Bell Palsy

13-02-2007
mariusovidiu
Nu este medic/terapeut
mariusovidiu
Sotia mea( are 27 de ani ) a fost diagnosticata in urma cu un an de zile cu boala Bell Palsy. Boala se caracterizeaza prin incapacitatea de a controla anumiti muschi ai fetzei, muschi care se contracta in permanenta si face ca partea respectiva a fetzei sa aibe un tremurat permanent. A fost tratata cu prednison/o saptamina si cam dupa o luna ia disparut tremuratul. Din fericire nu a ramas cu sechele. Cel putin nu evidente asa cum ramin majoritatea cazurilor de Bell Palsy. Pe de alta parte, de atunci incoace, la intervale de timp, se tot plinge de dureri in regiunea respectiva a fetei, si a avut nevoie sa foloseasca ochelari. Singurul tratament ce si-l aplica e ca-si maseaza cu mina, regiunea respectiva(in regiunea arcadei drepte). Nu stiu ce sa fac! Nu vrea sa mearga la doctor pt. ca zice ca nu au ce sa-i faca. Cred ca muschii respectivi iau fost supra solicitati si durerile ar putea sa aibe legatura cu asta si cu faptul ca e din nou iarna. Ar exista ceva tratament post boala Bell Palsy ? Multumesc pentru orice sugestie.
Marius.
1 comentarii
0
21-02-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Ar putea sa o ajute Carbamazepina 200mg incercati initial cu 3x1/2, daca nu o ajuta sa-mi scrieti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.