Bebe 3 luni nu are scaun

11-11-2014
alecucuteanu
Nu este medic/terapeut
alecucuteanu
Buna ziua! am un bebe de 3 luni, alaptat exclusiv, care nu are scaun, cel mai mult a stat fara scaun o saptamana, dupa care nu am mai rezistat si i am bagat supozitor cu glicerina.Acum la 48 de ore face doar cu supozitor, la recomandarea unui medic pediatru am incercat cu ceai de musetel, dar degeaba.Puteti sa ma ajutati cu o parere?
2 comentarii
0
11-11-2014, ora 20:13
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Cauza acestei constipatii trebuie precizata. Este necesara evaluarea gastroenterologica pediatrica. Daca nu i-ati administrat pana acum suc de fructe (mar ras si stors) puteti administra zilnic, in cantitate progresiv crescanda (initial 2, 5 ml, apoi 5, apoi 7, 5, apoi 10 ml/zi, samd.)administrat intre mese. Puteti administra Baby drink 1-2 plicuri/zi.Se mai poate administra Debridat solutie orala 1 ml/kg corp/24 ore divizat in 3 prize. La recomandarea medicului curant, se poate recurge si la clisme evacuatorii in cazul absentei scaunului pe parcursul a mai multor zile, sau la Duphalac sirop.Proboticele (de ex. Bio-sun Baby suspensie orala) pot contribui la normalizarea tranzitului intestinal.
0
13-11-2014, ora 18:29
alecucuteanu
Nu este medic/terapeut
alecucuteanu
multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •