Bilirubina crescuta in timpul Chimioterapiei

23-01-2014
fanny78
Nu este medic/terapeut
fanny78
Buna seara,

Dupa 4 sedinte de chimio pentru tratarea unui carcinom ductal invaziv birads 4, in ziua sedintei a 5-a, cu ocazia analizelor a rezultat bilirubina crescuta: Bilirubina totala peste 2. Incepand cu a doua zi dupa sedinta chimio, au inceput sa-mi administreze glucoza, clorura de sodiu - 2, 5 l + o fiola de algifen - 3 zile consecutiv. In acelasi timp se faceau analize si nivelul bilirubinei nu prea da semne de scadere - astazi 1, 98.
Am facut si o ecografie abdominala astazi, iar rezultatul a fost fara procese focalizate vizibile ecografic.
Care ar putea fi cauza acestei cresteri a nivelului de bilirubina? Cum se poate depista?

Va multumesc!
2 comentarii
0
30-01-2014, ora 11:34
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In situatia aceasta trebuie sa va adresati unui medic oncolog. In ceea ce priveste simptomele precizate de dumneavoastra, acestea sunt reactii normale dupa chimioterapie.

O zi frumoasa!
0
30-01-2014, ora 14:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FANNY eu fac chimio dar cu pastile si le iau 28 de zile cu 14 pauza, si doctora mia zis ca este normal ca pe timpul tratamentului sa apara si dereglari ale analizelor si ale metabolismului, deoarece aceste tratamente distrug celule bolnave dar si sanatoase si din aceasta cauza pot aparea dereglari ale functionarii corecte, ca la masina daca bagi benzina proasta nici motorul nu trage cum trebuie si se strica.
Eu te sfatuiesc sa intrebi medicul curant daca este vreo problema cu aceste cresteri si ce este de facut, pt ca pe timpul tratamentului daca iei dupa ureche anumite medicamente sar putea sa reactioneze urat cu tratamentul urmat si sa faci mai mult rau decat bine.
FANNY dami o adresa pe privat de mail si iti voi trimite un ghid al pacientului pe timpul tratamentului chimio radio si altele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.