Bicuspidie aortica cu stenoza aortica usoara

07-10-2009
mariana stancioiu
Nu este medic/terapeut
mariana stancioiu
Buna ziua,
Sunt mamica unui baietel de 2 ani si suntem diagnosticati cu "bicuspidie aortica cu stenoza aortica usoara, toleranta clinica buna". sunt un pic cam speriata de aceasta. nu stiu exact ce inseamna, ce implica asta. As dori sa-mi spuneti ce reprezinta acest diagnostic. am descoperi acesta boala de la inceputul anului, De la varsta de 4 luni mergem la ecograf periodic, la inceput pt ca aveam un suflu sistolic care nu se inchidea. insa la inceputul anului am primit acest diagnostic, nu am primit foarte multe informatii, doar ca suntem Ok si sa revenim peste 3-4 luni la control, primim aceeasi informatie de fiecare data. am citit ceva pe net dar as dori mai multe explicatii, daca se poate. as mai dori sa stiu ce implicatiii sunt, ce ni se poate intampla. Am inteles de la doctori ca exista posibilitate de a fi nevoie de o interventie chirurgicala la adolecenta sau maturitate.
Va multumesc din suflet!
6 comentarii
0
07-10-2009, ora 13:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti la un medic homeopat cu experienta. Tratate homeopatic din timp astfel de afectiuni pot fi vindecate cu ajutorul homeopatiei. Medicina nu cunoaste aici decat chirurgia.
0
08-10-2009, ora 19:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o anomalie embriologica cardio-vasclara a cordului stang si face parte din categoria bolilor cardiace congenitale necianogene fara sunt. Daca are o toleranta clinica buna este bine, dar daca nu va evolua favorabil se poate interveni chirurgical la o varsta a copilului intre 3-6 ani; exista tehnici operatorii eficiente, cu rezultate foarte bune postoperator.
0
20-10-2009, ora 15:37
doranistor
Nu este medic/terapeut
doranistor
buna ziua
Am si eu un baiat de 7 ani care a fost diagnosticat cu "bicuspidie Ao gr. II, stenoza Ao larga". Are diagnosticul de la varsta de 2 ani. De atunci mergem la ecocardiografie la fiecare 6 luni. Mi s-a spus ca va avea nevoie de operatie pentru schimbarea valvei dar cat mai tarziu posibil. Ultima data am fost azi la control.Va scriu rezultatul de la eco, daca poate cineva sa-mi spuna la ce valori va trebui operat? GmaxAo=22mmHg, Gmediu=11mmHg, Vmax=2, 3ms, Vmediu=1, 4ms, PHT=37, 9ms, SIV=9mm, PP=7mm, VSTD=42mm, VSTS=27mm, FS=37%, FE=67%, Patern diastolic mitral normal.
Poate cineva sa-mi spuna ce reprezinta aceste valori?
Multumesc.
0
02-03-2012, ora 11:47
dr.oren iancovici
Nu este medic/terapeut
dr.oren iancovici
buna ziua.O valva aortica bicuspida (adica are 2 foite valvulare in loc de trei) in timp se poate ingusta.Valorile respective descriu hemodinamica prin valva respectiva:cele mai importante sunt gradientul maxim care are 22 si mediu 11mmHg.In fiecare an trebuie urmarit daca valva se ingusteaza pe masura ce trece timpul.Se poate sa nu se mai agraveze, dar trebuie oricum urmarit anual.Valorile descrise indica o stenoza aortic larga (exista apoi moderata si severa, dar nu e cazul copilului dvs), deocamdata trebuie doar urmarit.Daca aveti posibilitatea imi puteti trimite ultimele analize ale copilului -
0
07-05-2012, ora 23:11
eu...
Nu este medic/terapeut
eu...
buna ziua as vrea sa stiu cat de grava este stenoza aortica bicuspidala! am 26 de ani si sunt diagnosticata cu stenoza aortica bicuspidala, singurele rezultate care le am de la doctor sunt, dimensiunea inimii este normala cu functia sistolica normala, transvalvar gradient 53 cu area valvei 1, 6, consecvent cu stenoza aortica moderata, aici cred eu ca e ceva rau.valva mitrala normala si cea pulmonara tot normala.imi este foarte frica de operatie si inca nu as vrea sa o fac pt ca imi doresc un copil din tot sufletu dar nu stiu ce riscuri sunt daca as ramane insarcinata. Urmtorul control il am in iulie.As vra sa stiu daca este posibil ca stenoza sa ramana cu aceleasi dimensiuni mult timp sau se ingusteaza f repede? as vrea sa stiu daca aceasta operatie se poate amana mai mult timp fara sa patesc ceva rau, din cauza acestor ganduri cred ca am cazut si intr o mica depresie! astept un raspuns de la dumneavoastra, multumesc! doctorul mi a zis ca inca nu este cazul de operatie, va rog astept un raspuns. Imi este foarrte frica sa nu fac vreun infarct sau altceva, doamne fereste.
0
07-03-2023, ora 00:58
Anca2203
Nu este medic/terapeut
Anca2203
Buna ziua! Am fost cu fiul nostru la consult cardiologic de 10ori in 3 ani el fiind operat de coarctatie de aorta la nastere, toate bune fara tratament, ajungem la consultatia de 3 ani unde ni se spune ca are bicuspidie aortica..si cam atat..am.ramas socati, pana atunci fiind totul ok
Nu inteleg cum este posibil? Si care sunt riscurile.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: