Bebe 8 luni

18-06-2015
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Fetiţa de 8 luni este leneşă cand o pun pe burtica... Nu se ridica pe palme si genunchi...deci nici gând de mers de-a busilea...Menţionez ca sta singura in sezut, daca o apuc de manute se ridica in picioare...nu face încă paşi...oare am motiv de îngrijorare?
2 comentarii
0
19-06-2015, ora 21:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu sunt motive de ingrijorare, stai linistita.Poate e un pic mai grasuta...Copilul merge "in patru labe" si se ridica singur sprijinindu-se de mobila de la 10 luni.La 8 luni se intoarce de pe spate pe abdomen si invers, sta scurt timp in picioare cu sprijin, ridica obiecte mici cu primele trei degete, tine cate o jucarie mica in ambele maini si le loveste intre ele, isi tine biberonul cu ambele maini si il ridica daca-l scapa, isi recunoaste numele, pronunta clar silabe repetate, plange cand e certat sau e fericit cand se joaca cineva frumos cu el si poate imita gesturi.Iata cateva aspecte ce definesc o dezvoltare psihomotorie normala a sugarului la aceasta varsta.
0
20-06-2015, ora 09:17
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Multumesc mult pt răspuns, m-am liniştit! Face cam tot ce aţi menţionat, doar la Întorsura de pe burta pe spate e din nou a problema in sensul ca nu prea reuseste sa se întoarcă, cred ca greşeală mea a fost ca de mica nu prea am pus-o pe burtica si nici nu ii place acum si se supăra...in rest e bn... Face si papa cu mânuta...recunoaşte câteva obiecte...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul