-3 saptamani in anotimpul in care manifestarile alergice sunt frecvente).Si nu uita, este importanta o corectie optica adecvata, dupa cicloplegie, daca ai sub 40 de ani;Ochelarii e bine sa aiba strat antireflex sau daca folosesti zilnic calculatorul, e bine sa folosesti ochelari speciali.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.