Bells Palsy sau Pareza Faciala

28-10-2009
Marian Fuica
Nu este medic/terapeut
Marian Fuica
Buna ziua

Ma numesc Marian (25 ani) si locuiesc in USA, acum o sapt m-am trezit cu o pareza faciala pe partea dreapta, am mers aici la doctor si doctorul mi-a dat o reteta cu Prednisone (steroizi) pt o sapt, 3 tablete in fiecare dimineata (efect secundar, cosmaruri in fiecare seara, plus nedormit). A trecut o sapt, prea multe nu s-au schimbat, dar partea drepta a buzei a inceput sa se miste mult mai bine, ochiul drept imi lacrimeaza foarte mult, si nu se inchide. Aseara a inceut sa ma doare urechea ingrozitor, dureri ascutite si dureri permanente, iar fata ma doare, cand apas pe ea!
Doctorul mi-a facut inspectie la urechi, la nas, sa se asigure ca nu am sinus, m-a trimis la terapie, si deasemeni m-a trimis sa imi fac o radiografie la cap (MRI).

Am mai avut pareza faciala acum 18 ani, cand eram in romania, dar nu mai tin minte cum exact s-a vindecat, doar ca luam multe pastile !

Aveti cumva vreun sfat pt mine? in afara de mestecatul gumei ?

O zi buna si multa sanatate
4 comentarii
0
28-10-2009, ora 22:01
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! O sugestie de schema terapeutica: 60 mg prednison pe zi, timp de 4 zile, apoi se scade doza cu 5mg in fiecare zi, timp de 10 zile; Prednisonul se administreaza in priza unica, dimineata, dupa masa; se recomanda regim hiposodat pe parcursul administrarii steroizilor, iar seara, ranitidina 150mg sau Omeprazol 20 mg; Milgamma 1cpr pe zi, 10 zile; Daca ochiul nu se inchide, iti recomand, administrarea unui gel lubrifiant pe baza de acid hialuronic( Eyestil gel) sau Corneregel de 3 ori pe zi, 10 zile, iar seara, poti aplici un leucoplast ca sa ramana ochiul inchis; il indepartezi dimineata( in cazuri severe, se recomanda blefarorafia temporara); am putea asocia si Ketorol sau Ketonal 3 tb pe zi, pentru a potenta efectul antiinflamator si a ameliora durerile, 10 zile; Daca spui ca ai mai avut un episod de pareza faciala este foarte important examenul RMN ( ne gandim sa excludem printe altele, SM); numai bine
0
28-10-2009, ora 22:14
Marian Fuica
Nu este medic/terapeut
Marian Fuica
Dr. Alina Zorca

Doctorul mi-a prescris prednisone 60 mg timp de 7 zile, si deja am terminat tratamentul !
Pt ochi am picaturi iar seara pun gel, nimic deosebit, doar pt ochi uscati, Eye Relief

Doctorul meu ma trimite sa imi fac un MRI Head W / IAC din cauza ca nu stie cauza durerii faciale, deci pana acum, timp de o sapt, nu m-a durut nimic, in schimb de ieri am o durere cand apas partea dreapta a fetei/muschi si chiar si la tampla partea dreapta. De asemenea am trimitere la terapie fizica, dar asta o sa fie maine, nu stiu exact ce inseamna. I-am explicat ca am mai avut un episod din asta cand eram mic.

Va multumesc mult pentru raspuns!
0
28-10-2009, ora 22:20
Marian Fuica
Nu este medic/terapeut
Marian Fuica
Astazi...dupa ce am fost la medic, si i-am zis cat de tare ma doare ureche, in spatele urechii mi-a recomandat Neurontex 100 mg si Lortab
0
13-12-2009, ora 18:21
Marian Fuica
Nu este medic/terapeut
Marian Fuica
Buna ziua,

Sunt deja 5 saptamani de cand fac tratament ( fizio terapie ) si rezultatele se vad, in schimb procesul este foarte lent. miscarile sunt foarte putine, buza de sus, parte dreapta se misca putin si obrazul. Nu cred ca este datorita fizio terapiei, pt ca dupa terapie, nu mai simt nicidecum mai bine, adica nu se observa o miscare in plus. Acum pot sa imi inchid ochiul mai bine si sa ridic spranceana dreapta mai bine, sa mananc mai bine, desi de multe ori imi musc buza, :)

Iau vitamina B complex, 2 ori pe zi. Acum 4 zile am avut niste dureri ingrozitoare in partea dreapta a urechii, din nou ! sa fie oare pt ca nervul se trezeste???

Se recomanda cumva acupunctura??? ce as putea sa fac sa ma vindec mai repede ? se cunoaste timpul vindecarii????

Va Multumesc frumos si va doresc multa sanatate si Sarbatori Fericite

Marian Fuica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: