Bilirubina marita

21-02-2008
B31AYZ
Nu este medic/terapeut
B31AYZ
Buna ziua,

Am un baiat de 8 ani si i s-au facut de curand analizele care s-au primit gratuit prin posta.Toate s-au incadrat mai putin bilirubina marita.Puteti sa-mi spuneti care e cauza s-au ce se mai poate face pentru a determina cauza ? Mai jos sunt valorile date :

Creatinina - 0.6
Acid uric seric - 2.6
Uree serica - 15
TGP - 18
TGO - 27
Bilirubina totala - 1.6
Bilirubina directa - 0.5
fosfataza alcalina - 124
Glicemie - 84
Colesterol - 179
Trigliceride - 69
Calciu total -9.6
Calciu ionic - 4.2
Sideremie - 130
Proteine totale - 7.3
Reactia ASLO - 100
Proteina C reactiva - negativa

Hematii - 4.99
Hemoglobina - 13.82
Hematocrit - 41.02
M.C.V.(V.E.M.) - 82.15
M.C.H.C. -33.68
Trombocite - 372
MPV - 7.68
Leucocite - 8.12
PMN (NE) - 57.3
Limfocite - 32.1
Monocite - 7.2
Polimorfonucleare eozinofile (EO) - 2.7
Polimorfonucleare bazofile (BA) - 0.7
VSH la 1 ora - 6

Examen de urina ok.Nu am datele la mine dar le pot posta.

Astept raspuns.

Multumesc.
10 comentarii
0
23-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cresterea bilirubinei poate aparea ca urmare a unei hemolize (distrugerea globulelor rosii) - ceea ce nu e cazul, baietelul nu prezinta anemie, sau in cazul unei afectiuni cu blocarea calor biliare care conduce la icter (calcul biliar, paraziti care blocheaza eliminarea bilei in duoden) - putin probabil, intrucat ar fi mult crescuta. O hepatita, de asemenea, conduce la cresterea transmaniazelor - enzime hepatice care sunt normale la baiat.
Ar fi util de efectuat un examen coproparazitologic, teste de excludere pentru hepatita B si C si o ecografie abdominala. E posibil ca toate sa fie in regula.
Mai exista o afectiune numita sindrom Gilbert, care nu e grava, nu necesita tratament, in care, datorita unei tulburari genetice in conjugarea hepatica a bilirubinei pacientul se ingalbeneste usor in conditii de stress, viroze, asociind o usoara crestere a bilirubinei care apoi revine la normal, la fel si culoarea tegumentelor.
0
09-03-2010, ora 21:31
liviko
Nu este medic/terapeut
liviko
buna doamna medic Ana-Maria spunetimi va rog ca deamu nu inteleg pe nici un medic de aici din republica moldova..mai p escurt am dat analiza singelui si arata ca bilirubina era marita se credea c aam hepatita b, dar spre fericire am mai dat un fel de analiza lla ADN, si a aratat ca nu am nici un fel de hepatita, dar nu inteleg de ce bilirubina acum citeva zile era micsorata adic anorma 17 m/moli si cind peste vreo 4 zile dau iarasi analize iarasi e ridicata 32m/moli, cu toate ca tin strict dieta?lamuritima ce trebu sa fag va rog, multumesc anticipat
0
13-03-2010, ora 06:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
faceti o ecografie abdominala pentru a vedea ce se intampla cu vezica biliara.
0
20-03-2010, ora 14:02
mariamerabela
Nu este medic/terapeut
mariamerabela
buna ziua, fetita mea are 2.5 lunii, ea are bilirubina marita adica bil.totala 28.73, bil. directa 9.42, bil.indirecta19.31, spunete-mi va rog cit e de grav, mersi mult
0
06-04-2010, ora 23:12
liviko
Nu este medic/terapeut
liviko
doamna medic Ana Maria daca mai tineti minte tot aici vam intrebat ca imi era bilirubina ma temeam sa nu am hepatit adar cu ajutorul lu dumnezeu am dat analize si sa demonstrat ca nu am...dar miau gasit ca am asa boala SINDROMUL GILBERT...ei bine am aflat totul despre boala asta...dar acum am asa problema vreau sa imi fac o interventi echirurgicala la nas si medicul anestiziolog(anestezie)nu stiu daca o sa vrea sa imi faca daca mii bilirubina marita...cum credeti imi va face operatia cu asa bilirubina marit a 35 m/umol????ca doar asai sindromu acesta cind ii mare cind ii mica nu cred sa dea careva complicatii la operatie ??
0
11-04-2010, ora 18:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Aici medicul anestezist este in masura sa va dea un raspuns mai exact - insa o crestere tranzitorie a bilirubinei nu pune in general probleme.
0
11-04-2010, ora 18:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru maria - nu ati precizat unitatea de masura - la beblusi e bine de facut o hemoleucograma si un examen la frotiului de sange periferic.
0
10-05-2011, ora 20:08
llaurflori
Nu este medic/terapeut
llaurflori
buna ziua...am si eu o intrebare pt doamna doctor slanina ana maria.am doua fetite de 13 si 9 ani.am facut analizele pt amandoua si la cea mare mi-a iesit calciu total 8.86..si calciu ionic 3.99 iar la cea mica calciu total 8.92, , , , trigliceride 35..acid uric seric 1.63, , , , , , bilirubina directa 0.46, , , , , , proteine totale 6.41.va rog mult daca se poate sa imi dati un raspuns.multumesc mult
1
06-08-2013, ora 15:58
dianansc
Nu este medic/terapeut
dianansc
Buna ziua,
tocmai mi-am facut analizele si o ecografie abdominala generala si am rezultate proaste astfel:
colesterol seric 223
Acid uric seric 2, 4
densitate urina 1025
corpi cetonici 15
bilirubina 1
Mentionez ca la ecografie mi s-a spus ca pe rinichiul stang am o formatiune de 9 mm de natura benignă iar motivul pentru care mi-am facut analizele ar fi acela ca am ameteli foarte mari in timpul zilei daca nu mananc, dureri in zonele laterale spate-rinichi, ficat, etc
Ma puteti ajuta va rog cu un sfat sau cu o interpretare.
Cu multumiri!
0
03-04-2017, ora 10:32
sgmaria
Nu este medic/terapeut
sgmaria
Buna ziua,

Sotul meu de 54 de ani a facut cateva analize indicate de medicul de familie la care are cateva semne de intrebare:

GGT - 72 (M: 15-73u/l)
BILIRUBINA TOTALA - 2, 4 (0, 2-1, 3 mg/dl)
BILIRUBINA NECONJUGATA - 1, 8 (0, 0-1, 1 mg/dl)
BILIRUBINA CONJUGATA - 0.0 (0, 0-0, 3 mg/dl)

Mentionez ca TGP si TGO, colesterolul, trigliceridele, calciul, acidul uric, sunt in limite normale. E posibil sa aiba aceste rezultate, in conditiile in care consuma alcool zilnic (din adolescenta), uneori 2-3 l (bere si/sau vin). Incerc de ani buni sa-i explic ca nu e bine ce face, dar nu ai cu cine discuta (are si hipertensiune de gradul III, pentru care ia pastile zilnic).

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre analizele de mai sus si ce investigatii ar trebui sa mai faca! E posibil ca bilirubina conjugata sa fie zero, stiind ca bilirubina totala e suma celor 2!

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Bilirubina crescută
  •