Bebelus Nu ia in greutate

13-06-2015
AlessiaElena
Nu este medic/terapeut
AlessiaElena
Buna ziua!V-as multumi din suflet daca mi-ati raspunde si mie la o intrebare:Am un baietel de 9 luni pe care l-am nascut de 3260g, acum are 8300g, pediatra lui mi-a spus ca a luat prea putin in greutate in ultimele 2luni(doar 300 g)ar trebui sa ma ingrijorez?Nu are pofta de mancare, saliveaza mult(am zis ca-i posibil sa se datoreze dintisorilor, salivarea)si è foarte cald!E posibil sa fie si din aceste cauze neluarea in greutate sau ar putea fi alta cauza?Va multumesc!
3 comentarii
0
13-06-2015, ora 20:12
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Sant foarte putine datele pe care le furnizati; daca in prima luna a crescut in greutate cu 800 gr., acum la 9 luni se afla pe acelasi culoar de crestere in greutate, deci dezvoltarea ponderala este corecta.Dar totdeauna greutatea se coreleaza cu talia si varsta.Eu va sugerez sa va adresati unui medic pediatru pentru o evaluare corecta.Succes!
0
16-06-2015, ora 11:50
Dr. Domnicu Alina
Pediatrie, TIMISOARA
Dr. Domnicu Alina
Buna ziua..
Nu trebuie sa va ingrijorati de greutatea copilului dumneavostra, are 8300g(750g/luna in primele 4 luni, 500g/luna in urmatoarele 4 luni, apoi cate 250g/luna in ultimile 4 luni), deci ar fi trebuit sa aiba 8500g..Diminuarea apetitului poate avea cauze multiple, inclusiv eruptia dentara, caldura excesiva a mediului ambiant..Copii, ca si adultii pot avea zile in care sa manance mai bine si zile in care sa manance mai putin..Trebuie doar urmarita starea generala a copilului si sa va adresati unui medic daca persista aceasta inapetenta.
O zi linistita!
0
24-06-2015, ora 20:02
andreeabogdana
Nu este medic/terapeut
andreeabogdana
am un baietel de 3 luni. are 5560 g si 62 cm(la nastere a avut 3360).nu vrea sa mai manance niciun fel de lapte.(am inceput la 6 saptamani cu humana, dupa topfer si acum am luat hipp). medicul ne a spus sa ii dam un supliment de fier..este recomandat?? ii pot da si fier si infant formula de la calivita??
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •