BioBran 1000 si ceai Essiac... cancer pancreas

04-05-2014
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua Mr.Nick, datorita faptului ca sunteti un sustinator al terapiei naturiste as dori sa va intreb modul de administrare al BioBranului 1000 si al ceaiului Essiac in cazul tatalui meu in vasrta de 62 de ani care a fost diagnosticat cu cancer de pancreas cu metastaze in ficat si stomac, iar vineri pe data de 09.mai suntem programati pt prima cura de citostatice gemzar.
tatal meu nu are dureri dar se simte foarte, foarte slabit, sta mai mult in pat, nu are chef de nimic... da mancat manaca binisor, nu ca ar avea pofta doar ptr ca stie ca trebuie sa manance...
orice sfat este binevenit! Am auzit si de ceaiul sau capsulele Pau D'Arco ce parere aveti si cum se administreaza?
Va multumesc anticipat!
Doamne Ajuta!
19 comentarii
0
04-05-2014, ora 18:27
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua. Pana o sa primiti un raspuns de la Mr.Nick imi permit sa va fac cateva recomandari. Va recomand sa administrati Bio Branul astfel: Primele 10 de zile de tratament in doza de 40 mg /kg corp/zi in doua reprize dupa masa de dimineata si masa de pranz dizolvat in putin ceai sau apa. Urmatoarele 20 de zile de tratament in doza de 50 mg /kg corp/zi in trei reprize dupa masa de dimineata, masa de pranz si masa de seara dizolvat in putin ceai sau apa. In ceea ce priveste ceaiul acesta trebuie administrat cu 2 ore inainte de masa (daca respectam reteta persoanei care l-a realizat). Ceaiul nu se administreaza pe durata tratamentului chimioterapic datorita faptului ca, prin compozitia sa poate avea un efect inhibitor la nivelul Citocromului P450. Ceaiul se administreaza inainte si dupa chimioterapie. Avand in vedere faptul ca discutam de cancer pancreatic, care este o forma destul de agresiva de cancer putem include in tratamentul alternativ extract din Chelidonium majus, Curcumina, ceaiul de obligeana pentru a diminua unele reactii adverse ale chimioterapiei si vitamina C. Ar fi important de stiut daca in familie ati avut sau mai aveti si alte cazuri de cancer, in special mamar sau de prostata. O zi binecuvantata.
0
05-05-2014, ora 10:07
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua dle dr Domitian Ioan Pasca si va multumesc din suflet ptr raspunul dvs! Este mare lucru ca cineva ne citesteintrbarile si ne raspunde!!! Am sa comand BioBranul 1000 si am sa incep administrarea acestuia. tatal meu are o inaltime de 1, 66 cm si o greutate de 64 de kg.Cum sa administram ceaiul de obligeana de cate ori de zi?si cum sa administram de asemena Curcumina(despre care am vazut ca este capsule) si roscopasca (ii pot da ceai? il pot adminstra impreuna cu cel de obligeana?)obligeana impreuna cu roscopasca o pot folosi si in timpul chimioterapiei?Si nu in ultimul rand Vit C?Aceasta sa o dau capsule sau in perfuzie?
Parintii tatalui meu nu au avut nici o forma d ecancer, bunuicul murind de 85 de ani de infact-el sufera de arterita iar mama tatalui meu a murit la 81 de ani tot infarct ea fiind hipertensiva. unchii, matusii din partea lui nu stim sa fii suferit de vre-o afectiune canceroasa.
Astazi i-am dat suc de sfecla cu morcov si mar.Tata ia momentan nexium-deoarece a avut si un helicobacter si dupa tratament a ramas in cntinuare cu el cu toata ca nu il doare stomacul, si de asemena mai ia cardura XL ptr probl cu prostata.
Dle Dr din experienta dvs cu bolnavii suferind de aceasta boala exita sansa sa ii putem prelungi viata fara dureri?Exista sansa la o remisie?

Vamultumesc foarte mult inca o data!
Multa sanatate!
0
05-05-2014, ora 10:42
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua. Daca nu ati achizitionat BioBranul, parerea mea este sa nu il includeti in tratament.
0
05-05-2014, ora 11:25
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Nu am achizitionat biobranul.Indraznesc sa va intreb de ce?
In schimb am luat ceaiul de obligeana.I-l pot administra de maine?am inteles ca trebuie administrat macerat la rece inainte de masa chiar de 2 ori pe zi.este bine asa?


Va multumesc ptr raspuns!
0
05-05-2014, ora 11:33
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Fiind in domeniu am intalnit foarte multi pacientii care foloseau acest produs. Din pacate nu am observat o schimbare in ceea ce priveste starea acestora de sanatate. Din aceste motive raportul beneficiu/pret din punctul meu de vedere este in defavoarea lui.De ce pacientul sa foloseasca un produs care costa 500 de lei cand poate folosi un produs care costa cu mult mai putin insa cu o eficienta cu mult mai mare? Acesta este principiul meu. In ceea ce priveste curcumina sa aveti in vedere ca aceasta sa contina piperina, sunt mai multe produse pe baza de curcumina care nu contin aceasta substanta motiv pentru care acestea sunt greu asimilabile. De asemenea curcumina sa fie extract si nu pulbere de planta. Orientati-va spre cele care au cel putin 95 % curcuminoizi. Obligeana se prepara la rece de pe o zi pe alta. Se poate administra si in timpul chimioterapiei de 2-3 ori pe zi in functie de pacient.
0
05-05-2014, ora 11:57
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Dl.Dr nu vreau sa abuzez de amabilitatea dvs si va multumesc foarte mult ptr rasp dumneavoastra.Din cate am vazut curcumina tabele gasesc doar simple si nu cu continut de piperina.As putea sa ii dau si aceste tabele impreuna cu obligena tot pe perioada chimioterapiei? Ar trebui sa tina si un anumit regim alimentar?Si in ceea ce priveste vit C cum ar tb administrata?
Multumesc si va doresc o zi si o saptamana linistita si in pace!
0
05-05-2014, ora 12:32
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Nu este nici un abuz. Suntem aici pentru a oferii sfaturi.
Curcumina fara piperina este 0. Asta daca nu este sub forma de lipozomi care nu cred ca se gaseste pe la noi. Tot ceea ce v-am recomandat poate fi folosit pe durata tratamentului chimioterapic. Vitamina C in doze de 1000 mg de 3 ori pe zi. regim alimentar normal, bogat in sucuri naturale, legume si fructe.
0
05-05-2014, ora 13:07
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Multumesc! Am sa va tin la curent cu evolutia lui si dupa ce incepe tratamentul cu citostaice!Momentan ramanem la obligeana si am sa icerc sa procur de afara curcumina cu piperina.

Numai bine dl.docor!
0
12-05-2014, ora 21:08
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara dl.doctor Domitian, astazi am inceput prima serie de citostatice Gemzar doza ce i-a fost administrata tatalui meu fiind de 1200 mg.Sapt trecuta cand ne-am dus sa facem prima tura de cito nu s-a putut deoarece avea hemoglobina de 7.2 si a tb sa i se faca transfuzie de sange.Tratamentul pe care il avem de urmat acum este unul mai elaborat si i s-a dat 1 cps Omeran dimineata, 2 cps essentiale+1 cps ursoflak-toate dimineata, Activit Imuno Forte de 3 ori pe zi, 1 cps Resveratrol, 3 cps de Melatonina seara+2 cps Lagosa+1 cps Ursoflak si de asemena Prostafit -ptr prostata de 3 ori pe zzi.Deasemena tb sa facem 1 injectie de Clexane pe zi a la longue si maine si poimanine 2 cps de Osetron ptr greata si am inceput si un tratament cu antibiotic-Ciprinol ptr o Angiocolita-asa a zis dr..Sunt f multe pastiel, sau cel putin asa mi se pare, ce parere aveti dvs despre acest tratament?
La ce reactii adverse m-as putea astepta de la Gemzar?
Vamultumesc si multa sanatate!
0
12-05-2014, ora 21:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din toate cele listate, cred ca Clexane-ul, chimioterapia si antiemeticele sunt medicamentele importante, restul sunt mai mult ca speranta decat altceva.
0
12-05-2014, ora 21:36
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Referitor la tratamentul de mai sus as recomanda mentinerea in schema de tratament a urmatoarelor: Omeran, Essentiale, Lagosa, Clexane, Osetron, Ciprinol si Gemzar. Suplimentar avand in vedere faptul ca este utilizat un antibiotic va recomand administrarea de probiotice.
In ceea ce priveste un tratament alternativ in acest caz va recomand:
Extract de obligeana, Extract de rostopasca, Extract din Rauwolfia vomitoria, Extract de Geissospermum vellosii, si Extract de Curcuma longa.
Introducerea in alimentatie a sucurilor de fructe si de legume. Zilnic suc de sfecla rosie. De asemenea utilizarea de Vitamina C in doze de 1 000-3 000 mg/zi, crescand progresiv doza de la 1 g pe zi la 3 g/zi administrat de 3 ori pe zi. Reactiile adverse depind de fiecare pacient in parte.
0
13-05-2014, ora 07:51
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna dimineata dl dr RaulDuke!Chair vroiam sa stiu si opinia dvs deoarece v-am prezentat cazul intr-un alt post si stiati in mare despre ce este vorba..Pe langa Gemzar mi s-a prezentat si optinuea folosirii Folfirinoxului dar dl.dr a ramas tot la gemzar.Acum am trimis proba dupa blocurile de parafina de la endoscopia digestiva ptr a i se face o anumita testare si din cate am inteles eu poate mai putem adauga si Tarceva pe langa Gemzar.
Antimeticele sunt pastilele ptr protejarea ficatului?Scuzati-mi ignoranta dar nu stiu...
Va multumesc!
Toate cele bune!
0
13-05-2014, ora 08:01
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna dimineata dl dr Domitian si va multumesc ptr promptitudinea de care ati dat dovada!Ceaiul de obligeana facut la rece i-l administram in continuare tot la sugestia dvs!Ce tip de probiotice ar trebui cumparat?Iar in legatura cu Osteron dr mi-a spus sa i-l administrez doar azi si maine 2 cps pe zi a la jeune...si doar atat!Credeati ca ar fi util sa il administrez mai mult?
Dvs ne sugerati sa scoatem din schema Ursoflak?Suc de sfecla ii facem zilnic.. si la fel as vrea sa introduc si vit c in "medicatia lui".Din "auzite" stiu ca atunci cand se incepe chimioterapia si daca nu sunt dureri pana atunci este posibil ca de atunci sa apara.Tata nu a avut dureri si nu a facut nici icter, este posibil sa faca?Stiu ca fiecare paciente este diferit dar as vrea macar sa fiu pregatita si sa stiu cum anume sa il ajut daca vor veni reactii adverse... Daca sa presupunem ii vine sa vomite sa ii dau Osetron?Sa anunt dr la prima voma?sau daca este o data, de 2 ori nu este asa grav?Marturisesc ca am ceva emotii, deoarece am auzit ca recatiile adverse "vin" cam dupa 48 de ore de la administrarea citostaticelor...

Va doresc o zi luminata si va multumesc inca o data!
Numai bine!
0
13-05-2014, ora 10:37
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Antiemeticele sunt pastilele impotriva greturilor.
0
13-05-2014, ora 12:44
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Multumesc! ar trebui sa ia mai mult de 2 zile Osetron?Inca nu inteleg ptr ce ni s-a prescris Clexane, dr zicea sa nu fie vre-un risc sa faca cheag de sange?Combinatia de Clexane si chimio este buna?El are si metastaze in stomac /posibil si un ulcer pe langa.. exista riscul sa faca vre-o complicatie din cauza Clexanului?
Multumesc!
0
13-05-2014, ora 21:06
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
In aceasta seara dupa ce tata a luat cele 2 pastile de melatonina a vomitat.A vomitat doar pastilele(erau intregi) iar acum i-am mai dat una in loc de 2..Ar trebui sa ma ingrijorez?Acum el zice ca se simte bine..
Multumesc!
0
13-05-2014, ora 22:38
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara. Emezele (starile de voma) sunt caracteristice pacientilor carora li se administreaza chimioterapie. Pastilele de melatonina l-au ajutat in vre-un fel? In ceea ce priveste anticoagulantul (clexane) acesta trebuie administrat daca a fost recomandat de catre medic. In unele cazuri este important sa prevenim o problema mai mare decat o posibila hemoragie gastrica.
0
14-05-2014, ora 12:50
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua, pastila de melatonina zice tata ca l-a ajutat sa doarma mai binisor, dr ne-a zis sa luam in prima seara o pastila, a doua seara 2 si a treia 3 pastile si sa continuam asa cu cele 3 pastile a la longue..dar el le-a vomitat pe cele 2 aseara (erau intregi) si a mai luat doar una la vre-o ora dupa voma, dupa ce a vomitat a zis ca se simte mai eliberat.Oare ar fi util sa continuma si maine cu Osetron?Dr ne-a zis la luam doar 2 zile si atat..
Injectiile cu Clexane tot de dr au fost prescrie si tot asa in continuu..
Multumesc!
0
18-05-2014, ora 09:14
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Dl dr RaulDuke va cer sfatul in legatura cu o problema suparatoare a tatlui meu.Dupa cum spuneam mai sus luni a inceput chimioterapia cu Gemzar si am scris si medicatia pe timpul chimioterapiei dar astazi este a 4 -z zi cand nu a avut scaun.Este foarte constipat.Stiu ca este un simptom al bolii de care sufera dar ce puteam face ptr el ca sa il ajutam?a incercat sa isi introduca supozitoare cu glicerina dar nu ii intra deoarce bolul de matrie fecala este intarit si este chiar la iesirea din anus.Ca si alimentatie bea zilnic suc de sfecla rosie cu morcov, telina si mar, mananca mai mult legume, a baut lapte dulce si suc de portocale aseara si tot nimic..Ii putem achizitiona din farmacie microclisme?Cu ce sa il ajutam?
Va multumesc mult!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: