Biopsia nuvului

09-03-2011
bogbog
Nu este medic/terapeut
bogbog
Cu trei zile in urma am operat pe spate doua alunite mari, de peste un cm fiecare. Acestea erau situate aproape una de alta(1 cm). Operatia s-a efectuat cu bisturiul.
Problema e ca pentru biopsie doctorul chirurg a spus ca e de ajuns sa duc doar o alunita, pentru a nu plati prea mult, pe care a pastrat-o si a pus-o in formol. E normal asa ceva sau trebuia facuta biopsia la fiecare?
Cand am dus proba cu alunita la biopsie doctora respectiva mi-a spus ca trebuia sa vin cu ambele probe.
Doctorul chirurg isi poate da seama de consistenta alunitei si cu ochiul liber adica sa gandeasca:, , cu siguranta nu are cum sa fie cancerigena", astfel incat sa nu necesite biopsie?
In cazul unui caz pesimist in cat timp ar putea aparea primele simptome clare ale cancerului, asta ca sa stiu dupa cat timp pot rasufla cu adevarat usurat 100%.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul